Great Escape Rally - ¯agañ 2009
Weź udział w rajdzie terenowym, składając tym samym hołd pamięci bohaterów II Wojny Światowej
Władze miasta Żagań, wraz z miłośnikami offroadu postanowiły uczcić pamięć bohaterów II Wojny Światowej biorących udział w Wielkiej Ucieczce z okazji 65. rocznicy tego historycznego wydarzenia. W dniach 27-29 marca br. każdy fan wyścigów terenowych, bez względu na to, czy porusza się quadem, motocyklem, samochodem terenowym, czy też ciężarówką będzie mógł osobiście oddać hołd więźniom obozu Stalag Luft III.
Historia Wielkiej Ucieczki związana jest z niemieckim obozem jenieckim dla zatrzymanych lotników sił alianckich - Stalag Luft III, który powstał w 1942 r. na mało zaludnionym terenie w pobliżu Żagania. Piaszczysta gleba, podwójne, wysokie ogrodzenie z drutu kolczastego, znajdujące się w dużej odległości od baraków, a także mikrofony wykrywające wszelkie ruchy pod ziemią miały zniechęcać więzionych lotników do jakichkolwiek prób ucieczki z obozu. Było to jednak zbyt mało, by zdusić determinację i tęsknotę za wolnością jeńców Stalag Luft III. Wykopano trzy tunele, noszące nazwy "Tom", "Dick" i "Harry", nad którymi pracowało ponad 500 osób. Niestety dwa pierwsze z nich zostały zdemaskowane. Ostatnią szansą ucieczki stał się 111-metrowy „Harry". W nocy z 23. na 24. marca 1944 roku ok. 200 chętnych do ucieczki obozowiczów zebrało się w baraku, w którym znajdowało się wejście do tunelu. Poza granicę obozu zdołało zbiec jedynie 76 osób, wśród których była także szóstka Polaków. 73 uciekinierów schwytano, z czego 50 rozstrzelano. Ucieczka powiodła się jedynie trzem lotnikom. Byli to Holender - Bram van der Stok oraz Norwegowie - Peter Bergsland i Jens Muller.
Great Escape Rally zostanie rozegrany na terenach poligonu wojskowego w Żaganiu, gdzie mieścił się Stalag Luft III. Zawody będą miały charakter rajdu szybkościowego z nielicznymi elementami przepraw. Wezmą w nich udział zawodnicy nie tylko z Polski, ale także z całej Europy, którzy ścigać się będą w trzech etapach o łącznej długości ponad 400 km. Pomysłodawcą rajdu są władze miasta Żagań, które przy współpracy z Albertem Gryszczukiem, znanym m.in. z organizacji wyścigu Drezno - Wrocław, będą trzymać pieczę nad prawidłowym przebiegiem zawodów.
|
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze