Koniec WORD-ów jako maszynek do zarabiania pieniędzy. Zmiany w egzaminach
Jak podaje portal brd24.pl, Ministerstwo Infrastruktury opracowało nowe rozporządzenia, dotyczące przeprowadzania egzaminów praktycznych na różne kategorie prawa jazdy, wprowadzające m.in. dzienne limity przeprowadzonych egzaminów na jednego egzaminatora. Powinno to uspokoić pracę ośrodków i zwiększyć zdawalność.
Przeciążenie grafików pracy WORD-ów, duża liczba przeprowadzanych codziennie egzaminów, wysoki koszt ponownych egzaminów i długi czas oczekiwania - to wszystko generuje nerwową atmosferę zarówno wśród egzaminatorów, jak i podchodzących do uzyskania uprawnień kursantów. Dlatego planowane zmiany dotyczą głównie czasu pracy egzaminatorów. Każdy z nich będzie mógł przeprowadzić do 8 egzaminów dziennie i nie więcej niż jeden na godzinę. Będzie miał więcej czasu na spokojną analizę jazdy zdającego.
Zmiana ta ma przynieść większy odsetek egzaminów zakończonych wynikiem pozytywnym. Obecnie w najbardziej popularnej kategorii B kończy się w ten sposób zaledwie 30% z nich, co powoduje zwiększenie kolejek oczekujących i posądzanie WORD-ów o dążenie do zarabiania na poprawkach. Wprowadzone dzienne limity sprawią, że ośrodki i tak nie zarobią więcej, jeśli będą oblewać większą liczbę kandydatów na kierowców.
Pozostałe zmiany to zniesienie obowiązku posiadania pieczątki przez egzaminatora - będzie wystarczył jego podpis i numer uprawnień. Duże ułatwienia czekają ponadto niepełnosprawnych, którzy będą zdawać na kategorię AM. Egzamin praktyczny będzi emożna zdawać nie tylko na motorowerze, ale też na czterokołowcu lekkim, dzięki czemu większa liczba osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności będzie mogła zdobyć upragniony dokument.
Zmiany są obecnie konsultowane między resortami. Mają wejść w życie od 1 lipca tego roku, ale ze względu na konieczność dostosowania pracy WORD-ów, zaczną obowiązywać w ośrodkach od 1 stycznia 2020 roku.
Źródło: brd24.pl
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarzeNie widzę związku między zmianą grafiku egzaminatora a zdawalnością. Kandydaci są oblewani za braki wiedzy lub umiejętności a nie braki czasu egzinatora. Wszystko jest rejestrowane kamerami. ...
Odpowiedz