Franciszek Janeczek - Jawa
« Poprzednia strona strony: 1 2 3 4 5 6 Nastêpna strona »
Franciszek Janeczek (23.01.1878 r. – 04.06.1941 r.) urodzi³ siê we wsi Klaster nad Dìdinou w rodzinie rolniczej. W m³odo¶ci chcia³ zostaæ lekarzem, lecz ojciec namówi³ go na studia w wy¿szej szkole technicznej w Pradze. Nastêpnie studiowa³ na uniwersytecie w Berlinie, a do Pragi wróci³ w 1898 roku jako in¿ynier–elektrotechnik. Po krótkiej praktyce w zak³adach w Pradze, utalentowanego m³odzieñca wys³ano do Holandii, gdzie mia³ kierowaæ budow± zak³adu elektromechanicznego w Maarssen. Opatentowa³ tam swój pierwszy wynalazek „Elektryfikacja podziemnych kolei elektrycznych”, który zosta³ zastosowany przy budowie najstarszego na ¶wiecie metra w Londynie.
Do Czech Janeczek wróci³ jako cz³owiek zamo¿ny i ca³kowicie po¶wiêci³ siê wynalazczo¶ci, otwieraj±c w 1906 roku w³asne laboratorium badawcze. Przed Pierwsz± Wojn± ¦wiatow± Janeczek opatentowa³ wiele wynalazków w dziedzinie elektrotechniki, w¶ród nich lampê o wy³adowaniu ³ukowym oraz zdalnie sterowan± tablicê reklamow±.
Wybuch Pierwszej Wojny ¦wiatowej diametralne zmieni³ dzia³alno¶æ Janeczka. Po krótkiej s³u¿bie we W³oszech, Janeczek wróci³ do Pragi z nowymi pomys³ami, ale ju¿ w sferze produkcji zbrojeniowej. By³ ca³kowicie poch³oniêty balistyk±, a pó¼niej równie¿ mechanik± uzbrojenia wojskowego. W¶ród wielu wynalazków z tamtego czasu (oko³o 60 patentów), w szczególno¶ci nale¿y wymieniæ takie jak: opracowanie mo¼dzierza dla piechoty, stworzenie karabinu maszynowego dla lotnictwa, jednak chyba najbardziej znanym jest granat rêczny typu „Janeczek”.
Malej±cy popyt na uzbrojenie zmusi³ Franciszka Janeczka w 1929 r. do zmian i zajêcia swojego b³yskotliwego umys³u nowymi projektami, którymi wkrótce sta³y siê motocykle.
« Poprzednia strona strony: 1 2 3 4 5 6 Następna strona »
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze