Odmowa wskazania kierowcy - wykroczenie bez kary?
Rzecznik Prawo Obywatelskich, Irena Lipowicz wystosowała pismo do Głównego Inspektora Transportu Drogowego Tomasza Połecia w sprawie wykroczenia dotyczącego odmowy wskazania kierowcy w przypadku zrobienia zdjęcie przez fotoradar. O co chodzi? Na dzień dzisiejszy, za niewskazanie, kto kierował pojazdem zarejestrowanym przez fotoradar, kierowca podlega grzywnie do 500 zł. Wg. Rzecznika Praw Obywatelskich, Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) nie ma do tego prawa.
Prof. Irena Lipowicz w piśmie z dnia 15 stycznia 2013 (problem był już poruszany w piśmie z dnia 1 grudnia 2012) podkreśla, że ITD ma prawo za pomocą fotoradarów wykrywać i ujawniać wykroczenia dotyczące przekroczenia prędkości lub niezastosowania się do sygnalizacji świetlnej. To uprawnienie nie obejmuje jednak tego, co jest zapisane w art.96 par. 3 Kodeksu Wykroczeń:
Art. 96. § 1. Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza:
1) do prowadzenia pojazdu osobę niemającą sprawności fizycznej lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu,
2) do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień,
3) do prowadzenia pojazdu osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,
4) pojazd do jazdy pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie pojazdu do ruchu,
5) pojazd do jazdy, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia,
6) do korzystania z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem,
podlega karze grzywny.
§ 2. Tej samej karze za czyny określone w § 1 pkt 1, 3 — 6 oraz za nieumyślne dopuszczenie do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej przez osobę niemającą wymaganych uprawnień podlega dyspozytor pojazdu lub osoba, do której obowiązków należą jego czynności, a jeżeli takiej osoby nie wyznaczono — kierownik jednostki dysponującej pojazdem.
§ 3. Tej samej karze podlega, kto wbrew obowiązkowi niewskaże na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.
"Takiego przepisu w omawianym zakresie nie zawiera Prawo o ruchu drogowym, środki o charakterze represyjnym nie mogą zaś być stosowane bez podstawy prawnej" - skomentowała Rzecznik Praw Obywatelskich.
Dobrze. Co zatem oznacza to dla nas, motocyklistów? Jeśli popełnimy wykroczenie, w postaci przekroczenia dozwolonej prędkości czy też niezastosowania się do sygnalizacji świetlnej i zostaniemy uwiecznieni na zdjęciu z fotoradaru (tzw. strzał od tyłu), na chwilę obecną za niewskazanie, kto prowadził, grozi nam kara do 500 zł. A z powodów wiadomych, czyli jazdy w kasku, bezustannie jesteśmy w pozycji trudnego do zidentyfikowania kierowcy.
Warto dodać, że w przypadku, kiedy zostaniemy złapani na fotoradar i nie podamy, kto kierował pojazdem, otrzymujemy należną karę jako właściciel zarejestrowanego pojazdu, ale nie otrzymujemy punktów karnych. Podsumowując, RPO wystosowała stanowisko do Inspektora Transportu, w którym uważa, że karanie za nie podanie, kto kierował pojazdem jest niezgodne z prawem.
Co o tym sądzicie? Czy popieracie działanie Rzecznika Praw Obywatelskich i również uważacie, że nie powinno być grzywny za niewskazanie danych kierowcy pojazdy złapanego na fotoradar?
Oficjalne pismo RPO można zobaczyć tutaj
Komentarze 9
Poka¿ wszystkie komentarzeA je¶li auto jest firmowe i nie wiem kto kierowa³ autem i nie rozpoznaje kierowcy, to co wtedy?? Marcin
OdpowiedzIstnieje OBOWI¡ZEK udowodnienia winy. " Dowodem" jest mandat wystawiony na nie wiadomo kogo . Jakim prawem mam wchodziæ w kompetencje s±du i decydowaæ , kto jest winny wykroczenia , skoro ...
OdpowiedzITD mo¿e przekazaæ w takim przypadku sprawê do POLICJI a oni ju¿ mog± Nas ukaraæ za niewskazanie kieruj±cego.
OdpowiedzBo to jest bezprawne, wiêc z jakiej racji mia³bym tego nie popieraæ? Bezprawne dzia³anie jest dzia³aniem bezprawnym tote¿, nie zap³acê 500 z³ za niewskazanie osoby kieruj±cej pojazdem, gdy dostanê ...
OdpowiedzPopieram RPO bo chce wyklarowaæ sytuacjê - robi swoje. Wszêdzie tak jest, ¿e obywatel szuka luk prawnych ¿eby broniæ siê przed karami. Rz±d przegina je¶li chodzi o fotoradary i resztê urz±dzeñ. ...
OdpowiedzMy¶lê ¿e to tak¿e podpada po europejskie prawo do zachowania milczenia
Odpowiedz