Fałszywa instrukcja policyjnego lidaru. Poznański sąd uniewinnia kierowcę od zarzutu przekroczenia prędkości
80 metrów z ręki i 180 metrów ze statywu - z takich odległości można dokonać wiarygodnych pomiarów laserowym radarem. Tak orzekł poznański sąd uniewinniając kolejnego kierowcę od zarzutu przekroczenia prędkości.
W ubiegłym roku, podczas kontroli drogowej policjanci próbowali wręczyć kierowcy z Wągrowca mandat za przekroczenie prędkości. Kierowca mandatu nie przyjął tłumacząc, że wskazana przez miernik laserowy prędkość nie została prawidłowo zmierzona.
Sprawa trafiła do sądu. Pierwszy wyrok, w trybie upominawczym, uznał kierowcę winnym, co jest standardową procedurą. Po odwołaniu sąd dokładnie przyjrzał się dowodom w sprawie. Okazało się, że instrukcja obsługi lidaru Ultralyte LTI 20-20 została źle przetłumaczona.
W oryginalnej, amerykańskiej wersji, wyraźnie zostało napisane, że wiarygodny pomiar urządzeniem możliwy jest do 80 metrów, jeśli lidar trzymany jest w ręce, i do 180 metrów, kiedy jest zamontowany na statywie. Tymczasem w polskiej wersji instrukcji widnieje zapis, że nawet pomiary z odległości 1000 metrów są wiarygodne i mogą stanowić wartość dowodową.
Ta kreatywność tłumacza wzbudziła wątpliwości sądu, który nie dał się przekonać tłumaczeniom policjantów. Prawomocnym wyrokiem kierowca został uniewinniony. Niestety, w Polsce nie działa prawo precedensu, a fałszywy zapis w instrukcji obsługi, na podstawie którego policjanci wykorzystują lidar do pomiarów z ręki z 1000 metrów, nadal obowiązuje.
Komentarze 7
Pokaż wszystkie komentarzetu chodzi o to ze laser ma zasięg 1200m natomiast ogniskowa obiektywu(krzyzyk ktory widzi policjant) pokrywa sie z laserem do 150m max. To oznacza ze jezeli odlekłosc wieksz niz 150m to krzyzyk ...
OdpowiedzWitam czy masz może instrukcję obsługi nie "specyfikację" TruCam 2?
OdpowiedzHey czy udało ci się zdobyć instrukcję TruCam 2, pilnie jej poszukuje? Jeśli masz to prośba o udostępnienie
OdpowiedzWitam, tak jak poprzednik proszę o podanie strony na której to widnieje że pomiar może stanowić materiał dowodowy z ręki z odległości ok 80 metrów a ze statywu ok 180 ?
OdpowiedzInstrukcja obsługi urządzenia ( strona 28).
Odpowiedzhttps://youtu.be/VnspUYnXlPM Ameryka w konserwach... :D W 2015 roku mówiłem o tym w TV.
OdpowiedzMożna prosić o sygnaturę akt sprawy z poznańskiego Sądu? Z góry dziękuję!!!
OdpowiedzZnalazłem instrukcję tutaj: http://speed.g-zona.hr/manuals/UltraLyte%20LR%20B.2.pdf Wynika z niej, że pomiar można wykonywać do 1000m (3280 stóp). Ograniczenie do 76 metrów (250 stóp) to ...
OdpowiedzPotwierdzam. Sąd się pomylił.
OdpowiedzNie pomylił sie, z 1000m jest pomiar orientacyjny, pomiar dowodowy jest z 80m z ręki i 100 kilkadziesiat ze statywu.
OdpowiedzTutaj masz przetłumaczony podręcznik amerykańskiej policji dotyczący pomiarów: http://www.certare.pl/wp/zrozumiec-policyjny-radar-i-lidar /
OdpowiedzZ całym szacunkiem, ale czy autor artykułu jest w stanie wskazać punkt amerykańskiej instrukcji, który o tym mówi, lub syganturę sprawy w celu przeczytania wyroku sądu, ponieważ walczę od roku ...
Odpowiedz