tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Honda CBX1000 - pan szeroki
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Honda CBX1000 - pan szeroki

 

Historia

Sześć cylindrów w silniku rzędowym, który zamontowano w motocyklu jest wystarczającym argumentem przy selekcji wiecznych klasyków. W chwili premiery w 1978 roku, Honda CBX1000 była głazem milowym, skokiem w przyszłość motocyklizmu. Kolosalny silnik rozwijał moc 105 KM, co na owe czasy było dramatycznie wysoką wartością, ale bardziej szokował sposób, w jaki ów silnik pracował. Gładko, płynnie, jedwabiście... przyspieszając jednak jak kastrowany bawół. CBX umarł śmiercią naturalną. Na rynku zaczęły pojawiać się motocykle równie dynamiczne i znacznie tańsze, co zmusiło Hondę do zaprzestania produkcji. Piętno na historii motocykli odcisnęło się jednak na dobre.

Technika

Epicentrum tego giganta jest jak nie trudno się domyślić silnik. Sześciocylindrowa rzędówka generowała moc 105 KM i 83 Nm momentu obrotowego. Miejmy na uwadze, że jest rok 1978. Za 18 lat powstanie Suzuki Bandit 1200 o podobnej masie i podobnych parametrach. Honda od dawna szczyciła się silnikami o perfekcyjnie gładkiej pracy, a 6-tka tylko potwierdziła ten fakt. Do tego dźwięk... Tej wrzeszczącej wirtuozerii nie można porównać z niczym innym. Zawieszenie nie było wyrafinowane, ale działało, podobnie jak hamulce, co cieszy, bo przecież do wyhamowania jest 259 kg.

Kupno i eksploatacja

Samo kupno tego motocykla to zajęcie mozolne i czasochłonne. W Polsce ich ilość jest śladowa, zdecydowanie lepiej szukać na serwisach niemieckich i angielskich, gdzie dowiemy się, że dobrze utrzymany egzemplarz kosztuje w okolicach 22-25 tys.zł. Pytanie, czy taka kasa sama nie wyrzuci się w błoto? Nie, nie wrzuci. Głównie dlatego, że silnik CBX'a nie był wyżyłowany i wytrzymywał spore przebiegi. Jeśli lubisz szukać naprawdę absolutnych perełek, zainteresuj się CBX1000 Pro Link z 81 roku. To całkowicie turystyczny motocykl wyposażony w pełne owiewki, kufry oraz centralny amortyzator Pro-Link z 3 stopniową regulacją tłumienia odbicia. Zdarzało się, że wygięciu ulegał długi wał korbowy, ale działo się tak tylko wtedy, jeśli ktoś motocyklem jeździł wyłącznie nie przekraczając 20 km/h na pierwszym biegu. Wielu obecnych właścicieli decyduje się na modernizację zawieszenia, często przeszczepiając je np. z CB1300 co wydaje się dość rozsądnym rozwiązaniem, choć jest to jednak „kundlenie" klasyka. O jakości wykonania świadczy logo na zbiorniku paliwa. CBX nawet 32 lata temu była dobrze skonstruowana oraz wykonana i nawet dziś dobrze uchowane sztuki nie odstają jakościowo od maszyn, które opuszczały salony. 

CBX1000 2
CBX1000 4
CBX1000 3
CBX1000 1
CBX1000 5
NAS Analytics TAG

Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę