tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zmieniaj± CO2 w tlen i bry³y wêgla. Kolejny pomys³ na globalne ocieplenie
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zmieniaj± CO2 w tlen i bry³y wêgla. Kolejny pomys³ na globalne ocieplenie

Autor: Alonzo 2022.01.23, 18:55 2 Drukuj

Jeżeli nie zaczniemy jeździć pojazdami elektrycznymi, to zniszczymy atmosferę na naszej planecie. Od momentu, gdy pojawiło się to hasło, cały czas przybywa alternatywnych dróg postepowania. Teraz naukowcy zdołali zamienić dwutlenek węgla w stały węgiel i tlen.

Jak donosi magazyn Chip.pl, naukowcy z Australii opracowali nowa metodę na pozbycie się dwutlenku węgla ze spalin. Dzięki procesowi chemicznemu, polegającemu na filtrowaniu CO2 za pomocą ciekłego metalu, jakim jest eutektyczny stop galu i indu. Jeżeli stop ten podgrzejemy do temperatury 100-120 °C, to CO2 w kontakcie z nim ulega rozpadowi na węgiel C i tlen O. Węgiel ten wypływa na powierzchnię cieczy i może być tam zebrany.

NAS Analytics TAG

Problemem tej metody jest konieczność posiadania dużych zasobów galu i indu oraz potrzeba podgrzania stopu metali do dość dużej temperatury, co wymaga zużycia pewnej ilości energii. Jeżeli energia miałaby być generowana w sposób emisyjny, to sama metoda nie miałaby sensu. Konieczne byloby wytworzenie CO2, żeby móc oczyścić atmosferę z tego właśnie CO2. Jednak naukowcy proponują, by proces ogrzewania był zasilany energią ze źródęł odnawialnych. Tak więc opracowana przez nich metoda miałaby oczyszczać atmosferę z tych zanieczyszczeń, które zdązyliśmy już do niej wprowadzić.

Ciekawe jest to, że węgiel, zebrany z atmosfery dzięki metodzie naukowców z Royal Melbourne Institute of Technology, można doprowadzić do postaci stałej, czyli uformować z niego ponownie bryły. Te z kolei mogłyby znów posłużyć w procesie spalania do wygenerowania nowej energii, a co za tym idzie do wprowadzenia do atmosfery kolejnych partii dwutlenku węgla. Można, na przykład, wskrzesić silniki parowe, w których dzięki spalaniu węgla wytwarzane jest ciśnienie pary wodnej, zamieniane następnie na ruch tłoków parowych, jak w tym motocyklu:

Coraz to nowe metody usuwania CO2 z atmosfery pokazują, że silniki elektryczne nie są jedynym kierunkiem walki ze śladem węglowym. Jeżeli nauczymy się usuwać dwutlenek węgla z atmosfery i w ten sposób niejako cofać zjawisko globalnego ocieplenia, to problem emisji zanieczyszczeń w efekcie spalania paliw nie stanowiłby już takiego zagrożenia dla przyszłości naszej planety. Zwlaszcza, że obecnie opracowywane paliwa synteryczne pozwalają w bardzo dużym stopniu ograniczyć emisję niekorzystnych dla planety gazów do atmosfery.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê