Kiedy dzwonisz, nie prowadzisz. Telefon w samochodzie dwukrotnie zwiêksza ryzyko wypadku
Bezwzględna kara za używanie telefonu podczas jazdy - taki przepis obowiązuje na przykład we Francji. Korzystanie z telefonu w samochodzie dwukrotnie zwiększa ryzyko wypadku.
Badania prowadzone przez fundację AAA w latach 2010-2013 wykazały, że korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem drastycznie podnosi ryzyko wypadku. Nie chodzi przy tym tylko o prowadzenie rozmów. Badania dotyczyły najrozmaitszych zachowań związanych z używaniem telefonu podczas jazdy - spoglądania na ekran, pisania SMS-ów czy nawet trzymanie telefonu w dłoni.
Kierowcy zaabsorbowani swoimi telefonami uczestniczyli w wypadkach dwukrotnie częściej niż ci, którzy telefonów nie używali. Najbardziej niepokoi fakt, że korzystanie z telefonu nie musi być bezpośrednią przyczyną wypadku, może być nią nawyk spoglądania na niego, co skutecznie rozprasza kierowcę i nie pozwala mu skupić się na drodze.
Francuska policja od pewnego czasu surowo karze kierowców, którzy w używają telefonu w samochodzie bez zestawu głośnomówiącego. Zabroniona jest także rozmowa podczas postoju. W niedawnym wyroku francuski sąd kasacyjny utrzymał w mocy wyrok skazujący kierowcę na grzywnę za rozmowę przez telefon w samochodzie, który stał na pasie awaryjnym.
W najgorszej sytuacji są na drodze motocykliści i piesi, którzy nie mają do dyspozycji systemów bezpieczeństwa używanych w samochodach. Policja nie dość skrupulatnie egzekwuje zakaz używania telefonów w samochodach, a niejasne przepisy, które nie zabraniają korzystania z telefonu podczas zatrzymania pojazdu skutecznie rozpraszają uwagę kierujących.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze