tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kiedy mogę wystąpić o odszkodowanie z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kiedy mogę wystąpić o odszkodowanie z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej?

Autor: Ewa Skalska 2010.03.25, 12:06 4 Drukuj

Kiedy mogę wystąpić o odszkodowanie z ubezpieczenia? Czy muszę czekać na zakończenie postępowania karnego?

Te dwa pytania są jednymi z najczęściej zadawanych pytań przez poszkodowanych, kontaktujących się z firmą Aksedo. Co do zasady nie trzeba czekać do wyroku skazującego sprawcę jednak w praktyce wiele zależy od okoliczności zdarzenia i przyczyny wypadku.

Wiąże się to ściśle z zasadami odpowiedzialności cywilnej oraz treścią Art. 6 k.c. „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne."

W związku z tym, iż ciężar dowodu niestety leży na poszkodowanym, po naszej stronie będzie odpowiednie uzasadnienie roszczeń do ubezpieczyciela.

W przypadku szkody w pojeździe na skutek zderzenia z innym pojazdem mechanicznym, zawsze mówimy o odpowiedzialności na zasadzie winy. Zatem trzeba udowodnić winę posiadaczowi pojazdu lub osobie, za którą jest on odpowiedzialny. Stąd często ubezpieczyciele zwlekają z wypłatą odszkodowania do uzyskania kopii wyroku w sprawie karnej.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby ubezpieczyciel, jako profesjonalista, w toku normalnej likwidacji szkody na podstawie analizy akt sprawy (protokoły policji, szkic z miejsca zdarzenia, protokoły przesłuchań świadków, akt oskarżenia, opinie biegłych) dokonał samodzielnej oceny sytuacji i przyjął odpowiedzialność. Zwłaszcza w przypadkach, kiedy sprawca poddaje się dobrowolnie karze.

Jeśli wina sprawcy jednoznacznie wynika z akt sprawy, wówczas nie trzeba czekać do zakończenia sprawy karnej. Często po przedstawieniu opinii biegłych oraz aktu oskarżenia, podjąć można decyzję o wypłacie odszkodowania.

Na zasadzie winy oparta jest zarówno odpowiedzialność posiadacza pojazdu wobec pasażerów przewożonych z grzeczności, jaki i kierowcy pojazdu nie będącego jego posiadaczem, wobec poszkodowanego.

Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka zachodzi wtedy, gdy została wyrządzona szkoda na osobie lub w mieniu na skutek ruchu pojazdu mechanicznego i istnieje bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ruchem pojazdu, a szkodą (nie dotyczy szkody w pojeździe przy zderzeniu się pojazdów mechanicznych).

Opierając się na tej zasadzie ,dochodzimy odszkodowania za szkody na osobie i w mieniu doznane na skutek:

  • Bezpośredniej styczności pojazdu z rzeczą lub osobą.
  • Wpływu psychicznego ruchu pojazdu na poszkodowanego (niebezpieczna jazda, nagły manewr).
  • Uderzenia przez przedmioty wyrzucone przez pojazd, które spadły z niego lub które od niego się oderwały.
  • Innych przyczyn np. oślepienia światłami drogowymi, podmuchu wiatru, itp (przy czym to my musimy udowodnić, że to był konkretnie dany pojazd).

Uwolnienie się od odpowiedzialności cywilnej oparte na zasadzie ryzyka jest możliwe, gdy szkoda nastąpiła:

  • Wyłącznie z winy Poszkodowanego i wina jest tak poważna, że absorbuje inne przesłanki typu stan techniczny pojazdu, warunki pogodowe, warunki drogowe (nasilenie ruchu, wtargnięcie poszkodowanego pieszego na czerwonym świetle).
  • Wyłącznie z winy osoby trzeciej, za którą posiadacz pojazdu nie ponosi odpowiedzialności i osoba ta jest zidentyfikowana - np. pasażerka samochodu wysiadając nie upewniła się, czy ma możliwość bezpiecznego otworzenia drzwi i uszkodziła najeżający pojazd.
  • Na skutek siły wyższej, czyli zjawiska o charakterze zewnętrznym, nie dającym się przewidzieć i które było nie możliwe do zapobieżenia, np. uszkodzenie pojazdu na skutek osunięcia się śniegu z dachu nie może być kwalifikowane jako działanie siły wyższej.

Zatem ubezpieczyciel, jeśli nie może powołać się na powyższe przesłanki, nie powinien wstrzymywać się z wypłatą odszkodowania z odpowiedzialności cywilnej opartej na zasadzie ryzyka. Ma to szczególne znaczenie, kiedy chodzi o odszkodowanie za szkodę na osobie (potrącenie pieszego, rowerzysty lub w stosunku do odpłatnie przewożonego pasażera).

Jeśli zachodzi podejrzenie przyczynienia się Poszkodowanego swoim zachowaniem do zajścia zdarzenia lub rozmiaru szkody, wówczas ubezpieczyciel powinien dokonać samodzielnej oceny stopnia przyczynienia, uwzględniając zasady odpowiedzialności.

W przypadku, kiedy wypadek jest spowodowany przez osobę, która chce dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia dobrowolnego, ubezpieczyciel może się wstrzymywać z wypłatą odszkodowania do czasu ustalenia czy:

  • Poszkodowany nie spowodował wypadku pod wpływem alkoholu?
  • Czy też wypadek nie zdarzył się w trakcie dokonywania przestępstwa?
  • Innych zapisów zawartych w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

W takiej sytuacji, jeśli prowadzone jest dochodzenie, przekażmy ubezpieczycielowi jak najszybciej kopie dokumentów ze sprawy karnej, aby wykluczyć ww. sytuacje.

Na naszej liście publikacji związanych z prawami i odszkodowaniami znajdują się:

1. Odszkodowania dla motocyklistów - co i jak?
2. Jakie prawa mi przysługują w trakcie dochodzenia prowadzonego przez policję i prokuraturę?
3. Kiedy mogę wystąpić o odszkodowanie? Czy muszę czekać na zakończenie postępowania karnego?
4. Co mi się należy, gdy wypadek był nie z mojej winy?
5. Jakie mogę uzyskać odszkodowania, kiedy to ja jestem sprawcą wypadku?
6. Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej w wypadku.
7. Kłopoty z wyceną uszkodzonego motocykla.
8. Jakie odszkodowanie mi się należy, kiedy wypadek komunikacyjny zdarzył się w godzinach pracy?
9. Zadośćuczynienie za ból i doznaną krzywdę.
10. Na co zwracać uwagę przy zawieraniu umowy ubezpieczenia? Jak wybrać dobre ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
11. Czy potrzebny jest mi profesjonalny pełnomocnik w procesie uzyskiwania odszkodowania?
12. Przyczynienie się do wypadku – czym jest i jak działa?

Byłeś ofiarą wypadku? Wypełnij nasz formularz i sprawdź, jakie odszkodowanie Ci przysługuje oraz jak je uzyskać.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę