10 z³ za paliwo? Spokojnie, dopiero po Nowym Roku
Stanowisko Komisji Europejskiej jest jasne. Paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo.
Paolo Gentilonii, który piastuje stanowisko unijnego komisarza ds. gospodarczych, już we wrześniu informował polski rząd o konieczności wyrugowania tej niezgodności z dyrektywą VAT-owską, zresztą obowiązującą w UE od kwietnia. Co ciekawe, za tymi zapisami głosowała również Polska. Nasz kraj nie skorzystał w tej sprawie z możliwości weta.
Stosowanie 8-procentowej stawki VAT na paliwa jest obecnie niezgodne z unijnym prawem. KE żąda, aby podatek od towarów i usług został przywrócony do poziomu 23 proc. Władzom w Brukseli chodzi o to, że obniżone podatki mogą naruszać zasady konkurencji na jednolitym rynku.
Jak wynika z ostatnich wypowiedz Mateusza Morawieckiego, rząd planuje zachowanie zerowych stawek podatku VAT na żywność - w ramach tarczy antyinflacyjnej, również po 31 grudnia 2022 r. Co z pozostałymi elementami? Premier już zapowiedział rezygnację z pozostałych ulg, ale co to dla nas oznacza?
Pamiętajmy, że mamy obecnie bardzo drogą benzynę, nawet na tle pozostałych krajów UE. Drożej jest tylko w Danii i Estonii - zgodnie z najnowszą publikacją KE dotyczącą cen netto za litr PB95. Nie odczuwamy tego tak bardzo właśnie dzięki przedłużonej do 31 grudnia tarczy antyinflacyjnej. Po tej dacie może być bardzo ciężko. Powinniśmy spodziewać się powrotu "normalnych" cen paliw z pełnym opodatkowaniem.
Poza obniżoną z 23 do 8 proc. stawką VAT, pieniądze kierowców chroni jeszcze niższa akcyza i zawieszony podatek handlowy. Jakie ceny powitamy wraz z Nowym Rokiem? Niestety rokowania są złe, bo likwidacja tarczy antyinflacyjnej może oznaczać bardzo duże zwyżki cen. Na pylonach stacji benzynowych może pojawić się 9 zł, a być może nawet 10 zł za litr najpopularniejszej benzyny.
Oczywiście te pesymistyczne prognozy nie muszą się sprawdzić, ale bez wątpienia sytuacja jest trudna. Specjaliści już dawno wskazywali, że rzeczywisty koszt tarczy antyinflacyjnej poczujemy dopiero wraz z jej zniesieniem. To może być bardzo bolesne doświadczenie.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze