tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ubezpieczenie NNW - jak wybrać?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ubezpieczenie NNW - jak wybrać?

Autor: Ewa Skalska 2010.06.14, 15:26 11 Drukuj

Jako motocykliści jesteśmy bardziej narażeni na wypadki, niż inni uczestnicy ruchu drogowego, dlatego warto kupić dobre ubezpieczenie

Przede wszystkim zachęcam, aby zawsze je kupować. Co więcej kupienie kilku w różnych towarzystwach, może się okazać tańsze, niż kupienie jednego o wysokiej sumie ubezpieczenia. Banalnym jest stwierdzenie, że wypadki zdarzają się wszędzie i przez 24 godziny na dobę, ale praktyka niestety potwierdza tą oczywistą prawdę.

Nasze życie i zdrowie jest bezcenne i możemy je ubezpieczać na tyle, na ile tylko chcemy i nas stać. Zatem możemy mieć kilkanaście polis i z każdej powinniśmy dostać wypłatę, jeśli miał miejsce nieszczęśliwy wypadek oraz nie podlegał on wyłączeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Co rozumiemy przez nieszczęśliwy wypadek? Różne towarzystwa (nawet ZUS i KRUS) mają różne definicje i choć są one zbliżone, czasem zawierają swoiste „smaczki", na które należy zwrócić uwagę.

Ogólnie, aby mówić o nieszczęśliwym wypadku, powinny zajść trzy przesłanki:

  • zdarzenie nagłe o charakterze losowym,
  • spowodowane siłą zewnętrzną
  • niezależne od woli poszkodowanego

Typowe wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela:

  • spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu, leków lub substancji odurzających oraz narkotyków (w tym również podczas kierowania pojazdem),
  • kierowanie pojazdem bez ważnych uprawnień,
  • podczas popełniania przestępstwa,
  • wina umyślna,
  • nie dostosowanie się do przepisów prawa,
  • podczas uprawiania sportu wyczynowego.

Pamiętaj! Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków jest umową dobrowolną. To na co zgodzimy się podczas zawierania ubezpieczenia (zakres, wysokość sumy ubezpieczenia, okres trwania), będzie obowiązywało w chwili wypadku i przy dochodzeniu odszkodowania. Ubezpieczyciel nie będzie uwzględniał naszej krzywdy, czy też rzeczywiście poniesionych wydatków, a jedynie to, na co się umówiliśmy i od czego odprowadziliśmy składkę.

Wielu sądzi, że wykupując ubezpieczenia na życie z opcją NNW, są odpowiednio zabezpieczeni.  Gdy zdarzy się jednak wypadek okazuje się bardzo często, że NNW przy polisach na życie jest skuteczne wyłącznie w przypadku bardzo dużych uszczerbków na zdrowiu, np. utraty kończyny, czy całkowitej niezdolności do pracy.

Podobnie jest w przypadków niektórych ubezpieczeń konta bankowego/karty kredytowej. Ubezpieczyciel zapisuje w warunkach, że aby doszło do wypłaty odszkodowania, orzeczony uszczerbek na zdrowiu musi wynieść min. 51% (co na przykład wyłącza większość złamań i mniejszych acz uciążliwych urazów).

Są sytuacje kiedy nasze własne ubezpieczenie NNW jest jedynym źródłem uzyskania pewnego odszkodowania za obrażenia ciała, np.:

  • Sami spowodowaliśmy wypadek (warto pamiętać, że NNW komunikacyjne obejmie nas oraz naszego pasażera na motocyklu),
  • Wypadek spowodowany przez nieubezpieczonego pieszego lub rowerzystę, gdzie jedyną możliwością uzyskania odszkodowania jest pozew na drodze cywilnej (sprawa długotrwała, często kosztowna i na dodatek nawet po wygranej sprawie ciężko ściągnąć odszkodowanie od osoby fizycznej),
  • Wypadek zdarzył się nie z naszej winy (przyczyną jest np. plama oleju czy, piasek na jezdni), a policja uznała, że nie dostosowaliśmy prędkości do warunków drogowych,
  • Jesteśmy ofiarami przestępstwa np. napaści przez niezidentyfikowanych sprawców (odszkodowanie od Państwa jest w niewielkiej wysokości i nie obejmuje zadośćuczynienia),
  • Wypadek w pracy, gdzie ZUS wypłaca jedynie odszkodowanie w określonej wysokości za 1% uszczerbku na zdrowiu i na dodatek często takie decyzje wymagają odwoływania się, ponieważ orzeczony procent jest za niski,
  • Wszędzie tam gdzie dochodzenie odszkodowania od sprawcy będzie długotrwałe.

Jako motocykliści jesteśmy bardziej narażeni na wypadki, niż inni uczestnicy ruchu drogowego. Dodatkowo w przypadku zderzenia pojazdów (nawet jeśli było to nie z naszej winy) odszkodowanie będzie wypłacone dopiero po ustaleniu, kto jest winny (odpowiedzialność na zasadzie winy w przypadku zderzenia pojazdów mechanicznych).  Często procedura ta jest długotrwała, obrażenia ciała duże, a środki na leczenie/rehabilitację są potrzebne jak najszybciej.

Istotne jest również aby pamiętać, że ubezpieczyciel ma obowiązek, jako profesjonalista, precyzyjnie formułować ogólne warunki ubezpieczenia i w razie niejasności lub wątpliwości co do poszczególnych postanowień, należy je interpretować na korzyść ubezpieczającego. Byłoby bowiem sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, by konsekwencje nieścisłej redakcji tych postanowień obciążały ubezpieczającego.

Kupując ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, zanim podpiszesz polisę zwróć uwagę na:

  • wysokość sumy ubezpieczenia - mała suma np. 4000 zł oznacza, że w przypadku urazu kręgosłupa szyjnego (np. kręgozmyk otrzymamy ok. 300-400 zł, a złamanie kości udowej pomiędzy 400, a 800 zł),
  • zakres - zajrzyjmy do warunków co jest objęte ubezpieczeniem i jak będzie oceniany uszczerbek na zdrowiu, a konkretnie przez kogo i według jakiej skali ,
  • wyłączenia - bądźmy świadomi, kiedy możemy się liczyć z brakiem wypłaty,
  • okres zgłaszania roszczeń - część ubezpieczycieli wprowadza zapisy dodatkowe, że należy ich powiadomić o roszczeniach w terminie 6 miesięcy pomimo, że przepisy ogólne mówią o przedawnieniu się roszczeń z tego typu umów po upływie 3 lat od zdarzenia.

Coraz więcej towarzystw zajmujących się ubezpieczeniami majątkowymi zaczyna oferować rozbudowane ubezpieczenia typu NNW, które oprócz standardowego zakresu ochrony (trwałe całkowite i częściowe inwalidztwo, śmierć w wypadku) zaczynają oferować:

  • zasiłek dzienny za pobyt w szpitalu,
  • odszkodowanie w przypadku zachorowania na poważną chorobę,
  • świadczenie w przypadku trwałej niezdolności do pracy,
  • a nawet zryczałtowane zadośćuczynienie za ból i doznane krzywdy.

Zatem kupujmy NNW. I zarówno to tanie w pakiecie z OC, jak i droższe, indywidualnie dobrane do naszych potrzeb. Pójdźmy krok dalej i chrońmy nie tylko nasze motocykle, ale przede wszystkim nasze bezcenne zdrowie i życie.

Na naszej liście publikacji związanych z prawami i odszkodowaniami znajdują się:

1. Odszkodowania dla motocyklistów - co i jak?
2. Jakie prawa mi przysługują w trakcie dochodzenia prowadzonego przez policję i prokuraturę?
3. Kiedy mogę wystąpić o odszkodowanie? Czy muszę czekać na zakończenie postępowania karnego?
4. Co mi się należy, gdy wypadek był nie z mojej winy?
5. Jakie mogę uzyskać odszkodowania, kiedy to ja jestem sprawcą wypadku?
6. Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej w wypadku.
7. Kłopoty z wyceną uszkodzonego motocykla.
8. Jakie odszkodowanie mi się należy, kiedy wypadek komunikacyjny zdarzył się w godzinach pracy?
9. Zadośćuczynienie za ból i doznaną krzywdę.
10. Na co zwracać uwagę przy zawieraniu umowy ubezpieczenia? Jak wybrać dobre ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
11. Czy potrzebny jest mi profesjonalny pełnomocnik w procesie uzyskiwania odszkodowania?

Byłeś ofiarą wypadku? Wypełnij nasz formularz i sprawdź, jakie odszkodowanie Ci przysługuje oraz jak je uzyskać.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 5
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG

Czy zamienisz kiedyś motocykl na elektryczny?

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

  • 32 00
    tshirttylred.jpg
    Koszulka T-shirt Ścigacz.pl klasyk z dużym logo na plecach - męska czerwona rozmiary XS-XL
    kup teraz
  • 89 00
    Oxford-Dormex-Indoor-Motorcycle-Cover.jpg
    Oxford Dormex (rozmiar L) -Pokrowiec na motocykl pod dachem
    kup teraz
  • 799 00
    mototentt.jpg
    Mototent garaż na motocykl XL
    (wymiary: 3 x 1,2 metra)
    kup teraz
  • 32 00
    tshirttylred.jpg
    Koszulka T-shirt Ścigacz.pl klasyk z dużym logo na plecach - męska czerwona rozmiary XS-XL
    kup teraz
  • 89 00
    Oxford-Dormex-Indoor-Motorcycle-Cover.jpg
    Oxford Dormex (rozmiar L) -Pokrowiec na motocykl pod dachem
    kup teraz
NAS Analytics TAG
na górę