Policyjne motocykle. 10 najpopularniejszych modeli drogówki na świecie
Jakimi motocyklami jeżdżą policjanci na świecie? Przychodzą nam do głowy BMW, Yamaha, może Harley-Davidson. Ale okazuje się, że formacje policyjne używają także mniej znanych marek i modeli.
Motocykl jest dla policji ważnym narzędziem - w zależności od wersji pozwala natychmiast znaleźć się w bardzo odległym miejscu, umożliwia eksplorowanie bardzo trudnego terenu, albo wjeżdża w uliczki niedostępne dla samochodów.
W różnych krajach policjanci korzystają z różnych motocykli. Nie zawsze z tych, które produkowane są w ich państwie. Najważniejsza jest skuteczność i sprawdzona konstrukcja.
1. BMW R1200RT
W służbie znajdziemy kilka modeli BMW. Najczęściej spotykany i najpopularniejszy jest R1200RT - jeździ w Stanach, Kanadzie i wielu krajach europejskich, między innymi w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i krajach Beneluxu. Policjanci cenią ten model za poręczność, dobry silnik i świetne wyposażenie. Oprócz R1200RT w policji często pojawia się także K1300.
2. Yamaha FJR1300P
Ikona motocyklowej turystyki ma także swoją wersję policyjną. Na FJR1300P jeżdżą funkcjonariusze w Australii, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, ale także w Polsce. Dzięki dużej mocy i niezwykłej stabilności przy dużych prędkościach, motocykl wykorzystywany jest do pościgów autostradowych.
3. Harley-Davidson Electra Glide
Topowe turystyczne modele H-D charakterystyczne są dla policji amerykańskiej. Oprócz Electry, w służbie znajdują się też Road King, 883L Sportster i kilka innych. W porównaniu do cywilnych wersji, policyjne mają przystosowane do długiej służby siodło i zawieszenie, wyposażone są także w dodatkowe światła, sygnały i inne policyjne gadżety..
4. Honda ST1300P
Nieśmiertelny PanEuropean Hondy, dzięki elastycznemu, potężnemu silnikowi V4 i komfortowi podróży chętnie wykorzystywany jest przez policyjne siły w wielu krajach. Na przykład w Malezji.
5. Kawasaki GTR1400
Turystyk Kawasaki przebojem wdarł się do hermetycznego świata policyjnych jednośladów, po testach w policyjnych siłach w Michigan, przeprowadzonych w 2010 roku. Dziś GTR1400, zwany w USA Concoursem, można spotkać w wielu amerykańskich miastach. W Polsce używa tego modelu Inspekcja Transportu Drogowego.
6. Yamaha XJ900S
Poczciwa Yamaha XJ900S do dziś służy w kilku państwach na świecie. Sprawdzoną konstrukcję i niezłą wygodę upodobali sobie szczególnie stróżowie prawa z Indonezji. XJ900S stanowi tam ważną część policyjnej floty w wielu okręgach.
7. Honda VFR800P
VFR800 jest jednym z popularniejszych motocykli używanych przez japońską drogówkę. Na YouTube można często spotkać filmy z wewnętrznych szkoleń policyjnych, gdzie VFR800 występuje w roli pojazdu treningowego. Policjanci z Kraju Kwitnącej Wiśni wykorzystują także VFR800 do pościgów autostradowych.
8. Zero DSRP
Firma Zero była pierwszym seryjnym producentem motocykli elektrycznych. Robi to na tyle dobrze, że jej motocykle używane są przez policję w Stanach, Kolumbii i kilku innych krajach. Na elektrykach Zero jeżdżą też siły specjalne armii USA.
9. Bajaj Dominar
Kiedy w lutym nasz rednacz Barry odwiedził fabrykę Bajaja w Indiach, był zaskoczony jak nowoczesne jest to miejsce. Trudno się dziwić - Bajaj to jeden z największych producentów motocykli na świecie. Produkuje motocykle dla wielu znanych światowych marek, na przykład KTM-a czy Kawasaki. Oprócz tego robi również motocykle policyjne. Ten ze zdjęcia jeździć będzie w Turcji.
10. Skutery
Możecie się śmiać, ale w wielu przypadkach skuter jest najskuteczniejszym sposobem patrolowania niektórych miejsc. Nadbrzeżne bulwary, miejskie parki czy kampusy uniwersyteckie to miejsca, gdzie policyjny skuter jest częstym gościem. Zalety skuterów docenili policjanci z Włoch, Francji, Estonii, a także Polski.
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarzebajaj jak najbardziej sztos :) Z resztą w tym zestawieniu nie ma tak na prawdę złych motocykli
Odpowiedzproszę proszę... nawet Dominar znalazł swoje miejsce w sercu policji ;) teraz to co raz bardziej mam ochotę go kupić bo przecież słabych motocykli by nie używali na służbie
Odpowiedzto bardzo stabilne maszyny. Byłem na jazdach próbnych i byłem aż w szoku są tak dobre. Nie tego się spodziewałem za taką cenę
OdpowiedzSuper, że Dominar znalazł dla siebie ciepłe miejsce w policji. Pokazuje to jak uniwersalny i porządny jest sprzęt, który może sprostać wymaganiom zarówno funkcjonariuszy jak i zwykłych pasjonatów...
OdpowiedzNie ma się co dziwić w sumie. Ciekawe czy inne ich motocykle są tak samo dobre
Odpowiedza jak wiadomo to muszą być szybkie motocykle... Ciekawe, ciekawe... Strasznie mnie kusi aby go sobie sprawić bo bardzo mi się podoba ale niestety jeszcze nie miałem okazji wybrać się na jazdę testową więc średnio tak brać go w ciemno
Odpowiedzno aż tak szybkie to nie są. Ale zwrotne, stabilne i dość ekonomiczne. A jak nie miałeś okazji wybrać się na jazdy próbne to jak najbardziej polecam. Świetny motocykl
OdpowiedzCo jak co ale nie sądziłem że policja też będzie na nim jeździć ! ;p
Odpowiedzteż czyli, że co? ;) Masz go? Brałeś na raty czy normalnie za gotówkę?
OdpowiedzJa też się nie spodziewałem, ale to tylko działa na jego korzyść :D Mam przeczucie, że ogólnie Dominary za chwilkę będą się pokazywały w sporej ilości na drogach, nie tylko pod policjantami ;D
Odpowiedzewidentnie rośnie nowy lider na naszych oczach. Testowałem go i aż myślę nad zakupem po tych jazdach
Odpowiedzjuż są. W łodzi jest ich całkiem sporo na drogach
Odpowiedznic dziwnego, że jest ich sporo skoro w łodzi jest możliwość przetestowania ich na torze
OdpowiedzCiekaw jestem czy kobiety też go dosiadają :p
Odpowiedzbyłem z żoną na jazdach testowych i też jest nim zainteresowana
OdpowiedzFJR1300 używa również duńska policja.
Odpowiedz