tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 BSA A65 sidecar. Czy wyścigówka może mieć wózek boczny?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

BSA A65 sidecar. Czy wyścigówka może mieć wózek boczny?

Autor: Tomasz Szczerbicki 2023.01.06, 18:37 Drukuj

Pamięć ludzka jest krótka. U nas szczególnie nie dba się o historię. Instytucje i organizacje państwowe albo lekceważą historię, albo się jej boją. Wiedza historyczna często może się obrócić przeciwko nim. Zwłaszcza w przypadku tych samych błędów czy przekrętów powtarzanych po raz kolejny. Młodzi motocykliści zaś bardziej patrzą w przyszłości i utwierdzają się w przekonaniu, że: "skoro oni rok czy dwa temu zaczęli jeździć motocyklami to pewnie ta dziedzina zrodziła się jakiś miesiąc przez ich motocyklową inicjacją. A wcześniej była czarna dziura".

Motocykl z wózkiem bocznym i jego sportowe wykorzystanie. Dla wielu to czysta egzotyka. Niektórzy tylko widują takie zaprzęgi na wyścigach motocyklowych w Europie i wiedzą, że mamy w Polsce kilka zespołów dosiadających takie pojazdy.

NAS Analytics TAG

Choć dziś prawie zupełnie zapomniana, to dyscyplina z dużymi tradycjami u nas. Już w dwudziestoleciu międzywojennym ścigano się tu sidecarami, jak z angielska nazywano motocykle z wózkami bocznymi. Do połowy lat 50. rozgrywano mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Później zaprzestano, z powodu braku odpowiedniego sprzętu.

W Europie nadal jednak ścigano się motocyklami z wózkami bocznymi. Były to bardzo ekscytujące i widowiskowe zawody. Rozwijała się technika motocyklowa i sidecary też stawały się coraz mocniejsze i szybsze.

Dziś chciałbym zaprezentować tu BSA A65. Motocykl ten został specjalnie zaprojektowany do rywalizacji w Mistrzostwach Świata Sidecarów. Produkowany był w latach 1965 - 1966, a w rywalizacji sportowej pozostawał do 1973 roku. Wyścigowa BSA A65 sidecar napędzana była dwucylindrowym, czterosuwowym (ohv), rzędowym, chłodzonym powietrzem silnikiem o pojemności skokowej 654 cm³ i mocy (w zależności od regulacji) od 42 do 54 KM. Stopień sprężania wynosił 9:1. Silnik zasilany był przez dwa gaźniki Amal, a przeniesienie napędu odbywało poprzez czterobiegową skrzynię, łańcuchem na tylne koło. Prędkość maksymalną tego pojazdu oceniano na ok. 150 - 165 km/h.


historia motocykli w wojsku

Motocykle w PRL - rzecz o motoryzacji i nie tylko...

Przyjęło się powszechnie mianem "motocykle PRL" określać pojazdy produkcji krajowej: WFM, SHL, WSK, Junak. Jest to jednak wielkie uproszczenie, bo obok wspomnianych jednośladów na naszych drogach można było również spotkać kilkanaście marek motocykli importowanych: Jawa, MZ, CZ, IFA, IŻ, M-72, K-750, Panonia, Lambretta, Peugeot, a także: BMW, Triumph, Norton, BSA,AJS, Harley-Davidson i wiele innych.

O TYM WŁAŚNIE JEST TA KSIĄŻKA "MOTOCYKLE W PRL" »

Rama wykonana była z rur stalowych, przystosowana do montażu wózka bocznego. Zawieszenie przednie stanowił widelec teleskopowy z amortyzacją hydrauliczną. Z tyłu użyto także amortyzatorów z tłumieniem hydraulicznym.

Całość była obudowana obszerną owiewką aerodynamiczną. Tylko miejsce dla wózkarza było odkryte, gdyż było to konieczne ze względu na zadania wózkarza i jego ciągłą zmianę miejsca.    

W przypadku motocykla wyścigowego trudno mówić o pełnym oryginale. Pojazdy te były wielokrotnie modyfikowane. Dziś prezentowana tu BSA A65 sidecar race jest dobrym przykładem tego, jak wyglądały pojazdy tej dyscypliny na przełomie lat 60. i 70. Gdyby ktoś nieodparcie zapragnął mieć taki pojazd, trafiają się one czasami do sprzedaży na międzynarodowych aukcjach.

Tomasz Szczerbicki
Dziennikarz i autor książek: tomasz-szczerbicki.pl

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na górę