Jedna trzecia mandatów do kosza. Raport NIK bezlitosny dla policji
Jedna trzecia mandatów wystawianych przez policję, nie jest egzekwowana. Kierowcy je ignorują, a policja często niewiele z tym robi. To nie jedyna zaskakująca informacja ujawniona przez NIK.
Bardzo często na forach internetowych skupiających kierowców, na grupach lub w komentarzach pod artykułami dotyczącymi kwestii mandatów za wykroczenia, można spotkać opinie, że mandaty to sprawa honorowa i trzeba je płacić. Czytając te wypowiedzi coraz częściej dochodzimy do wniosku, że Polacy to naród sumienny, uczciwy i obowiązkowy.
Tymczasem raport Najwyższej Izby Kontroli zupełnie nie chce potwierdzić naszego wrażenia. Tylko połowa z wystawianych przez policję mandatów płacona jest przez kierowców z własnej woli. Nieco ponad 20 procent z nas płaci po wszczęciu postępowania windykacyjnego, zaś ponad 30 procent nie płaci otrzymanych mandatów w ogóle.
Jak wynika z raportu, sporo w tym winy samych policjantów, którzy prowadzą procedury windykacyjne dość opieszale. Na koniec 2018 roku zrezygnowano z objęcia tytułami egzekucyjnymi prawie połowy niewyegzekwowanych zaległości z roku 2016 r. Mimo, że okres przedawnienia postępowania wynosi w takim przypadku 3 lata, policja nie znalazła wystarczającej motywacji do doprowadzenia procedury do końca, tracąc prawie 114 mln zł.
NIK wskazał także, że część mandatów wprowadzana była do policyjnego systemu z opóźnieniem. Rekordowy był pod tym względem rok 2016, kiedy zaledwie 1 procent mandatów wprowadzono zgodnie z obowiązującym terminem 7 dni. Dla porównania - 5 procent mandatów wystawionych w tamtym roku wprowadzono do ewidencji… rok później.
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarzejeśli jeden fotoradar w ciągu godziny robi 2tys. (było w mediach) zdjęć to jak musi wyglądać budynek z urzędnikami, którzy te zdjęcia obrabiają? Ilu ich potrzeba? Do JEDNEGO fotoradaru 20tys. ...
OdpowiedzTo proste. Należy stosować w systemach fotoradary dedykowane do pracy w systemach automatycznych tzn takich które nie wymagają zastosowania czynnika ludzkiego. Jeśli stosuje się przyrządy do "ręcznej" obsługi to mamy własnie taki efekt, czyli niewydolność. A jeśli do tego stosuje się archaiczne przyrządy (np. FOTORAPID CM) które nawet nie mają prostej identyfikacji celu to skutki nie trudno było przewidzieć. Proste?
OdpowiedzCiekawe co będziesz mówił, gdy ten kolejny kierowca skasuje ci brata, siostrę, dziewczynę...
Odpowiedz