tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 OPP są drogie, ale łapią kierowców co 2 minuty. Blisko 700 dziennie!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

OPP są drogie, ale łapią kierowców co 2 minuty. Blisko 700 dziennie!

Autor: Andrzej Sitek 2024.07.25, 11:30 Drukuj

Jak donosi dziennik.pl, liczba mandatów wystawionych na podstawie odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce rośnie, i nie chce się zatrzymać. Średnio co dwie minuty kierowca otrzymuje mandat za przekroczenie prędkości!

Obecnie w Polsce działa 43 punkty odcinkowego pomiaru prędkości (OPP). Żółte kamery, umieszczone na autostradach i drogach szybkiego ruchu, odnotowały już ponad 132 tysiące przypadków przekroczenia prędkości, co stanowi dwukrotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

NAS Analytics TAG

Najbardziej skuteczny system odcinkowego pomiaru prędkości znajduje się na autostradzie A4, na odcinku między węzłami Kostomłoty a Kąty Wrocławskie. Na 8-kilometrowym fragmencie drogi obowiązują ograniczenia prędkości: 110 km/h dla samochodów osobowych i 80 km/h dla pojazdów ciężarowych. Każdy kierowca, który przekroczy te limity, otrzymuje mandat.

Od początku 2024 roku system na autostradzie A4 zarejestrował ponad 51,2 tysiąca wykroczeń. Warto przypomnieć, że OPP na A4 w pierwszym miesiącu działania wykryły 100 tys. przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości o co najmniej 10km/h, która w tym miejscu wynosi 110km/h.

Każdego dnia kamery wykrywają średnio 668 naruszeń przepisów, co oznacza, że co godzinę wystawianych jest 29 mandatów, czyli jeden mandat co dwie minuty. Warto przypomnieć, że niedawno Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) uruchomił nowy system odcinkowego pomiaru prędkości w miejscowościach Biała Pierwsza oraz Biała Rządowa w województwie łódzkim. Na 3,8-kilometrowym odcinku drogi krajowej nr 74 obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Kierowcy, którzy pokonują ten odcinek w czasie krótszym niż 4 minuty i 48 sekund, zostają nieuchronnie ukarani mandatem. Tak właśnie działa system odcinkowego pomiaru prędkości. Koszt jednego OPP to aż 4 mln zł.

Od początku 2024 roku na polskich drogach pojawiło się dziewięć takich systemów. Oto lista tych lokalizacji:

NAS Analytics TAG
• Białcz (woj. lubuskie) na drodze wojewódzkiej nr 132, odcinek ponad 3 km, dozwolona prędkość 50 km/h;
• Biała Pierwsza-Biała Rządowa (woj. łódzkie) na drodze krajowej nr 74, odcinek 3,8 km, dozwolona prędkość 50 km/h;
• Dukla (woj. podkarpackie) na drodze krajowej nr 19, odcinek 1,6 km, dozwolona prędkość 50 km/h;
• Gniewczyna Łańcucka-Gniewczyna Tryniecka (woj. podkarpackie) na drodze wojewódzkiej nr 835, odcinek 3 km, dozwolona prędkość 50 km/h;
• Kietlice-Klisino (woj. opolskie) na drodze wojewódzkiej nr 416, odcinek 2,4 km, dozwolona prędkość 90 km/h;
• Lutcza (woj. podkarpackie) na drodze krajowej nr 19, odcinek 1,7 km, dozwolona prędkość 50 km/h;
• Mikołów, ul. Gliwicka (woj. śląskie) na drodze krajowej nr 44, odcinek 1,3 km, dozwolona prędkość 50 km/h;
• Autostrada A2 między węzłami Poznań Komorniki i Poznań Krzesiny, dozwolona prędkość 120 km/h;
• Łubianka-Brynka (woj. zachodniopomorskie) na drodze wojewódzkiej nr 151.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę