Wymieniasz samodzielnie olej? Od przyszłego roku zapłacisz kaucję 10 zł za litr!
System gospodarowania odpadami olejowymi wciąż nie jest u nas do końca szczelny i duża część przepracowanych środków smarnych trafia do przysłowiowej kanalizacji lub jest spalana w piecach grzewczych. Rząd pracuje nad nowym rozporządzeniem w tej sprawie, które zakłada pobieranie kaucji od olejów kupowanych przez klientów indywidualnych.
Trzy ministerstwa - Rozwoju, Klimatu i Finansów, pracują nad uszczelnieniem systemu utylizacji przepracowanych olejów oraz innych środków smarnych. W tej chwili są one często spalane w domowych piecach bez żadnych instalacji oczyszczających spaliny, bądź zwyczajnie wyrzucane.
W projekcie nowego rozporządzenia znalazła się propozycja, by klienci kupujący olej w butelkach płacili kaucję w wysokości nawet 10 zł za litr, która byłaby zwracana w momencie oddania starego oleju w odpowiednim punkcie utylizacji, warsztacie lub sklepie.
Zmiana przepisów miałaby wejść w życie już od nowego roku. Czy będzie skuteczna? Na pewno zwiększy uciążliwość przeprowadzania samodzielnych napraw.
Komentarze 6
Pokaż wszystkie komentarze"...oraz innych środków smarnych." dobrze, że nie mam łańcucha bo z tym skrobaniem smaru to byłaby przesada ;)
OdpowiedzMoja historyjka z olejem: Wymieniłem zimą olej w moto. Zwykle jeżdżę do warsztatu, ale tym razem chciałem sam. No i została bańka zużytego. Chciałem się go pozbyć jak cywilizowany człowiek, więc ...
OdpowiedzAle ale... coś mi siè kiedyś obiło o uszy, że cena każdego nowego produktu (TV, telefon, samochod - wszystko) zawiera opłatę recyklingową, chyba że się mylę...??? Czyli że co, że druga opłata?...
OdpowiedzDobra a teraz tak. Artykuł nie wspomniał że ilość oleju zdawanego musi być taka sama jak zakupionego. Każdy silnik nawet ten nowy i zdrowy bierze olej. Niektóre silniki mniej go biorą inne ...
OdpowiedzZ ewentualnym niedoborem zdawanego oleju akurat rodacy sobie poradza sobie bez problemu. W garazu sa zawsze jakies zlewki- plyn hamulcowy, ropa z filtra, olej z zawieszenia, rozpuszczalniki, a i w kuchni mozna przepalony Kujawski znalezc... Cokolwiek, byle sie nie spieniło. Tym sposobem zaklady zajmujace sie recyklingiem zamiast w miare czystego przepracowanego oleju dostana niezły "zajzajer".
OdpowiedzA co kiedy pojazd zwyczajnie tzw. "bierze olej"? Nowe pojazdy (np. samochody) lubią spalać olej, więc jak kupię np. 4 litry oleju a oddam 3 litry to co wtedy? Nielegalnie spaliłem 1 litr podczas ...
OdpowiedzSzanowny redktor wytłumaczy mi łaskawie jak kaucja ma 'zwiększyć uciążliwość przeprowadzania samodzielnych napraw'?.
OdpowiedzJa Ci wytlumacze. Do swoich kilku motocykli kupuje zawsze paczke oleju czyli 12 litrow. Place raz za przesylke albo przejazd do hurtowni, odstawiam na polke i wymieniam sukcesywnie, kiedy przychodzi na to czas. Ustawodawca zaklada, ze na odbior kaucji bede mial okreslony, krotki czas od daty zakupu. To oznacza, ze za kazdym razem bede musial kupowac osobno do kazdego pojazdu, ponosic wielokrotnie koszty i tracic czas, a kaucja za nadwyzke np 0,8l (bo do silnika wchodzi 3,2 litra) przepadnie. Niejasne jest tez, kto i jak bedzie przyjmowal zuzyty olej i oddawal kaucje. Dzisiaj zdaje olej w pobliskim PSZOK-u po tym jak uzbieraja sie ze trzy baniaki, a jutro byc moze bede zasuwal z trzema litrami na drugi koniec powiatu.
OdpowiedzI to są konkrety a nie jakieś ogólniki jak w tym artykule. Dzięki za rzeczową odpowiedź.
OdpowiedzWitam zawsze coś tam lubię skomentować kochani kiedy czytam lub coś się dowiaduję to chyba chodzi nie o nas tylko o pieniądze jeśli coś lub gdzieś jest luka albo dziura można kierowców czymś zaskoczyć obciążyć i zdaje mi się że tym razem nasze drogie państwo zaskoczyło nas podatkiem od oleju ja już mam obawy że to nie będzie koniec moi drodzy boto my chyba poniesiemy dodatkowe koszta a to co mówią jacyś tam eksperci ja niewierze im każdy ekspert coś tam głosi bo albo tak ma mówić albo to ekologia dokłada swoje grosze a kto sponsoruje tychże ekologów mam kochani obawy żeto niebedzie dla nas kierowców tylko to pozdrawiam
Odpowiedz