Warszawski sąd: kierowca ma konstytucyjne prawo odmówić wskazania sprawcy wykroczenia
Kierowca ma prawo odmówić wskazania osoby, która kierowała pojazdem - tą opinią warszawski sąd miażdży wątpliwą argumentację straży miejskiej i ITD w sprawach o wykroczenia zarejestrowane fotoradarem.
Dawniej straż miejska, dziś Inspekcja Transportu Drogowego, w przypadku zarejestrowania przez fotoradar przekroczenia dozwolonej prędkości, rozpoczynają procedurę ustalenia jego sprawcy. Polega ona na wysłaniu do właściciela pojazdu pisma z żądaniem wskazania osoby, która w oznaczonym czasie i miejscu kierowała pojazdem.
Wśród informacji zawartych w takim piśmie czytamy, że kierowca ma obowiązek wskazania sprawcy wykroczenia pod rygorem grzywny. Tymczasem art. 42 ust. 2 Konstytucji RP zapewnia każdemu obywatelowi prawo do obrony na każdym etapie postępowania. W ramach tego prawa możemy odmówić składania wyjaśnień, by uniknąć oskarżania samego siebie.
Zarówno straż miejska, jak i ITD stały jednak na stanowisku, że prawo do obrony nie dotyczy postępowania w sprawach o wykroczenia. Tę interpretację całkowicie obalił warszawski sąd, który 13 kwietnia odmówił wszczęcia postępowania wobec kierowcy, który nie wskazał sprawcy wykroczenia, argumentując to konstytucyjnym prawem do obrony.
Zdaniem sądu właściciel pojazdu, wobec którego prowadzone jest postępowanie, może okazać się również jego kierowcą i sprawcą wykroczenia. Należy zatem przyjąć, że działania zmierzające do ustalenia sprawcy, prowadzone są faktycznie nie w sprawie, a przeciwko osobie. To w sposób oczywisty uprawnia tę osobę do skorzystania z prawa do obrony. O sprawie poinformował portal anuluj-mandat.pl
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarzeA może więcej informacji? Jaki sąd? Rejonowy czy wyższa instancja? W moim przypadku sąd rejonowy też oddalił sprawę, jednak po apelacji straży miejskiej sąd okręgowy przeznaczył jeszcze raz do ...
OdpowiedzOd kilku lat korespondencję od GTiTD od razu wrzucam do pojemnika na papier ze względu na to, że ustawa o ochronie danych osobowych nie pozwala tym bandytom przetwarzać do swoich celów zdjęć z fotoradarów. Każde pismo od tych skurwysynów jest próbą wyłudzenia!!!
Odpowiedzi czy można w takim razie zaskarżyć fakt nałożenia grzywny?
OdpowiedzMoża
OdpowiedzTaaa, chyba właściciel ma prawo odmówić wskazania sprawcy czyli osoby kierującej. Przecież jakby wiadomo było kto kierował pojazdem w trakcie popelnienienia wykroczenia to nie trzeba już szukać ...
OdpowiedzWyrok jest prawomocny czy wniesiono kasacje ? Prosiłbym o uzupełnienie informacji na temat wyroku sądu (wskazanie sądu / sygnatury)
OdpowiedzChyba odwołanie?
Odpowiedz