Zagadka tygodnia: w jakiej kolejności powinny przejechać pojazdy?
Nasza ostatnia, prosta zagadka ruchu drogowego wzbudziła bardzo burzliwą dyskusję. Wszyscy narzekali, że jest zbyt prosta, a jednocześnie w komentarzach przewijało się mnóstwo błędnych odpowiedzi. Jak będzie tym razem?
Przerażeni i zmartwieni ilością problemów z rozwikłaniem zagadki z minionego tygodnia, postanowiliśmy z podobnych łamigłówek ruchu drogowego uczynić tradycję… Tak, od teraz nazywa się to "zagadka tygodnia" i ma na celu edukowanie, a tym samym podnoszenie poziomu bezpieczeństwa na naszych drogach.
Zagadkę z poprzedniego tygodnia znajdziecie tu.
Trzy pojazdy, jeden znak
Tym razem na obrazku widzimy trzy pojazdy: motocykl (C), samochód (A) i pojazd szynowy (B). Widzimy również znak C-12 "ruch okrężny". W jakiej kolejności powinny przejechać pojazdy?
Osamotniony znak C-12
Wiele błędów w rozwiązywaniu tej zagadki wynika z pobieżnej znajomości przepisów i zapamiętanej regułki "ten na rondzie ma zawsze pierwszeństwo". Tymczasem polskie przepisy nie posługują się w ogóle takim pojęciem, jak rondo. Jest jedynie skrzyżowanie o ruchu okrężnym, oznaczone widocznym na grafice znakiem C-12. Ów znak oznacza dokładnie: skrzyżowanie o ruchu okrężnym, odbywającym się dookoła wyspy, w kierunku wskazanym na znaku. I teraz najważniejsze - jeśli znak C-12 występuje samodzielnie, obowiązuje zasada pierwszeństwa pojazdu nadjeżdżającego z prawej strony (skrzyżowanie równorzędne), co w praktyce oznacza, że kierowca jadący po rondzie musi zawsze ustąpić pierwszeństwa kierowcom pojazdów, którzy chcą na to rondo wjechać. I dokładnie taką sytuację obrazuje przedstawiona grafika.
Na ogół w parze ze znakiem A-7
W praktyce na ogół spotykamy się z sytuacją, w której znak C-12 "ruch okrężny" występuje razem ze znakiem A-7 "ustąp pierwszeństwa przejazdu". I to właśnie sytuacja, której dotyczy znana niektórym zasada mówiąca, że "ten na rondzie ma pierwszeństwo". Zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury, znak C-12 "ruch okrężny" na drogach publicznych zawsze stosuje się ze wspomnianym znakiem A-7 "ustąp pierwszeństwa przejazdu". Zgodnie z tym Rozporządzeniem znak C-12 samodzielnie może występować wyłącznie na drogach niepublicznych. W praktyce spotykamy taką sytuację bardzo rzadko, a jeśli już, to na drogach osiedlowych.
Rozwiązanie zagadki
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego najpierw pojedzie tramwaj (B), później samochód (A) i dopiero na końcu motocykl (C).
Rozwiązanie zagadki dla ambitnych
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarzeproblem w tym, że w wielu innych krajach jest tylko niebieski okrągły znak Ronda - a jest on równoważny naszemu połączeniu znaku Ronda i trójkąta Ustąp Pierwszeństwa. Mylące dla zagranicznych ...
OdpowiedzJeszcze chyba nigdy nie widzialem w praktyce ronda gdzie na wjazdach nie ma znaku ustap pierwszenstwa tylko obowiazuja zasady skrzyzowania rownorzednego. Mysle, ze to dlatego iz te ze znakiem ustap...
OdpowiedzBanalne, jak ktoś ma z czymś takim problemy to niech odda prawo jazdy, bo później są wypadki związane z brakiem podstawowej wiedzy o ruchu drogowym i giną ludzie bądź stają się kalekami.
OdpowiedzB A C
OdpowiedzDokładnie. Jak na skrzyżowaniu równorzędnym .
OdpowiedzNie może być inaczej
Odpowiedz