tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wymiana baterii zamiast ładowania - przyszłość wg Yamahy i Gogoro
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Wymiana baterii zamiast ładowania - przyszłość wg Yamahy i Gogoro

Autor: Janusz Bębenek 2019.08.08, 13:36 1 Drukuj

Yamaha podpisała właśnie umowę z tajwańską firmą Gogoro, dotyczącą wspólnego rozwijania standardu wymiennych baterii do motocykli i skuterów elektrycznych. Model ten pozwala na uzyskanie niemal nieograniczonego zasięgu tego typu pojazdom.

Nawet najszybsze działające obecnie stacje ładowania pojazdów elektrycznych wymagają dłuższego postoju - od kilkunastu minut do godziny. O tradycyjnym ładowaniu z gniazdka nie wspominamy, gdyż trwa całą noc. Ta niedogodność jest jednym z głównych powodów, dla którego rozwój motocykli i skuterów elektrycznych nie idzie jeszcze pełną parą.

NAS Analytics TAG

Kilka dużych firm postanowiło więc pójść inną drogą. Najciekawsze rozwiązanie przedstawił tajwański gigant Gogoro, produkujący elektryczne skutery i rozwijający sieć stacji nie tyle ładowania, co wymiany baterii. Model działania jest prosty - klient podjeżdża do urządzenia przypominającego paczkomat, wyjmuje rozładowaną baterię, pobiera naładowaną, płacąc specjalną aplikacją w telefonie i odjeżdża. Baterie i gniazda w pojazdach są standaryzowane i pasują do wszystkich pojazdów wyprodukowanych przez firmy współpracujące z Gogoro.

Do tej pory były to duże firmy, lecz działające głównie na Tajwanie - PGO i Aeon Motor. Kolejny partner Gogoro to już jednak zupełnie inna, globalna bajka - Yamaha. Japoński koncern produkuje nie tylko skutery, ale także, a może przede wszystkim, duże motocykle we wszystkich segmentach rynku. Wejście w bardzo rozwojowy system szybkiej wymiany baterii może dać tej firmie dużą przewagę - reszta konkurentów, nie licząc BMW i Harleya, w rozwoju produkcyjnych maszyn elektrycznych jest raczej w lesie.

Gogoro posiada w tej chwili ponad 1300 stacji i z każdym tygodniem przybywa kolejnych. Pojazdy elektryczne działające w tym systemie jeszcze długo nie będą konkurencją w segmencie maszyn turystycznych, ale w dużych miastach wydają się idealne. Dzięki gęstej sieci stacji z bateriami można znacznie ograniczyć masę akumulatorów, a co za tym idzie, samych pojazdów - duży zasięg nie będzie wymagany, jeśli pod ręką zawsze jest świeża bateria, wymieniana w kilka sekund.

Kolejna korzyść to możliwość odjęcia wysokich kosztów baterii od ceny samego pojazdu. W tym systemie to Gogoro pozostaje ich właścicielem, a użytkownik płaci tylko za prąd, do ceny którego doliczana jest stawka za utrzymanie i wynajem. Jest to wygodne, ponieważ baterie się zużywają i kolejne cykle ładowania zmniejszają ich pojemność, lecz nie jest to już problem użytkownika pojazdu, tylko operatora systemu.

Nad podobnym standardem pracuje jeszcze inny tajwański gigant - Kymco. Czas pokaże, który standard się upowszechni i czy tego typu system wygra z tradycyjnymi stacjami ładowania.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę