tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kawasaki Ninja H2R - sanktuarium mocy
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Kawasaki Ninja H2R - sanktuarium mocy

Autor: £ukasz "Boczo" Tomanek 2014.12.03, 13:44 33 Drukuj

Bądźmy szczerzy. Całe to przechwalanie się, kto ma więcej mocy wymknęło się spod kontroli. Zaczęło się od w miarę rozsądnych liczb typu 150, 175. 180 KM. Ale potem wszyscy zachowywali się jak na aukcji. Yamaha właśnie zaprezentowała 200 konną R1. Ducati 205 konne Panigale, MV Agusta wyścigową F4 o mocy 210 KM. Widzicie dokąd to zmierza, prawda? Ale pewnego dnia Kawasaki ogłosiło, że buduje motocykl doładowany kompresorem. Zawsze byłem fanem przekraczania granic techniki i zdrowego rozsądku i jeśli ktoś zrobiłby motocykl zasilany wódką, prawdopodobnie polubiłbym jego fanpage na Facebooku. Ale potem zajrzałem do danych technicznych Kawasaki H2R. Nie uwierzycie, co napisane jest w rubryce „moc maksymalna”...

NAS Analytics TAG

Fukushima

Zacznijmy od silnika. Silnik zazwyczaj możemy znaleźć w konwencjonalnych, nazwijmy to „normalnych” motocyklach. Ninja H2R ma elektrownię jądrową. Wiele było spekulacji na temat charakterystyki jednostki napędowej. Kawasaki udostępniło film, na którym słychać H2R (posłuchajcie). Mówiło się o pojemności 600-750cc i trzech cylindrach. Okazało się, że nikt nie miał racji, bo zdecydowano się na sprawdzone 1000cc rozdzielone na cztery garnki. I to by było relatywnie normalne. Rzecz w tym, że te cztery cylindry pobłogosławiono kompresorem, o którym zresztą informuje wielki napis „Supercharged”. A napis „Supercharded” to najlepsza rzecz, jaką można mieć na silniku. Warto dodać, że Kawasaki zbudowało go od podstaw, jest to autorski projekt, bez żadnych zapożyczeń i zrobili go ludzie, którzy pracują w lotnictwie. Zabawny fakt – kompresor napędzany planetarną przekładnią rozkręca się do 130000 obr/min. Ciekawostka – układ zasilania H2R ma podwójne wtryskiwacze, rozwiązanie, które można znaleźć w wyczynowym KX250F.

Efekt jest oszałamiający. Nie wiedziałem, że liczby mogą wznieść się tak wysoko. Ninja H2R ma 326 KM. Trzysta dwadzieścia sześć koni. W motocyklu, który gotowy do jazdy waży 216 kg. Nominalnie, to najmocniejszy produkcyjny motocykl w historii. Jest mocniejszy nawet od Y2K. Trzeba jednak zaznaczyć, że te 326 KM jest osiągane dzięki systemowi RAM-Air. Bez niego H2R ma tylko 310 KM. Wyskocz z samolotu i celowo nie otwieraj spadochronu. Podejrzewam, że podobne emocje będą towarzyszyć pełnemu otwarciu gazu w H2R.

Uzbrojenie

Nie trudno się domyśleć, że Ninja H2R jest uzbrojona po zęby jeśli chodzi o podwozie i systemy elektroniczne. Nie można przecież budować 326 konnego motocykla i dać mu zawieszenie z dorożki. Tak więc z przodu mamy potężny widelec USD dostarczony przez KYB i który wykonany został w oparciu o rozwiązania z motocrossu. Z tyłu z kolei również mamy produkt dostarczony przez KYB (Monoshock), który współpracuje z jednoramiennym wahaczem. Nowością jest rama kratownicowa. Wykonano ją z bardzo „skondensowanej” stali i jak zapewnia Kawasaki, jest ona równie silna, co elastyczna. Kolejny raz, nie można dać „zwykłej” ramy do tak mocnego motocykla. Przy hamulcach zdecydowano się na najlepsze możliwe rozwiązanie, czyli podwójne tarcze 330mm (które są grubsze niż w innych motocyklach) i radialne, czterotłoczkowe zaciski Brembo.

Teraz najlepsze, czyli bajery. Oczywiście, jest tutaj kontrola trakcji. To nie lata 80-te. Nie chcemy kończyć każdej przejażdżki motocyklem na cmentarzu. To system KTRC, znany z chociażby ZX-10R i nie ma sensu się nad nim rozpisywać. Jest tutaj również Launch Control, które wcześniej mieliśmy w KX250F. Wrzucasz bieg, odkręcasz gaz do oporu, elektronika utrzymuje obroty na optymalnym poziomie, strzelasz sprzęgłem, a krzemowy mózg dba o to, żeby zoptymalizować strumień mocy i momentu obrotowego tak, aby katapultować cię do przodu bez zbędnych utrat przyczepności. W motocyklu, którego głównym zadaniem jest przyspieszanie musiał znaleźć się quickshifter. Skoro przyspieszenie i tak będzie wyrywało głowy, to dlaczego tego spektaklu przeciążenia nie uczynić jeszcze bardziej dramatycznym? Jest tutaj także coś o nazwie „Rain Mode”. Kawasaki nie zdradziło szczegółów, ale obstawiam, że system ten będzie opierał się na współpracy ABS-u, kontroli trakcji i trybów pracy silnika (są trzy). Dwie najlepsze rzeczy zostawiłem na koniec. Po pierwsze, na kokpicie mamy wielki napis „Boost”. A po drugie (to się Wam spodoba szczególnie) 326 konna Ninja H2R ma na kokpicie kontrolkę „Eco”, która zapala się, kiedy jedziesz ekonomicznie... W zasadzie takie eko-socjalistyczne podejście podoba mi się. Lecisz motocyklem, który może zdmuchnąć wszystko inne z powrotem do zeszłego tygodnia i słyszysz świst kompresora, ale jesteś „Eco”. PETA będzie zadowolona, eko-szaleńcy będą zadowoleni, ludzie przytulający się do drzew będą zadowoleni, ale najbardziej zadowolony będziesz Ty. Bo tak naprawdę Cię to nie obchodzi i jedziesz motocyklem o mocy 326 KM.

H2

Pojawią się dwie wersje. O H2R, która nie posiada drogowej homologacji i jest przeznaczona wyłącznie na tor już sobie powiedzieliśmy. Ale będzie też wersja drogowa, oznaczona jako H2. Tutaj chyba wszyscy się trochę zaskoczyli, bo przedpremierowe plotki mówiły o 250 koniach mechanicznych. Zostało ich 200 (210 z RAM-Air) przy czym w pełni gotowy do jazdy motocykl waży 238 kg. Spadek mocy podyktowany jest głównie zastosowaniem gigantycznego układu wydechowego, który również zwiększył masę, ale w chwili kiedy czytacie te słowa, na rynku jest już dostępny carbonowy układ wydechowy Akrapovica, który (w pewnym stopniu) rozwiąże ten problem. Wydech to nie wszystko, na redukcję mocy wpłynęło też zastosowanie innych wałków rozrządu napędzających zawory ssące i wydechowe. Jasne, na pokładzie jest kompresor, ale jak H2 wypada w zestawieniu z ZX-10R, który ma tyle samo mocy, a z płynami waży 198 kg? Design. Moim zdaniem H2/H2R wygląda absolutnie wspaniale. Potężnie, wrednie, może nie zgrabnie, ale skoro masz mięśnie, to czemu się nimi nie chwalić? Do tego ta wspaniała, stalowa, kratownicowa rama, które prześwituje przez owiewki jak stanik przez bluzkę aniołka Victoria's Secret. A H2R? Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo chciałbym posiadać motocykl, który ma skrzydła.

Gwiezdne Wojny, czyli po co światu 326 konny motocykl z kompresorem?

Z czym zestawić motocykl doładowany kompresorem? Najlepiej z innym motocyklem doładowanym kompresorem. Problem w tym, że takiego nie ma. Drogowa wersja H2 wpada gdzieś między ZX-10R a drogowy pociąg ZZR1400. I tego się trzymajmy. Nie jestem pewien, czy H2 będzie mogła rywalizować z innymi superbike'ami na torze, ale mam wrażenie, że inżynierowie Kawasaki nie do końca się tym przejmowali i mieli raczej w głowie wizję bardzo ekskluzywnego motocykla, który ma dostarczać nieprzerwanego strumienia frajdy w skowycie ryku litrowego silnika czterocylindrowego i świszczeniu kompresora. Zresztą osobiście uważam, że H2 to dopiero początek. Nawet nie chcę myśleć ile pieniędzy poszło na rozwój tego silnika, ale myślę, że była to tak galaktyczna kwota, że nikt o zdrowych zmysłach nie poprzestałby tylko na jednym motocyklu wyposażonym w tą jednostkę napędową.

H2R z kolei jest enigmą. Można go używać wyłącznie na torze, jest niedorzecznie mocny, drogi (cena w UK - 41 tys. funtów) i nie spełnia wymogów klasy SBK, która do wyścigów dopuszcza wyłącznie silniki wolnossące. Zatem pozostaje pytanie „po co?”. Odpowiedź jest jak zawsze banalna – bo można. Przecież w świecie samochodów od dawna dzieją się podobne rzeczy. Koncerny produkują samochody „Track Only” po to, aby zamożni klienci używali ich trzy razy w roku, w słoneczne popołudnie na torze Mugello albo Paul Ricard. Poza tym będziesz mógł podejść do Marca Marqueza i oznajmić Hej, mam mocniejszy motocykl od Ciebie. Zresztą, nie chcę żyć w świecie, gdzie nie będę mógł pójść do salonu i powiedzieć Poproszę 326 konny motocykl z kompresorem.

Dane techniczne

Silnik
Typ silnika Rzędowy, 4-suwowy, chłodzony cieczą
Pojemność silnika 998 cm3
Średnica x skok tłoka 76.0 x 55.0 mm
Stopień sprężania 8.3:1
Układ rozrządu/ilość zaworów DOHC, 16 zaworów
Układ zasilania Fuel injection: ø50 mm x 4 with dual injection
Zapłon Elektroniczny
Rozrusznik Elektryczny
Smarowanie Smarowanie wymuszone, mokra miska olejowa
Rama
Typ ramy Rama kratownicowa, ze stali o wysokiej wytrzymałości z płytą montażową wahacza
Kąt pochylenia główki ramy / Wyprzedzenie 25.1o / 108 mm
Skok przedniego zawieszenia 120 mm
Skok tylnego zawieszenia 135 mm
Opony, przód 120/600 R17
Opony, tył 190/650 R17
Kąt skrętu, lewy / prawy 27o / 27o
Osiągi
Moc maksymalna 228 kW {310 PS} / 14,000 min
Moc maksymalna z doładowaniem dynamicznym - RAM Air 240 kW {326 PS} / 14,000
Maksymalny moment obrotowy 165 N.m {16.8 kgf.m} / 12,500
Przeniesienie Napędu  
Układ przeniesienia napędu 6-biegowa, kłowa
Przełożenie napędu Łańcuch
Przełożenie podstawowe 1.551 (76/49)
Przełożenie biegu 1 3.188 (51/16)
Przełożenie biegu 2 2.526 (48/19)
Przełożenie biegu 3 2.045 (45/22)
Przełożenie biegu 4 1.727 (38/22)
Przełożenie biegu 5 1.524 (32/21)
Przełożenie biegu 6 1.348 (31/23)
Przełożenie całkowite 2.333 (42/18)
Sprzęgło Mokre, wielotarczowe, ręczne
Hamulce
Hamulce przednie Podwójna tarcza pół-pływająca 330 mm. Podwójny zacisk, montowany radialnie, o czterech tłoczkach
Hamulce tylne Pojedyncza tarcza 250 mm. Pojedynczy zacisk o dwóch tłoczkach
Zawieszenie
Przednie zawieszenie Widelec odwrócony 43 mm, tłumienie odbicia i dobicia, regulacja napięcia wstępnego sprężyny i sprężyny top-out
Tylne zawieszenie Nowe Uni-Trak, z gazowym amortyzatorem, zbiornikiem kombinowanym, dwuzakresowe (dla wysokich i niskich prędkości), sprężyna top-out, tłumienie dobicia, tłumienie odbicia, regulowane napięcie wstępne sprężyny
Wymiary
Wymiary (D x S x W) 2,070 x 770 x 1,160 mm
Rozstaw osi 1,450 mm
Prześwit 130 mm
Pojemność zbiornika paliwa 17 litrów
Wysokość siedzenia 830 mm
Masa pojazdu gotowego do użytku 216 kg
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
H2R jazdah2 przod 2
NAS Analytics TAG
Kawasaki Ninja H2R torgotowy do ataku
H2 przodjazda H2R
Kawasaki H2RKawasaki H2R akcja
Kawasaki h2R NinjaKawasaki Ninja h2
Kawasaki ninja h2rkierowca i motocykl
kneedownna drodze 2
na drodze 4Ninja H2R
Ninja H2R przodzajscie na kolano
gotowy do startuH2 w akcji
h2 w akcji 2h2R przod
na drodzena drodze 3
na torzew zakrecie
studio 2studio 3
od gorystudio 1
rama budowarama budowa 2
stare logo kawasakibudowa gora
przod h2Rbudowa silnika
budowa kompresorakokpit
naped kolonaped kompresora
przodrama kompresor
regulacja zawieszeniasilniK detale 1
skrzydlotylne kolo
tylne swiatlotylne zawieszenie
zaciski brembozadupek kubelkowy
zaworyza sterami
silnik ramapodnozki
H2R statykaRam air


Konkurenci:
2015 Yamaha YZF R1 pit
2015 Ducati 1299 Panigale z boku
BMW S1000RR MY 2015
prawa owiewka zx10r kawasaki test c mg 0079
Komentarze 12
Poka¿ wszystkie komentarze
Autor: ks 17/03/2016 13:15

zawsze pierwszy !!!!!

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na górê