Trasy motocyklowe i ciekawe miejsca w Polsce: Jura Krakowsko - Czêstochowska
Szlak Orlich Gniazd, jednoznacznie kojarzony z Jurą Krakowsko-Częstochowską to jedno z najchętniej odwiedzanych przez motocyklistów miejsc. Trudno się temu dziwić, ciekawych miejsc i pięknych tras motocyklowych jest tutaj w bród!
O tym, że na Jurze mnóstwo jest ciekawych miejsc, nie trzeba nikogo przekonywać. Nawet jeśli jakimś cudem udawało wam się omijać ten region, doskonale wiecie, że są tutaj ruiny zamków, piękne, pagórkowate krajobrazy, pustynie, być może słyszeliście także o jurajskich pstrągach.
Ale nie każdy wie, że na Jurze można znaleźć wiele innych atrakcji - zabytków, klimatycznych miejscowości, znakomitych restauracji i kawiarni, wreszcie pomników przyrody i niezwykłych form skalnych. Przygotowaliśmy dla was trasę, która wskaże najważniejsze miejsca. Każde z nich odwiedziliśmy osobiście i polecamy.
Olsztyn - baza wypadowa
O klasztorze na Jasnej Górze słyszał chyba każdy. Jeśli chcielibyście zwiedzić ten niezwykły obiekt, możecie liczyć na płatny co łaska parking na tyłach, pod Domem Pielgrzyma przy ul. Klasztornej. Pomijając ogromne znaczenie religijne, klasztor na Jasnej Górze jest ciekawym zabytkiem, z dumną historią. W 1655 roku oparł się najazdowi Szwedów.
Niecałe 10 km na południowy wschód od Częstochowy, leży niewielka miejscowość Olsztyn. Znajdziemy tam największe ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. Ale to nie jedyne miejsce warte odwiedzenia. W pobliżu Olsztyna znajdują się także rezerwat Sokole Góry, Góry Towarne, a dociekliwi odkrywcy znajdą także niezwykle urokliwy kamieniołom Kielniki.
Olsztyn to doskonałe miejsce na bazę wypadową na Jurę. Znajduje się tutaj mnóstwo miejsc noclegowych w różnym standardzie, restauracje, pizzerie i kawiarnie. My polecamy kawiarnię Consonni przy ul. Zamkowej oraz restaurację Spichlerz, zlokalizowaną w zabytkowym… spichlerzu, znajdującym się u podnóża zamku.
Zagłębie atrakcji
Bocznymi, lokalnymi drogami przez Biskupice, Zrębice i Krasawę docieramy z Olsztyna do Siedlca, gdzie warto zajrzeć na Pustynię Siedlecką. Ciekawostką jest to, że na jej terenie nie ma żadnych ograniczeń dotyczących jazdy, bez przeszkód można upalać crossem lub endurakiem. Tuż za Siedlcem, w miejscu, gdzie lokalna droga łączy się z wojewódzką 793, znajdziecie prawdziwe zagłębie naturalnych atrakcji. Pierwsza to Brama Twardowskiego - skalny łuk, kolejna - Diabelskie Mosty - strzeliste wapienne skały, wreszcie Źródła Zygmunta i Elżbiety - kilka źródeł z krystalicznie czystą wodą, która zasila pobliską Pstrągarnię Raczyńskich - najstarszy tego typu obiekt w Europie i rozpoczyna bieg rzeki Wiercicy.
W pobliskim Złotym Potoku godnym odwiedzenia jest teren szkoły rolniczej, gdzie znajduje się pałac Raczyńskich i dworek Zygmunta Krasińskiego. Nad tutejszym stawem Amerykan, w Barze na Grobli znajdziecie jedne z najlepszych pstrągów na Jurze!
Krętą drogą 793 docieramy do Żarek, gdzie warto obejrzeć zabytkowy cmentarz Żydowski i pobliskie sanktuarium w Leśniowie. Kolejny przystanek to średniowieczny zamek w Bobolicach. Po trwającej wiele lat odbudowie został on udostępniony zwiedzającym. Można się przekonać jak kiedyś żyło się w takich miejscach. Tuż obok Bobolickiego zamku, w Mirowie, znajdują się ruiny podobnego obiektu, które także podawane są odbudowie.
Przez Włodowice i Morsko, gdzie znajduje się kolejny zamek - Bąkowiec, docieramy do Okiennika Wielkiego - unikalnej formy skalnej w kształcie słupa z umieszczonym wysoko otworem. Stąd już tylko krok do znakomitej greckiej restauracji Irini.
Ojców - miejscowość zamknięta
Kolejnym punktem na trasie po Jurze musi być zamek Ogrodzieniec, leżący dwa kilometry od miejscowości o tej nazwie. To jedne z najpiękniejszych ruin na Szlaku Orlich Gniazd. Z Ogrodzieńca piękną, pełną zakrętów drogą 791 docieramy do Olkusza, gdzie warto obejrzeć ruiny zamku w Rabsztynie. Dalej, w kierunku Krakowa, kręta droga 773 przez Sułoszową doprowadzi nas do okazałego zamku Pieskowa Skała i pobliskiej Maczugi Herkulesa.
Kolejny przystanek to Ojców, miejscowość zamknięta dla ruchu. Ojcowski Park Narodowy to znakomite miejsce do spacerów, warto przebrać się tam w cywilne ciuchy, by odwiedzić jaskinie - Ciemną, Łokietka i Krowią. Warto także spróbować tutejszych pstrągów w barze przy hodowli Pstrąg Ojcowski. Przed samym Krakowem można jeszcze odwiedzić klimatyczny zamek w Korzkwi.
Jura Krakowsko-Częstochowska pełna jest niezwykłych, ciekawych miejsc i tras motocyklowych. Każdy, kto tam zajrzał choć raz, ma swoje własne ulubione zakątki, do których lubi wracać.
Komentarze 0
Poka¿ wszystkie komentarze