Ryszard Mankiewicz - najlepszy Polak w Mistrzostwach ¦wiata
W historii wyścigów motocyklowych Polakiem, który odniósł największe sukcesy na arenie międzynarodowej, był Ryszard Mankiewicz. Jego kariera trwała blisko 20 lat. Później pozostał wierny motocyklom.
Ryszard Mankiewicz ściganie na motocyklu rozpoczął w 1955 roku, mając zaledwie 18 lat. W kolejnych latach zdobył sześć tytułów Mistrza Polski, a w 1962 roku wywalczył także "Złoty Kask" - trofeum poznańskich wyścigów na torze trawiastym. W czasie kariery sportowej Ryszard Mankiewicza startował w barwach poznańskiego Motoklubu Unia, a za granicą jako członek polskiej kadry narodowej. Swoje największe sukcesy w kraju i za granicą osiągał jeżdżąc wyścigowym motocyklem MZ 125. Jeździł też w klasie 50 cm³ Kreidlerem, a pod koniec swoich startów dysponował także wyścigową Yamahą 250.
Przełomowym momentem w sportowym życiorysie Mankiewicza był rok 1969, kiedy jako debiutant na arenie międzynarodowej zajął wysoką, siódmą pozycję w klasyfikacji generalnej Motocyklowych Mistrzostw Świata Grand Prix w klasie 125 cm³. Podczas jednej z eliminacji Grand Prix (w Jugosławii w Opatija w roku 1969) stanął na podium zajmując trzecie miejsce.
Ryszard Mankiewicz brał udział w eliminacjach do Motocyklowych Mistrzostw Świata do 1973 roku, później był aktywnym działaczem sportu motocyklowego. Po 1990 roku otworzył w Poznaniu salon motocyklowy MAREX MOTOR.
Motocykle w PRL – rzecz o motoryzacji i nie tylko...
Przyjęło się powszechnie mianem „motocykle PRL” określać pojazdy produkcji krajowej: WFM, SHL, WSK, Junak. Jest to jednak wielkie uproszczenie, bo obok wspomnianych jednośladów na naszych drogach można było również spotkać kilkanaście marek motocykli importowanych: Jawa, MZ, CZ, IFA, IŻ, M-72, K-750, Panonia, Lambretta, Peugeot, a także: BMW, Triumph, Norton, BSA,AJS, Harley-Davidson i wiele innych.
O TYM WŁAŚNIE JEST TA KSIĄŻKA "MOTOCYKLE W PRL" »Ryszard Mankiewicz startuje w Mistrzostwach Świata
Nasz najlepszy "ścigant" motocyklowy - Ryszard Mankiewicz z Poznania - będzie startował nareszcie na motocyklu z prawdziwego zdarzenia. W marcu otrzymał wyścigówkę MZ 125, taką na jakiej startują zawodnicy fabryczni. Nie jest to pierwszy motocykl MZ Mankiewicza. W 1959 roku, a więc 10 lat temu, poznańska gra liczbowa "Koziołek" zafundowała też MZ-kę właśnie Mankiewiczowi. (…)
Do tej pory nie ma u nas tras wyścigowych z prawdziwego zdarzenia. Nie będzie ich tez w najbliższej przyszłości. Tak więc Mankiewicz startować będzie na nowej MZ-ce w kilku eliminacjach wyścigowych mistrzostw świata w klasie 125 cm³. (…)
Kilka słów o motocyklu wyścigowym MZ naszego zawodnika. Pojazd ten napędzany jest silnikiem jednocylindrowym o pojemności 125 cm³ z przepustnicą obrotową. Moc 26 KM przy 11350 obr/min. Sześciostopniowa skrzynia biegów. Rama wykonana z rur podwójnych. Z przodu widelec teleskopowy z tłumieniem olejowym produkcji MZ, z tyłu amortyzatory teleskopowe z tłumieniem olejowym marki Girling. Ogumienie 2.50 x 18 Dunlop Racing. Masa 75 kg. Prędkość maksymalna 170 km/h. Zużycie paliwa 6 l/100 km.
Egzemplarz, na którym startować będzie Mankiewicz jest aktualnie najnowocześniejszym pojazdem tego typu. (…)
"Motor" 14 / 1969
Ryszard Mankiewicz zmarł w Poznaniu 4 sierpnia 2015 roku.
Tomasz Szczerbicki
Dziennikarz i autor książek: tomasz-szczerbicki.pl
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze