Brexit. Jak bêdzie teraz wygl±daæ podró¿ do Anglii?
Z końcem stycznia Wielka Brytania formalnie opuściła Unię Europejską. Co to oznacza dla osób podróżujących na Wyspy? Czy trzeba będzie mieć paszport i wizę? Płacić cło?
Mimo sceptycznych opinii wielu politologów, Brexit stał się faktem. 1 lutego 2020 Zjednoczone Królestwo wystąpiło z Unii Europejskiej. Na razie jednak formalnie, to znaczy, że zarówno dla mieszkających tam Polaków, przedsiębiorców czy nawet większości procedur, nic się nie zmieni. Obowiązuje bowiem 11-miesięczny okres przejściowy, w trakcie którego negocjowane będą warunki opuszczenia wspólnoty.
Podróż do UK po Brexicie w 2020 r.
Już teraz służby graniczne w Wielkiej Brytanii sprawdzają na granicy dokumenty i pytają o to i owo. Jeśli planujesz w tym sezonie wybrać się do Walii, odwiedzić Lake District, czy odkryć wspaniałe szkockie drogi, możesz jechać tak, jak dotychczas - korzystając z dowodu osobistego. Tutaj nic nie zmieni się do końca 2020 roku.
Nie zmienia się także limity dotyczące towarów, które można przewozić przez granicę oraz kwestie rozliczeń podatku VAT i akcyzy.
Podróż do UK w 2021 r.
Po zakończeniu okresu przejściowego Wielka Brytania i Unia Europejska mogą wprowadzić ogólne zasady przekraczania granic, takie, jakie stosuje się dziś do tak zwanych państw trzecich, na przykład Ukrainy, czy Białorusi. Różnica będzie polegać tylko na tym, że, jak ogłosiła Wielka Brytania, obywatele Unii, w tym Polacy, nie będą objęci obowiązkiem wizowym.
Obywatele Wielkiej Brytanii nie będą uprawnieni do korzystania z korytarzy przeznaczonych dla obywateli Unii. Można je spotkać na przejściach granicznych drogowych, ale też lotniskach. Są oznaczone UE/EOG/CH. Brytyjczycy będą także podlegać kontroli środków finansowych na pobyt.
Trzeba się także liczyć z koniecznością odbycia rozmowy z oficerem imigracyjnym przed przekroczeniem granicy. Najczęściej pyta on o powody wizyty w UK, posiadanie środków pieniężnych na pobyt, wcześniejsze wizyty i ewentualne kłopoty z prawem.
Podróż do UK po Brexicie - motocykl
Po zakończeniu okresu przejściowego, wjazd motocyklem lub samochodem na terytorium Wielkiej Brytanii podlegać będzie podobnym zasadom jak wjazd do kraju niebędącego członkiem Unii. Trzeba będzie zatem zadbać o Zieloną Kartę. Nie będzie jednak konieczności wyrabiania Międzynarodowego Prawa Jazdy.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze