Zespó³ Harley-Davidson Band, 1986 - 1987. Historia najbardziej motocyklowej grupy muzycznej
Czasami zdarza się tak, że pasja motocyklowa przenosi się także na inne aktywności bohatera, w tym przypadku muzykę. Tak się stało w drugiej połowie lat 80. gdy z inicjatywy Andrzeja Nowaka powstała supergrupa Harley-Davidson Band. Supergrupa - bo obok Nowaka na scenie stanęły same ówczesne gwiazdy muzyki rockowej.
W 1986 roku, za sprawą inicjatywy Andrzeja Nowaka, same gwiazdy ówczesnej muzyki rockowej - Bogdan Kowalewski (Breakout, Maanam), Andrzej Nowak (TSA), Jacek Perkowski (De Mono, Azyl P., Kobranocka), Jarek Szlagowski (Oddział Zamknięty, Lady Pank) - stworzyły zespół Harley-Davidson Band. Okrzyknięto go supergrupą. Zespół miał próby na warszawskim Ursynowie i kilka tygodni później zagrał tam koncert na zlocie motocyklowym zorganizowany przez klub Kardan, którego Andrzej Nowak był członkiem.
Oprócz wspomnianego koncertu na zlocie motocyklowym, Harley-Davidson Band wystąpił jeszcze w Jarocinie ’86 i podobno zrealizowała jedną sesję nagraniową.
Do celów promocyjnych wykonano serię zdjęć zespołu. Za tło posłużyła piwnica akademika SGGW na ul. Nowoursynowskiej, gdzie mieścił się wówczas klub Kardan. Fotografie te można zobaczyć na stronie autora tych dzieł.
Nazwa zespołu była pomysłem Andrzeja Nowaka, który był miłośnikiem motocykli amerykańskich. Zespół był efemerydą. Tak szybko jak się pojawił tak też szybko znikną z polskiej sceny muzycznej. W jednym z artykułów o historii polskiej muzyki rockowej napisano o tym zespole: "Same gwiazdy - to nie mogło trwać wiecznie". W jednym z późniejszych wywiadów Andrzej Nowak powiedział, że Harley-Davidson Band był pierwowzorem powstałego w 1999 roku zespołu ZŁE PSY.
Andrzeja Nowak nie trzeba chyba przedstawiać. Założyciel legendarnego zespołu TSA i później zespołu "Złe Psy", członek zespołów grających z Martyną Jakubowicz i Tadeuszem Nalepą. Według znawców tematu od 30 lat najlepszy gitarzysta rockowy w Polsce.
Motocykle w PRL - rzecz o motoryzacji i nie tylko...
Przyjęło się powszechnie mianem "motocykle PRL" określać pojazdy produkcji krajowej: WFM, SHL, WSK, Junak. Jest to jednak wielkie uproszczenie, bo obok wspomnianych jednośladów na naszych drogach można było również spotkać kilkanaście marek motocykli importowanych: Jawa, MZ, CZ, IFA, IŻ, M-72, K-750, Panonia, Lambretta, Peugeot, a także: BMW, Triumph, Norton, BSA,AJS, Harley-Davidson i wiele innych.
O TYM WŁAŚNIE JEST TA KSIĄŻKA "MOTOCYKLE W PRL" »Urodził się 9 kwietnia 1959 roku w Opolu. Tam zrodziła się w nim pasja do muzyki i motocykli. Był wielkim miłośnikiem motocykli zabytkowych. Oczywiście Harley był u niego na pierwszym miejscu, ale oprócz tego przez jego garaż przewinęło się kilkadziesiąt innych motocykli. Fascynacja Andrzeja Nowaka marką Harley-Davidson była ogromna i chyba bezgraniczna. Przenosił to też na pole swojej drugiej miłości, czyli muzyki, stąd powstał wspominany dziś Harley-Davidson Band.
Poznaliśmy się w 1985 roku na warszawskiej Saskiej Kępie. Od tej samej osoby kupowaliśmy motocykle. On dwa Sokoły 600 w częściach, ja swój pierwszy motocykl zabytkowy - SHL 125. Później przez kilka lat należeliśmy do tego samego klubu, warszawskiego Kardana. Andrzej składał tam na początku białego Sokoła 600, później w kolejce do roboty był wojskowy Indian 741B. Wspomniany biały Sokół 600 pojawił się na okładce jednej z płyt Martyny Jakubowicz.
Pamiętam też ursynowski koncert Harley-Davidson Band. To było mocne rockowe brzmienie. W zlocie wzięło udział kilkaset osób z całej Polski.
Andrzej Nowak zmarł 4 stycznia 2022 roku. Trzy tygodnie później urna z jego prochami została złożona na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Tomasz Szczerbicki
Dziennikarz i autor książek: tomasz-szczerbicki.pl
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze