Donosicielstwo, czy dobro wspólne? Policja zachęca do wysyłania nagrań z rejestratorów jazdy
Lubuska policja opublikowała film, w którym zachęca do pomocy w wyłapywaniu niebezpiecznych kierowców. Niektóre sytuacje, przedstawione w nagraniu faktycznie budzą grozę.
Popularność rejestratorów jazdy dynamicznie rośnie. Policja doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że nagrania zgromadzone przez te urządzenia to potężna baza danych wykroczeń. Kierowcy coraz częściej decydują się także na wysyłanie zarejestrowanych przypadków łamania przepisów.
Problem w tym, że ogromna część materiału, trafiającego na policyjne skrzynki, dotyczy zdarzeń błahych - najechania na ciągłą linię, niezatrzymania przed zieloną strzałką i tak dalej. Z drugiej strony wiele bardzo poważnych naruszeń przepisów wciąż pozostaje poza wiedzą stróżów prawa.
Lubuska policja przygotowała film, w którym zachęca kierowców do wysyłania nagrań, dokumentujących najpoważniejsze przypadki łamania prawa przez kierowców. To tylko skromny wycinek tego, z czym każdy z nas codziennie spotyka się na drogach.
W ubiegłym roku na policyjne skrzynki trafiło około 30 tys. nagrań. Zdaniem Sylwestra Pawłowskiego z projektu Świadomy Kierowca, to dowód na rosnącą świadomość kierowców, którzy nie godzą się na zagrożenia stwarzane przez innych uczestników ruchu. W krajach, które mogą się pochwalić wysokim poziomem kultury drogowej, na przykład w Szwecji, Danii, czy Finlandii, współpraca kierowców z policją to standard.
U nas wciąż pokutuje wyobrażenie o takiej współpracy jako o konfidenctwie, dlatego wielu niebezpiecznych kierowców pozostaje bezkarnych. Przynajmniej do czasu, gdy spowodują tragiczny wypadek.
Komentarze 6
Pokaż wszystkie komentarzePrzyjdzie pocztą jeden mandacik, później drugi, to się może w końcu nauczy Janusz jeździć zgodnie z przepisami. Stop piratom drogowym i chamstwu na polskich drogach!
OdpowiedzKomuna pisowska i nic wicej. Policji i tak jest za duzo w stosunku do innych krajow no ale oni nie sa po to zeby dbac o nasze bezpieczenstwo a sciagac z nas kase i bronic (nie)rzadu przed ...
OdpowiedzTo sie nazywa odpowiedzialne społeczeństwo obywatelskie, ale do tego trzeba dorosnąć...
OdpowiedzPawka Morozow dorósł już w wieku lat 15...
OdpowiedzNo to jest naprawde super.... zamiast sami sie ruszyci ścigać karać to lepiej siedzieć na czterech literach i wysłać mandaciki... A no tak coronavirus lepiej nigdzie nie wychodzic tzw. praca ...
OdpowiedzZa dawanie na psy od razu...
Odpowiedz"Szanowny panie gestapo"
Odpowiedz