Policjant vs alkomat na telewizyjnej antenie
Tym razem 1:0 dla alkomatu.
Mł.
insp. Marek Konkolewski w trakcie programu "Świat się kręci" (TVP2) postanowił zaprezentować działanie alkomatu - jednego z tych, których funkcjonariusze używają do szybkiej, wstępnej kontroli trzeźwości (np. pod światłami). Inspektorowi zapaliła się czerwona lampa, z czego wynikła dość zabawna sytuacja:
Posted by Sfotografuj policjanta on 2 listopada 2015
Jak się później okazało, urządzenie poinformowało tylko, że nie jest gotowe do pracy. Totalnie inną sprawą jest fakt, że tego typu alkomaty używane są do "wstępnej selekcji", a ostatecznie i tak w celu ustalenia trzeźwości należy skorzystać z homologowanego alkomatu z ustnikiem. Tylko dlaczego inspektor Konkolewski dodał, że "jest trzeźwy, sprawdzał"? Czyżby była potrzeba?
Odkładając żarty na bok, a pozostając w temacie: w połowie października Rzecznik Praw Obywatela, dr Adam Bodnar, wystosował list do Ministra Zdrowia zauważając, że prewencyjne badania trzeźwości kierowców jest nie do końca legalne. Jak możemy wyczytać w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:
Art. 47. 1. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że przestępstwo lub wykroczenie zostało popełnione po spożyciu alkoholu, osoba podejrzana może być poddana badaniu koniecznemu do ustalenia zawartości alkoholu w organizmie, w szczególności zabiegowi pobrania krwi. Zabiegu pobrania krwi dokonuje fachowy pracownik służby zdrowia.
Z powyższego wynika, że badanie może zostać wykonane dopiero po fakcie dokonania wykroczenia lub przestępstwa. Prawo w tej materii jednak jest niejasne i stoi w opozycji do ustawy o ruchu drogowym. Celem RPO ma być jego klaryfikacja - chyba nikt nie będzie dyskutował z tym, że kontrole trzeźwości powinny być przeprowadzane w możliwie największej liczbie.
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarzeDlaczego materiał wideo nie jest już dostępny?
OdpowiedzTeż gnoja nienawidzę, kiedyś był taki podniecony że prowadzącej nie dał dojść do słowa. Generalnie potrzebuje gość leczenia.
OdpowiedzSłowa nie opiszą jak nienawidzę tego nadgorliwego łysola. Musiałem to z siebie wyrzucić
OdpowiedzRPO może by się łaskawie wziął za rzeczy ważne, a nie zajmował pierdołami. Wolę już niech Policja prowadzi prewencyjne kontrole trzeźwości, i w ten sposób ograniczą ilość pijanych zabójców na ...
OdpowiedzWbrew pozorom, to nie jest pierdoła, bo Policja złapie takiego pijanego mordercę (a co z naćpanymi?) a on będzie się próbował wykręcić, wykorzystując takie luki prawne. W "najlepszym" przypadku zmarnuje tylko kupę publicznych pieniędzy i czasu sądu.
Odpowiedz"Czasu sądu" czyli pieniędzy, ale fakt faktem, że państwo też marnuje nasze pieniądze miliardy sobie biorą, ale Ciebie boli te kilkanaście milionów: /
Odpowiedz