tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Instytut Ekologii Akustycznej pozywa… w³adze Warszawy
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
 
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Instytut Ekologii Akustycznej pozywa… w³adze Warszawy

Autor: Andrzej Sitek 2024.09.05, 11:58 1 Drukuj

Mimo że problem hałasu dotyczy wielu, jeśli nie większości miast, ale Alan Grinde z Instytutu Ekologii Akustycznej, który współpracuje z organizacją ORION, postanowił z tym problemem walczyć na każdym możliwym froncie.

Chodzi o Warszawę i nocne hałasy, w tym z nielegalnymi wyścigami jedno- i dwuśladów. O sprawie napisał portal raportwarszawski.pl

NAS Analytics TAG

Grinde, mieszkaniec Śródmieścia, sam zmaga się z codziennym hałasem. To dzięki jego uporowi organizacja wytoczyła już pozew przeciwko władzom Warszawy. Dlaczego warszawiak i jego zespół zdecydowali się pozwać miasto? Okazuje się, że wcześniejsze próby dialogu z władzami miejskimi, policją oraz urzędnikami nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Organizacja postanowiła zatem podjąć bardziej stanowcze kroki prawne, mając nadzieję na stworzenie precedensu.

Chociaż pozew zawiera także roszczenia finansowe, dla Grinde'a nie chodzi o odszkodowania. Ważniejsze są zmiany systemowe - zastosowanie nowoczesnych technologii, które pozwoliłyby na walkę z nocnym hałasem. IEM ma na to dowody, bo mieszkańcy Warszawy, od Śródmieścia po Ursynów, zgłaszają do Instytutu różnorodne problemy związane z hałasem. Jednym z głównych źródeł są głośne pojazdy, zwłaszcza te, które biorą udział w nielegalnych wyścigach ulicznych. To właśnie one stanowią największy problem, generując hałas w godzinach nocnych. Alan Grinde podkreśla, że problem ten występuje wszędzie tam, gdzie są długie i proste drogi.

Hałas w mieście nie ogranicza się jednak tylko do nocnych wyścigów. Lotniska, kluby nocne, koncerty plenerowe oraz głośne zachowania w miejscach publicznych również przyczyniają się do zwiększenia poziomu hałasu. Kontakt z władzami miasta nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Mimo licznych prób nawiązania współpracy, reakcje urzędników bywają zdawkowe, a działania policji, zdaniem Grinde'a, są niewystarczające. Organizacja jednak nie traci nadziei - nawiązano współpracę z niektórymi radnymi, a także z Urzędem Marszałkowskim, co daje nadzieję na bardziej zdecydowane działania w przyszłości. W ramach Programu Ochrony przed Hałasem podpisanego przez marszałka Adama Struzika, planowane są konkretne działania naprawcze w województwie mazowieckim, w tym także w Warszawie.

Grinde zaznacza, że walka z hałasem to nie tylko kwestia lokalna - wiele miast na świecie wprowadza innowacyjne rozwiązania w tej kwestii. W Paryżu, Amsterdamie czy Nowym Jorku stosuje się już kamery dźwiękowe, które automatycznie wykrywają przekroczenia norm hałasu i nakładają mandaty. Powstają także strefy, w których obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. W miastach tych duży nacisk kładzie się także na tworzenie stref cichego wypoczynku, parków izolowanych od hałasu za pomocą ekranów akustycznych i zieleni.

Według warszawskiego działacza, w Polsce świadomość problemu hałasu w miastach jest wciąż na niskim poziomie. Dla wielu osób życie w centrum oznacza konieczność zaakceptowania hałasu jako czegoś normalnego. Jednak Instytut Ekologii Akustycznej chce to zmienić, prowadząc kampanie edukacyjne i podnosząc świadomość społeczną na temat wpływu hałasu na zdrowie.

Grinde apeluje również o większe zaangażowanie policji w walkę z nielegalnymi wyścigami ulicznymi, które są szczególnie uciążliwe dla mieszkańców. Mimo że zgłaszanie takich incydentów jest możliwe, procedury są długie i skomplikowane, a reakcja służb często opóźniona. Instytut sugeruje również wprowadzenie specjalnych patroli, które mogłyby na bieżąco monitorować poziom hałasu i interweniować w przypadkach przekroczenia norm.

Czy rzeczywiście problem można rozwiązać poprzez nacisk na władze stolicy? Alan Gride i Instytut Ekologii Akustycznej uważają, że tak. Ale czy policja znajdzie siły, a miasto środki na "patrole akustyczne"?

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê