Yamaha 1100/1200 (1984-1996) - ceny, historia, najczęstsze usterki
Yamaha FJ1100 zadebiutowała w 1984 roku jako motocykl sportowo-turystyczny. Obszerna obudowa i mocny, szesnastozaworowy silnik o mocy 125 KM umożliwiały sportowe osiągi. Jednak jej zalety, takie, jak wygodne siodło, pozycję kierowcy i pasażera, solidną konstrukcję oraz dobrą osłonę przed wpływem warunków atmosferycznych (ale dla niskich kierowców) dostrzegli amatorzy turystyki.
W ofercie producenta przetrwała do 1996 roku - co ciekawe, pod koniec swojej obecności na rynku, sprzedawała się niewiele gorzej, niż zaraz po prezentacji…
Więcej pojemności
W dwa lata po premierze, Yamaha poddała FJ-tę pewnej kuracji; rozwiercono silnik o 100 ccm. Mimo, że moc wzrosła symbolicznie (do 128 KM), przebieg momentu poprawił się znacznie, dzięki czemu wystarczyło 2000 obr./min. aby poruszać się na najwyższym biegu płynnie i bez szarpnięć.
Pewną niedogodnością modelu (zarówno 1100 jak i wczesnych 1200) były dokuczliwe wibracje silnika w okolicach 4000-6000 obr./min. i to mimo montażu gumowych "tłumików" w podnóżkach pasażerów. Poprawiono to dopiero w 1991 roku montując części gumowe w elementach mocujących silnik. Warto wspomnieć, że wibracje powodowały pęknięcia osłon w miejscu mocowań a także odpadanie przegród w tłumikach.
Yamaha FJ1100/1200 nie ma słabych punktów w kwestii awaryjności silnika. Jest on wybitnie trwały bez trudu osiągając przebiegi rzędu 200-250 tys./km. Niestety, nie można tego powiedzieć o sprzęgle, które przy ostrzejszej jeździe może wymagać wymiany nawet co 30 tys./km.
Pod względem podwoziowym motocykl ma dwie pozornie wykluczające się cechy: jest niezwykle zwrotny, jak na pojazd o pojemności 1000 ccm przy dużej stabilności przy większych prędkościach.
Zmiany w modelu
Do 1988 roku średnica przedniego koła miała 16 cali - potem zastąpiono go większym, 17 calowym. Wersje z mniejszą średnicą koła miały tendencję do "prostowania się w zakręcie" podczas ostrych hamowań co bywało nieprzyjemne szczególnie w górach. W tym samym roku FJ1200 otrzymała nowe, czterotłoczkowe zaciski hamulcowe oraz klocki ze spieków, co miało uciszyć "krytyków" narzekających na niewystarczającą wydajność układu hamulcowego podczas jazdy z pełnym obciążeniem.
W 1991 do sprzedaży trafiła wersja z układem hamulcowym wyposażonym w ABS - od tego samego rocznika zmieniono tylny amortyzator oraz jego regulację napięcia, wymagającą użycia klucza hakowego.
Yamaha FJ 1100/1200 - najczęstsze usterki
Poza wspomnianą, niską trwałością sprzęgła FJ jest motocyklem bardzo trwałym. Na listę grzechów można jeszcze wpisać uszczelniacze zawieszenia, o niskiej trwałości, szczególnie zużywających się podczas długiego postoju. Szkoda także, że do końca produkcji nie zdecydowano się na zmianę przekładni na sześciobiegową.
Naszym zdaniem
Yamaha FJ 1100/1200 to bardzo trwały, wygodny i wdzięczny model. Doskonały do dalekiej, dynamicznej turystyki. Eksploatowany z rozsądkiem nie wygeneruje kosztów (zużycie paliwa przy spokojnej jeździe oscyluje w okolicach 6,5 l/100 km co przy zbiorniku 22l zapewni zasięg ponad 300 km) wygodnie zawiezie dwóch pasażerów oraz bagaż w dalekie zakątki. Dla miłośników turystyki polecamy wersję z ABS, dla koneserów motocykli klasycznych pierwsze FJ1100 w czerwono-białym malowaniu.
Ceny modelu są zróżnicowane: rzadziej wynikają z rocznika, częściej ze stanu i wyposażenia motocykla i oscylują w przedziale 3-9 tys./zł.
Naszym zdaniem to świetny pomysł na klasyczny motocykl turystyczny…
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarzeZa słaby silnik na 6 biegów. Mam zmienione zębatki i na 5-ce nie dociąga do maksymalnych obrotów. Więc fabryka raczej wie co robi.
Odpowiedz