Unijne igranie z ludzkim życiem. Przymusowy ogranicznik prędkości przegłosowany
Przymusowy ogranicznik prędkości został właśnie przegłosowany przez Komisję Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego. Od 2022 roku urządzenie, które automatycznie zmniejszy prędkość trafi do nowych samochodów. Potem zapewne do motocykli.
Czasami przeraża nas, że o kluczowych dla naszego bezpieczeństwa i naszej przyszłości sprawach decydują ludzie, którzy nie mają pojęcia co robią. Całkowicie bezrefleksyjnie podejmują decyzje, które będą miały wpływ na życie milionów ludzi, nie sprawdzając ich skutków ani nie zastanawiając się czy skutki ich działań nie będą opłakane. Jedynym argumentem jest tylko to, że robią, co uważają za słuszne.
Przykładem decyzji podjętej bez zastanowienia, jest ta o przymusowym ograniczniku prędkości. Urządzenie ostrzeże kierowcę, gdy ten przekroczy dozwoloną prędkość, a jeśli nie zareaguje, urządzenie automatycznie spowolni pojazd do obowiązującego na danym obszarze limitu. Łatwo sobie wyobrazić co stanie się, kiedy kierowca będzie na przykład w trakcie wyprzedzania kolumny ciężarówek. Tym bardziej, że sytuacje, w których dopiero podczas rozpoczęcia manewru orientujemy się, że ciężarówek jest więcej niż się spodziewaliśmy, nie należą do rzadkości.
Pozbawianie kierowców możliwości kontroli nad własnymi pojazdami nie jest naszym zdaniem skuteczną metodą walki z drogowym piractwem. Co więcej - próbowanie infantylnych pomysłów na nas kierowcach, uważamy za skandaliczne odbieranie nam wolności. Wprowadzenie tak ryzykownych dla bezpieczeństwa rozwiązań powinno być poprzedzone wnikliwymi badaniami, prowadzonymi przez uznanych specjalistów.
Takie właśnie badania, przeprowadzone w 2006 roku przez brytyjski Departament Transportu wykazały, że korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie przymusowego ogranicznika prędkości są niewspółmierne do zagrożenia, jakie niesie brak pełnej kontroli nad prędkością na drodze.
Komentarze 18
Pokaż wszystkie komentarzeZałóżmy, że wiozę autem osobę którą można uratować po wypadku, ale musi dotrzeć jak najszybciej do szpitala, a tu ograniczenie do 30tu i auto nie jedzie szybciej mimo, że droga pusta... taki ...
OdpowiedzCzyli nawet pojazdy uprzywilejowane oraz rządowe będą to miały? No to faktycznie będzie bezpieczniej.
OdpowiedzDO AUTORA: co to znaczy ze kierowca w trakcie wyprzedzania zauważa ze jest więcej ciężarówek ?! Czy można podjąć manwer wyprzedzania nie mając pełnego obrazu tego co wyprzedzamy !!!!!!
OdpowiedzWidzę że bardzo małe masz doświadczenie za kierownica
OdpowiedzPrawo jazdy mam od 16.12.1993 roku i jeżdze dużo i samochodem i motocyklem. Dziękuje:). Pozdrawiam. I może jestem lamerem w porównaniu do Ciebie - nie jestem takim kozakiem - ale nigdy nie wyprzedzam nie mając pełnej wiedzy co wyprzedzam.
OdpowiedzCzłowieku skąd ty mieszkasz. W d.. byłeś g... widziałeś. Nigdy niczego nie da się zaplanować na 100%, szczególnie na drodze. Podejrzewam, że tacy jak ty stwarzają w większości zagrożenie na drodze i jeżdżą jak pizdy.
OdpowiedzWyobraź sobie jakiegoś "malucha" tuż przed przednim zderzakiem TIR-a jadącego 75 km/h na prostej po za terenem zabudowanym. Coś takiego mi się przydarzyło, nagle brakuje ci stu metrów i tylko gaz w podłodze cię ratuje. Nie ma czegoś takiego, jak pewność co do sytuacji na drodze.
OdpowiedzSytuacje na drogach są nieprzewidywalne, więc pojazdy również muszą mieć możliwość bycia nieprzewidywalnymi, aby móc się dostosować do jazdy.
OdpowiedzTo już powinno być dawno tylko nie na zasadzie zwalniania ale na zasadzie automatycznego odcięcia paliwa po przekroczeniu 140. Wtedy osobówki poczują się jak ciężarówki i będą wiedzieć co to ...
OdpowiedzWolność! Stop Ue!
OdpowiedzDupa zapiekla mu tirowcu muuu
OdpowiedzI kto to mówi ;)
OdpowiedzWbrew temu, co podają niektóre media, w rozwiązaniach przyjętych przez komisję Parlamentu Europejskiego nie ma mowy o wymuszaniu na kierowcach zachowania obowiązujących limitów prędkości. Chodzi ...
OdpowiedzTragedia! Unia musi przestać istnieć!
OdpowiedzI tylko jeden krok dalej jest automatyczne pobranie kwoty mandatu prosto z konta..
Odpowiedz