Nieznajomość prawa kosztuje. Mieszkaniec Świdnicy stracił 3000 zł przez zagraniczne mandaty
Zagraniczne mandaty mogą zaboleć twoją kieszeń, ale bywa i tak, że nakładane są niesłusznie. Takiej sytuacji doświadczył mieszkaniec Świdnicy, który przez niewiedzę stracił ponad 3000 złotych.
Regionalny portal ze Świdnicy opisuje sytuację pana Mariana, który sprzedał swój samochód, lecz zapomniał zgłosić ten fakt w urzędzie. Konsekwencje były dość smutne - pan Marian był zmuszony zapłacić ponad 3000 zł zagranicznych mandatów, które nabił nabywca jego samochodu.
Znaj swoje prawa
Jak jest faktycznie z zagranicznymi mandatami? Wcale nie tak źle, jak doświadczył pan Marian. Po pierwsze to, co najczęściej dostajemy w liście to nie mandat, a wezwanie mandatowe. Ma o tyle duże znaczenie, że przysługuje nam prawo obrony - możemy nie zgodzić się z zarzutami przedstawionymi w wezwaniu i skierować sprawę do sądu.
Po drugie - wiele europejskich państw przyjmuje zasadę, że za wykroczenie drogowe odpowiada nie jego sprawca, lecz właściciel pojazdu. Nas obowiązuje jednak polskie prawo, które wymaga ustalenia sprawcy wykroczenia. Jeśli zatem jesteś pewny, że to nie ty popełniłeś wykroczenie (tak, jak w przypadku pana Mariana), to działaj tak samo, jak w Polsce. Odeślij nadawcy informację, że nie zgadzasz się z wezwaniem i uzasadnij dlaczego.
Po trzecie - moc prawną ma tylko korespondencja, której odbiór zostanie potwierdzony podpisem. Może to być podpis twój, pełnoletniego członka rodziny albo tak zwane doręczenie zastępcze - podpis kuriera lub listonosza w razie nieodebrania pisma po dwukrotnym awizowaniu. Korespondencja przesłana zwykłym listem nie ma żadnego znaczenia i traktowana jest w sądzie tak, jakby jej nie było.
Po czwarte wreszcie - bardzo wiele wezwań mandatowych (na przykład te za parkowanie w Londynie albo z norweskich tuneli) obsługują pośrednicy, którzy nie mają absolutnie żadnych narzędzi prawnych do prowadzenia windykacji. Chętnie za to wykorzystują socjotechnikę i metody rodem z mafii - nękanie telefonami, rozpytywanie sąsiadów i tak dalej.
Kiedy płacić
Rozwiązanie sprawy zagranicznego mandatu jest bardzo istotne w sytuacji, gdy do danego kraju często podróżujesz. W skrajnym przypadku policja, kiedy wykryje nieuregulowaną karę, może zatrzymać twoje prawo jazdy lub nawet ciebie.
Jest jasne, że nałożone zgodnie z prawem mandaty trzeba płacić. Jeśli jednak masz wątpliwości co do popełnionego wykroczenia, skorzystaj z prawa do obrony.
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarzeNie zgłosił sprzedaży w WK, to pewnie nie zgłosił też ubezpieczycielowi, więc nie wiadomo jeszcze ile szkód ma na koncie, bo nabywca mógł mieć jakieś zdarzenia drogowe (wypadek, kolizja, ...
Odpowiedz