Dakar 2012 w liczbach
Do startu w najbardziej morderczym rajdzie świata pozostały już tylko godziny. Pierwszego stycznia 2012 śmiałkowie na motocyklach, quadach, w samochodach i ciężarówkach stawią czoła południowo-amerykańskim bezdrożom. Sama impreza to jednak nie tylko wydarzenie sportowe, ale także organizacyjne. Aby zdać sobie sprawę z jego kalibru warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych cyfr.
Najbardziej utytułowanym uczestnikiem tegorocznej imprezy jest Francuz Stéphane Peterhansel, który sześciokrotnie wygrywał Dakar na motocyklu oraz trzy razy w samochodzie.
Do chwili obecnej uczestnicy radu odwiedzili 27 różnych krajów. W tym roku impreza po raz pierwszy zawita do Peru.
Najmłodszy uczestnik Rajdu będzie miał w chwili startu 20 lat i trzy miesiące – to Argentyńczyk Lucas Bonetto jadący quadem.
Najstarszy uczestnik zbliżającego się Dakaru ma 71 lat. To Argentyńczyk Francisco Claudio Regunasch, jadący samochodem Toyota Land Cruiser 200.
W imprezie biorą udział zawodnicy z 50 krajów świata.
Jeśli połączyć wszystkie cztery klasy uczestników (samochody, ciężarówki, motocykle, quady) to najliczniej reprezentowaną nacją są Francuzi – 133 załogi, czyli 18% wszystkich uczestników
Relacje z Dakaru 2012 pojawią się w aż 190 krajach świata dzięki staraniom 70 redakcji, które na imprezę wysłały swoich przedstawicieli.
Organizator dysponuje aż 210 pojazdami, które będą pracowały przy obsłudze rajdu. W skład tej foty wchodzi 40 samochodów, 11 śmigłowców, 12 samolotów, 55 ciężarówek, 5 autobusów i wiele innych…
Aż 260 dziennikarzy będzie śledziło przebieg rywalizacji od jej początku, aż do samego końca. Łączna liczba akredytowanych przedstawicieli środków masowego przekazu oraz obsługi technicznej to ponad 1800 ludzi.
W imprezie udział weźmie 742 zawodników – to kierowcy, piloci, drudzy piloci oraz mechanicy.
Pierwszy Rajd Dakar wystartował 26 grudnia 1978 roku.
Długość trasy Dakaru 2012 to 8373 kilometry, z czego 4406 km to odcinki specjalne dla motocyklistów, a 4191 km to OSy dla samochodów.
Liczba fanów imprezy na fanpage’u w portalu Facebook na kilkadziesiąt godzin przed startem wynosi ponad 309 tysięcy.
Na trasie rajdu Dakar 2011, który odbył się na terytorium Argentyny i Chile, na trasie oraz na ceremoniach otwarcia i zakończenia imprezy pojawiło się aż 5 milionów widzów.
Według obliczeń ekonomistów, gospodarka samej Argentyny dzięki obecności rajdu Dakar zyskała 280 milionów dolarów.
Rajd Dakar 2012 odbywa się w Ameryce Południowej. Trasa przebiega przez terytorium trzech krajów – Argentyny, Chile oraz Peru. Z czternastu odcinków specjalnych pięć zaplanowano w Argentynie, pięć w Chile a cztery w Peru. Impreza rusza 1 stycznia w Mar del Plata. Meta będzie miała miejsce w peruwiańskiej Limie 15 stycznia. Na starcie imprezy stanie 180 motocyklistów (w tym trzech Polaków – Przygoński, Czachor, Dąbrowski) , 30 kierowców quadów (w tym trzech Polaków – Sonik, Łaskawiec, Albinowski), 173 załogi samochodowe (w tym 4 polskie – Hołowczyc/Fortuin, Małysz/Marton, Gryszczuk/Krawczyk, Beaupre/Lisicki) oraz 76 ekip ciężarowych (w tym dwie polskie załogi – Baran/Białowąs/Górecki oraz Szustkowski/Szustkowski/Kazberuk).
Relacje z poszczególnych dni imprezy znajdziecie oczywiście na Ścigacz.pl. Zachęcamy do kibicowania nad wyraz licznie reprezentującym nas w tegorocznej imprezie Polakom!
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarzeZapowiada się dwa tygodniei iście wyścigowej uczty! :)
Odpowiedzuczta będzie, ale raczej rajdowa niż wyścigowa :P
OdpowiedzMają rozmach chłopaki.
Odpowiedz