Efekt kangura. Fotoradary mogą negatywnie wpływać na bezpieczeństwo
Fotoradar może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo. Taki wniosek płynie z raportu opublikowanego przez brytyjskiego naukowca. W swoim opracowaniu nazwał on to zjawisko efektem kangura.
Do raportu Chenga Keata Tanga z London School of Economics dotarł portal brd24.pl. Naukowiec przeanalizował dane dotyczące kolizji, wypadków, rannych i ofiar śmiertelnych w pobliżu lokalizacji 2,5 tys. fotoradarów w Anglii, Szkocji i Walii. Porównał on stan bezpieczeństwa w tych miejscach przed instalacją fotoradaru i po jego instalacji.
Rezultaty badań okazały się zaskakujące. O ile obecność fotoradaru faktycznie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w miejscu, gdzie jest on ustawiony, o tyle w miejscach oddalonych od niego o ponad 500 metrów robi się naprawdę niebezpiecznie. Kierowcy, którzy zwalniają by uniknąć mandatu, po minięciu fotoradaru przyspieszają i przestają uważać. Zjawisko, nazwane przez badacza afektem kangura, jest przyczyną zwiększenia liczby wypadków w odległości między 500 a 100 m od fotoradaru.
Efekt kangura nie przesądza jednak o braku zasadności stosowania fotoradarów w ogóle. Ogólny bilans wypadkowy przemawia zdecydowanie na korzyść tych urządzeń. Cheng Keat Tang obliczył, że tysiąc nowych fotoradarów zainstalowanych na badanych przez niego drogach zredukowałby liczbę kolizji o 1130. Dzięki nim 330 osób doznałoby także lżejszych obrażeń, a 190 ocaliłoby życie.
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarzeBo Polska to taki kraj w którym ktoś kto jedzie zgodnie z przepisami w oczach innych kierowców jest poprostu frajer
OdpowiedzJedż równo prędkością 50 często 40 a coraz częściej 30 km( np. Dynów- Bircza , podkarpackie) przez teren z białymi tablicami stawianymi ,na wszelki wypadek min. 500m przed i za paroma chałupami jako teren zabudowany i po przejechaniu 200 - 300 km krajowymi i powiatowymi życzę dalej dobrego samopoczucia, no chyba , że jesteś budżetowcem to wszystko dotycżace zdrowego rozsądku i ryzyka diametralnie wówczas zmienia.
OdpowiedzArtykul zaczynamy od "Fotoradary mogą negatywnie wpływać na bezpieczeństwo", juz w polowie tekstu czytamy "obecność fotoradaru faktycznie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w miejscu, gdzie jest on ...
Odpowiedz