Jak zamieniæ siê motocyklami? Umowa zamiany motocykla
Przeglądając ogłoszenia z rynku motocykli używanych, często spotkamy frazę "sprzedam lub zamienię na…". O ile zasady i wzór umowy sprzedaży są powszechnie znane, o tyle prawidłowo skonstruowana umowa zamiany motocykla jest dla wielu z nas obcym tematem. Wyjaśniamy, jak prawidłowo zamienić się motocyklami, by nie mieć problemów z rejestracją i urzędem skarbowym.
Po pierwsze umowa
W przypadku zamiany motocykla, podobnie jak w przypadku sprzedaży, podstawą jest prawidłowo napisana umowa pomiędzy dwiema stronami. Nie różni się ona zbytnio od umowy kupna sprzedaży. Musi zawierać miejsce i datę jej zawarcia, dane obu stron (nazwiska, adresy, daty urodzenia, numery PESEL, numery dowodów osobistych) oraz szczegółowe dane pojazdów (nr VIN, nr rejestracyjne, rocznik, model).
Należy również wpisać wartość obu motocykli, nawet jeśli zamieniamy się bezgotówkowo. Jest ważne dla późniejszego rozliczenia się z urzędem skarbowym. Jeśli występuje dopłata po którejś ze stron, wpisujemy jej wysokość na obu egzemplarzach umowy.
Pozostałe dokumenty wymieniamy tak jak przy umowie kupna-sprzedaży. Karta pojazdu, dowód rejestracyjny, potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Warto również wpisać do umowy liczbę kluczyków. Z pełnym zestawem przygotowanych dokumentów można udać się do wydziału komunikacji, gdzie rejestracja powinna już przebiec bezproblemowo.
Podatki, podatki…
Umowa zamiany motocykla jest nieco bardziej skomplikowana pod względem podatkowym. Obowiązuje tu podatek od czynności cywilnoprawnych i ewentualnie dochodowy
Przy umowie kupna-sprzedaży podatek od od czynności cywilnoprawnych, wpłacany jest w urzędzie skarbowym na deklaracji PCC-3 zazwyczaj przez stronę kupującą. W przypadku zamiany motocykli jest inaczej. Podatek ten wynosi wtedy 1% od pojazdu o wyższej wartości i płacą go obie strony umowy. Mają na to 14 dni.
Podatek dochodowy dotyczy osób fizycznych, będących stroną umowy zamiany, którzy byli właścicielami zamienianego pojazdu krócej niż 6 miesięcy. Jeśli zamiana była na ich korzyść, to zysk należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym, w pozycjach "Dochody i straty → inne źródła". Całkowite zwolnienie z podatku dochodowego dotyczy zamiany motocykli o małej wartości - do 2280 zł.
Ubezpieczenie
Podobnie jak w przypadku zwykłej sprzedaży, obie strony powinny do 30 dni po transakcji zamiany poinformować o niej swój wydział komunikacji oraz swojego ubezpieczyciela. Pozwoli to na uniknięcie nieporozumień, związanych z wykroczeniami popełnianymi przez nowego właściciela. Umowy ubezpieczenia OC automatycznie przechodzą na nowych właścicieli.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze