tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Czy korytarzem życia można jechać motocyklem? Jeśli tak, to w jakim przypadku?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Czy korytarzem życia można jechać motocyklem? Jeśli tak, to w jakim przypadku?

Autor: Raff 2019.10.29, 13:51 9 Drukuj

Motocyklista może jechać legalnie korytarzem życia tylko w jednym przypadku. Ani ustawa, ani policja nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości.

Korytarz życia to nowość w polskim ustawodawstwie. Dzięki utworzonej przez stojące pojazdy przestrzeni, służby ratunkowe mogą szybko dotrzeć do poszkodowanych, co zwiększa ich szansę na przeżycie. Czy motocykl może legalnie przejechać korytarzem życia, skoro zgodnie z prawem może współdzielić pas ruchu ze stojącymi w korku samochodami?

NAS Analytics TAG

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta - ustawa z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym mówi, że z korytarza mogą korzystać tylko pojazdy uprzywilejowane:

Kierującemu pojazdem innym niż uprzywilejowany zabrania się korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej w sposób, o którym mowa w ust. 2. Kierujący pojazdem może kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego.

Jeśli zatem motocykl nie posiada statusu pojazdu uprzywilejowanego, nie wolno mu poruszać się korytarzem życia. W podobnym tonie, choć nieco mniej zasadniczo, wypowiada się pytany przez nas podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP:

- W sytuacji, kiedy motocyklista porusza się korytarzem życia, nikt zapewne nie będzie go gonił, ani zatrzymywał, dla policji priorytetem jest wypadek, ratowanie życia i zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Odwołujemy się jednak do moralności motocyklistów - korytarz życia przeznaczony jest dla służb ratunkowych i nie wolno go blokować.

Mandat za blokowanie korytarza życia, a za takie działanie może zostać uznane poruszanie się po nim, wynosi nawet 500 zł. A co w sytuacji, kiedy motocyklem porusza się osoba przeszkolona w udzielaniu pierwszej pomocy? Jak twierdzi podinspektor Kobryś:

- Ratowanie życia i zdrowia poszkodowanego jest priorytetem, dlatego nawet jeśli jakiś wzburzony kierowca, stojący w korku  zapisze numer rejestracyjny motocykla korzystającego z korytarza życia, lub nagra taki przejazd i zgłosi to policji, motocyklista, który spieszy na ratunek nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności.

Ratowanie życia - to jedyna sytuacja, kiedy wolno nam poruszać się motocyklem po korytarzu życia. Najważniejszą sprawą jest jednak to, by nie przeszkadzać służbom. Jeśli na miejscu wypadku pracują już ratownicy medyczni, to oni są odpowiedzialni za stan poszkodowanych.

O tym jak zachować się na miejscu wypadku, pisaliśmy w innym artykule.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę