Rewolucyjna nawierzchnia z przetworzonych opon - naprawia siê sama!
Potrzeba matką wynalazku - to akurat wszyscy wiemy. Fatalny stan meksykańskich dróg zainspirował zdolnego studenta do stworzenia rewolucyjnego materiału do wylewania nawierzchni. Jest on wykonany z przetworzonych opon, a w czasie deszczu sam naprawia swoje ubytki!
Jednym z głównych problemów na meksykańskich drogach są liczne ubytki asfaltu, powstałe na skutek gromadzenia się pod nim wody deszczowej. Nagromadzona w szczelinach woda deszczowa z czasem tworzy wybrzuszenia, które łatwo pękają pod naciskiem jadących pojazdów.
Z tematem postanowił zawalczyć Israel Antonio Briseño Carmona, student inżynierii lądowej na Uniwersytecie Coahuila w Torreón. Wpadł na pomysł materiału bazującego na starych, przetworzonych oponach, który mógłby zastąpić asfalt na nawierzchniach dróg. Opatentowany w kwietniu 2019 roku wynalazek Israela zapewnia odpowiednią przyczepność, ale ma przy tym jedną, bardzo ważną przewagę. W czasie opadów deszczu zawarte w mieszance krzemiany wapnia samoczynnie wypełniają powstałe w nawierzchni ubytki. Nie wymaga więc ona kłopotliwych i drogich napraw.
Za opracowany przez siebie materiał nazwany Paflec, Israel Antonio Briseño Carmona otrzymał w zeszłym roku prestiżową nagrodę dla młodych wynalazców James Dyson Award. Obecnie szuka partnerów w branży budowlanej, z którymi mógłby dokończyć proces certyfikacji materiału i wziąć udział w przetargach na budowę i remonty dróg.
#Ciencia Mexicano crea pavimento que se repara con agua. Israel Antonio Briseño, egresado de la Universidad Autónoma de Coahuila, ganó el concurso James Dyson-México. Hecho a base de neumáticos y con resultados satisfactorios todavía no está listo para su implementación. pic.twitter.com/6M8epm7lFC
— Enfoque Informativo (@enfoqueinforma) October 22, 2019
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze