Koronawirus a podróże motocyklowe. Ograniczenia, na co uważać, jak się zabezpieczyć
Od Azji do Stanów Zjednoczonych, koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje coraz większe zamieszanie, choć niebezpieczeństwo związane z samą chorobą jest stosunkowo niewielkie. Jak pandemia wpływa na podróże i czy warto rozważyć zmianę wakacyjnych planów?
Wirus SARS-CoV-2, czyli koronawirus, zbiera żniwo nie tylko wśród ludzi zarażonych. Skutki ekonomiczne dają się odczuć niemal wszędzie - od branży turystycznej aż do motoryzacyjnej. To właśnie z powodu nowego patogenu odwołano jedną z najważniejszych imprez w branży automotive - salon samochodowy w Genewie.
Koronawirus a grypa
Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia i specjalistów chorób zakaźnych, koronawirus SARS-CoV-2 nie jest groźniejszy od zwykłej grypy, a do zagrożeń, z którymi mieliśmy do czynienia w przeszłości - SARS, ebola, czy nawet świńska grypa A/H1N1 - bardzo mu daleko. Ryzyko zakażenia jest stosunkowo niewielkie, a niebezpieczeństwo związane z powikłaniami na skutek ciężkiej postaci choroby znikome. Barremu, który który w ostatnim miesiącu odwiedził chyba wszystkie największe lotniska przesiadkowe - Doha w Katarze (testy Fireblade), Paryż (w drodze na testy Tiger 900), Frankfurt (w drodze na testy opon Metzeler), Zurich, Monachium - nic nie jest.
Mimo tego wiele państw podjęło nadzwyczajne środki ostrożności, które mogą poważnie utrudnić podróże. W tej chwili Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróży do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Jeśli wybieracie się w podróż motocyklem po Europie, nie powinniście jednak spotkać się z większymi problemami.
Wyjątkiem będzie 11 gmin, które zostały całkowicie odizolowane kordonem sanitarnym: Casalpusterlengo, Codogno, Castiglione d’Adda, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo i San Fiorano w regionie Bassa Lodigiana, a także Vo' Euganeo w Wenecji Euganejskiej. Może zdarzyć się także szczegółowa kontrola na granicach - badanie temperatury ciała lub ogólnego stanu zdrowia.
Koronawirus - jak się zabezpieczyć
Aby zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2, warto szczególnie zadbać o higienę. Tak często jak to możliwe myć ręce ciepłą wodą i mydłem, a jeżeli to niemożliwe, żelem antybakteryjnym na bazie alkoholu (min. 60%). Nie powinno się dotykać rękami oczu, nosa i ust - to właśnie rękami dotykamy większości miejsc, w których mogą znajdować się wirusy.
Warto także unikać dużych skupisk ludzkich - koncertów, popularnych atrakcji turystycznych, festiwali, a nawet zlotów. Ministerstwo Zdrowia nie zaleca stosowania masek u zdrowych osób. W tej chwili ograniczenia w ruchu transgranicznym w Europie nie występują. Żaden kraj nie zamknął jak dotąd granic, zaś do instytucji unijnych nie wpłynął ani jeden wniosek o przywrócenie kontroli granicznych w strefie Schengen.
źródła: WHO, Ministerstwo Zdrowia, GIS
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze