Jak się zachować na miejscu wypadku. 3 najważniejsze sprawy
Od prawidłowego zachowania na miejscu wypadku zależy często życie i zdrowie poszkodowanych. Nie bój się pomagać - oto kilka najważniejszych rad od doświadczonych ratowników medycznych.
W całej Polsce odbywają się bezpłatne szkolenia Bezpieczny i MotoPomocny Motocyklista, organizowane przez MotoPomocnych - grupę motocyklistów zaangażowanych w bezpieczeństwo i pierwszą pomoc. Jeśli nie zdążyłeś zarejestrować się na takie szkolenie, przypominamy jedno z zagadnień, które jest tam poruszane - jak prawidłowo reagować na miejscu wypadku. Porady opracowali doświadczeni ratownicy medyczni.
Zwykle na miejscu zdarzenia drogowego panuje trudny do ogarnięcia chaos. Jest stres, są nerwy, a w każdej chwili może dojść do kolejnej niebezpiecznej sytuacji. Sprawne działanie w takich warunkach wymaga skupienia i dobrej znajomości procedur.
Najważniejsze w takiej sytuacji jest twoje własne bezpieczeństwo. Nikomu nie pomożesz jeśli staniesz się kolejnym poszkodowanym. Niech to zatem będzie dla ciebie priorytet podczas udzielania pomocy.
Zatrzymaj się
To pierwsza rzecz, ale jednocześnie bardzo istotna. Nieudzielenie pomocy poszkodowanemu w wypadku jest wykroczeniem, masz zatem obowiązek zatrzymać się i pomóc.
Postaw motocykl tak, by był widoczny z daleka, powieś na nim kamizelkę odblaskową, jeśli ją masz, włącz światła awaryjne. Jeśli zaparkujesz na poboczu, ryzykujesz, że kolejny kierowca najedzie na miejsce wypadku.
W przenośni: zresetuj umysł, rozejrzyj się dookoła, zastanów się czy na pewno jest bezpiecznie, przyjrzyj się zdarzeniu.
Zastanów się nad sytuacją
Nie panikuj - w ten sposób nikomu nie pomożesz. Upewnij się czy jest bezpiecznie, czy nic ci nie grozi, czy z samochodów nie wycieka paliwo, czy nie ma ognisk pożaru. Oceń liczbę poszkodowanych, w jakim są stanie. Weź ze sobą apteczkę jeśli ją masz.
Rozpocznij udzielanie pomocy
Załóż kamizelkę odblaskową, ustaw trójkąty ostrzegawcze (można je wziąć z samochodów biorących udział w wypadku). Weź apteczkę i obejdź miejsce zdarzenia, zwracając uwagę na wycieki, ewentualne zagrożenia pożarem. Sprawdź stan poszkodowanych i wezwij pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Musisz przekazać niezbędne informacje:
- Swoją pozycję - odcinek drogi, numer kilometra ze słupka pikietażowego, charakterystyczne cechy miejsca;
- Opis sytuacji - czy to wypadek z ofiarami, czy stłuczka, jakie są zagrożenia
- Informacje o poszkodowanych - ich liczba, stan
- Swoje dane z numerem telefonu
Bardzo ważne - nie rozłączaj się pierwszy, dyspozytor może potrzebować jeszcze dodatkowych informacji lub lokalizacji twojego telefonu.
Rozpocznij pierwszą pomoc - skup się na rzeczach najważniejszych, czyli na najbardziej poszkodowanych. Zwykle ci, którzy najmniej krzyczą, najbardziej potrzebują pomocy. Jeśli masz kogoś do pomocy, daj mu zadania, które przyspieszą udzielanie pomocy.
Najważniejsze jest tamowanie krwotoków i drożność dróg oddechowych u poszkodowanych. Koniecznie też trzeba zająć się stabilizacją głowy i kręgosłupa szyjnego. Co minutę sprawdzaj oddech poszkodowanych. W razie jego braku przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Artykuł powstał przy współpracy z grupą MotoPomocni.
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze