Najczęściej wystawiane mandaty w 2022 r. Nowy taryfikator zadziałał na wyobraźnię kierowców
W 2022 r. zostaliśmy uraczeni nowym taryfikatorem mandatów oraz nowymi zasadami kasowania punktów karnych. Statystyki drogówki pokazują, że taryfikator zadziałał na wyobraźnię kierowców. Choć mandatów w ogólnym rozrachunku było mniej, to jednak w niektórych przypadkach liczba wykrytych wykroczeń znacznie wzrosła.
Informacje dotyczące ilości wystawionych mandatów opublikował portal Interia, który otrzymał dane od Komendy Głównej Policji. W 2022 r. policjanci wystawili 2 698 713 mandatów - to o 352 131 mniej niż w 2021 r. Jedynym miesiącem kiedy liczba mandatów wzrosła, był wrzesień. W 2021 r. wystawiono wtedy 193,7 tys. mandatów, a w 2022 r. było to już 242,3 tys. mandatów. Najwięcej mandatów wystawiono oczywiście za przekroczenia prędkości i tu policjanci sięgali po bloczek aż 2 434 111 razy. Pocieszenie stanowi fakt, że to o 113 355 mniej niż w 2021 r.
Zaskakująco dużo mandatów wystawiono za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa przez kierującego i było ich aż 172 227. Pocieszenie dla motocyklistów może stanowić fakt, że spadłą liczba mandatów za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi. To klasyka gatunku jeśli chodzi o przyczyny wypadków z udziałem jednośladów, ponieważ kierowcy często skręcając w lewo lub wyjeżdżając z podporządkowanej nie dostrzegają motocykli i nieszczęście gotowe. W 2022 r. wystawiono 46 364 mandaty za to wykroczenie - to o 9,3 tys. mniej niż w 2021 r. Więcej wykroczeń wykryto w przypadku zachowania kierowców wobec pieszych, ale to wynikało także z faktu, że policja baczniej się im przyglądała pod tym kątem.
Nowy taryfikator mandatów zaczął obowiązywać z początkiem 2022 r., ale nie był jedyną nowością. Kierowcy stracili możliwość korzystania z kursów reedukacyjnych, które pozwalały zmniejszyć liczbę punktów karnych. Kursy mają powrócić, ale nie wiadomo kiedy to nastąpi, ponieważ CEPiK 2.0 jest daleki od bycia gotowym do działania. Zmieniła się także kwestia przedawnienia punktów. Teraz pozostają one z kierowcą nie przez rok, a przez dwa lata i czas ten jest liczony od momentu opłacenia mandatu, co ma stanowić dodatkową motywację dla sprawców wykroczeń.
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze