Trasy motocyklowe i ciekawe miejsca w Polsce. Roztocze Środkowe
Środkowa część Roztocza, pełna rzecznych meandrów, bujnych lasów i wijących się w ich cieniu dróg, to doskonałe miejsce na motocyklowy weekend, połączony z relaksującym spacerem i degustacją tutejszych specjałów.
Roztocze jest dość popularnym regionem, jednak motocyklistów nie spotkasz tam wielu. To prawdziwy raj dla spacerowiczów, rowerzystów, czy miłośników spływów kajakowych. Motocykliści wybierają nieodległe Bieszczady, czy Beskidy, choć i Roztocze kryje w sobie wystarczająco dużo ciekawostek, by spędzić tutaj kilka intensywnych dni.
Największym problemem tego regionu jest bez wątpienia fatalna jakość dróg. Część z nich została już gruntownie zmodernizowana, ale wciąż wiele kilometrów asfaltu rozpaczliwie woła o interwencję drogowców. Z tego względu podróżowanie po Roztoczu motocyklem sportowym może być traumatycznym przeżyciem.
Zwierzyniec - skarb Roztocza
Jako bazę wypadową po Roztoczu warto wybrać Zwierzyniec. Po pierwsze to bardzo piękne i ciekawe miasto, po drugie jest tutaj bogata baza noclegowa, po trzecie wreszcie, jest tu sporo atrakcji, które pozwolą spędzić miły wieczór. Jedną z najbardziej znanych jest tutejszy browar, gdzie warzone jest piwo Zwierzyniec. Ale uwaga! Oryginalne piwo Zwierzyniec Pils, warzine na miejscu, dostępne jest tylko jako lane z kija, w restauracjach i pijalniach na terenie Zwierzyńca oraz w małych butelkach 0,3 l. Duże butelki, z etykietą "Zwierzynieckie" zawierają piwo rozlewane w macierzystym browarze Perła, w Lublinie.
W Zwierzyńcu warto też spróbować lokalnej kuchni. Całkiem niezłe dania podawane są w restauracji Młyn, niestety potwornie obleganej w sezonie letnim. Warto spróbować tam hreczniaków, czyli kotletów z kaszy gryczanej i sera oraz kwasicy - zupy z kapusty kiszonej, gotowanej na żeberku. Fanom fast foodów możemy gorąco polecić wyśmienite burgery ze Zwierzogródka oraz niezłą pizzę z pizzerii Vittore.
Bardzo ciekawą, choć często pomijaną atrakcją Zwierzyńca, jest Borek - dzielnica drewnianych domów, pochodzących z dwudziestolecia międzywojennego. Do dziś zachowało się ich tutaj około 70, a miejsce to ma niepowtarzalną atmosferę. Jedna z tutejszych ulic - Wąska - jest uznawana na najwęższą ulicę w Polsce! Jej szerokość to miejscami 1,2 metra.
Najbardziej charakterystyczną budowlą Zwierzyńca jest oczywiście kościół pw. Św. Jana Nepomucena, zlokalizowany na wyspie na jeziorze. To jeden z najczęściej fotografowanych obiektów na Roztoczu!
Roztocze - rzeka Szum i szumy na Tanwi
Ze Zwierzyńca, obok przepięknej urody Stawów Echo, gdzie warto zatrzymać się na spacer, a nawet kąpiel, jedziemy w stronę położonego nad potokiem Szum Górecka Kościelnego. Nazwa jest nieprzypadkowa - na terenie tej maleńkiej wsi znajdują się trzy piękne, unikalne kapliczki i kościół pw. św. Jakuba Męczennika. To dobre miejsce, by zrobić kilka naprawdę fajnych zdjęć.
Z Górecka dojeżdżamy do drogi 853 i, przez Józefów, kierujemy się w stronę miejscowości Susiec. Tutaj znajduje się jedna z najważniejszych atrakcji regionu - szumy na Tanwi. Jest to zespół kaskad pochodzenia tektonicznego, tworzących niezwykle urokliwe wodne schody. Bez wątpienia miejsce to zasługuje na obejrzenie.
Bełżec - tylko dla twardych
Z Suśca, przez Narol, gdzie znajduje się okazały pałac Łosiów, dojeżdżamy do Bełżca - miejsca pamięci, byłego niemieckiego obozu zagłady. To miejsce polecamy tylko tym, którzy mają stalowe nerwy, bo sugestywne rumowisko gruzu z tysiącami nazwisk zamordowanych więźniów oraz wstrząsająca wystawa mogą okazać się ponad siły.
Przez Tomaszów Lubelski, piękną drogą przez Zawadki i Ciotuszę Starą, docieramy do Krasnobrodu, religijnego centrum regionu. Znajduje się tutaj sanktuarium maryjne - kościół Nawiedzenia NMP oraz kaplica św. Rocha, gdzie funkcjonuje źródło, z którym związana jest ciekawa legenda. Podobno miał tutaj stać niegdyś kościół, który zapadł się pod ziemię. W miejscu, gdzie zniknął, wytrysnęło źródło.
W Krasnobrodzie znajduje się także zalew, nad którym góruje dawny kamieniołom. W jego najwyższym punkcie, na 30-metrowej skalnej ścianie stoi wieża widokowa, z której rozpościera się zachwycająca panorama Roztocza.
Smaki Roztocza
Jeśli na tym etapie poczułeś już głód, z całego serca polecamy dwa pobliskie miejsca. Pierwszym jest Chata Rybaka w Bondyrzu, oferująca przepyszne roztoczańskie pstrągi. Drugim - pełna regionalnych smaków karczma w Zagrodzie Guciów - muzeum, gdzie można z bliska przyjrzeć się staropolskiej zagrodzie chłopskiej jeszcze z XIX wieku. Podobno w tej okolicy są gdzieś kurhany z drugiego stulecia przed naszą erą, ale nie udało nam się do nich dotrzeć.
Kolejnym punktem na trasie jest Zamość - brama Roztocza i wzorcowe pod względem architektonicznym miasto, nazywane perłą renesansu. Założył je Jan Zamoyski, a budowę miast zaplanowano zgodnie z renesansowymi zasadami. Projektantem był Bernardo Morando. Warto pospacerować po urokliwych, choć nieco zimnych uliczkach, bo klimat tego miejsca jest unikalny.
Motocyklem na Roztocze
Z Zamościa, przez Szczebrzeszyn, który z powodu wzmianki w wierszu Jana Brzechwy, uważany jest za stolicę języka polskiego (stoi tutaj pomnik sławnego chrząszcza!), docieramy do prawdziwie motocyklowej atrakcji Roztocza - pięknych winkli w miejscowości Ignatówka. Niestety, jakość nawierzchni nie zachwyca, ale z całą pewnością warto nadłożyć tędy drogi w czasie powrotu do Zwierzyńca.
Opisaną trasę można pokonać w jeden dzień, nawet jeśli ma się w planach zwiedzanie. Drugi warto poświęcić na spacery po okolicach Zwierzyńca - jest to więcej niż wskazane po degustacjach tutejszych chmielowych specjałów.
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarzeTe zdjęcia nie są podkręcone w Adobe tylko przekręcone. Porażka.
Odpowiedz