Zmiana tablicy rejestracyjnej przy zakupie - od 2019 będziesz mógł zachować starą!
Ministerstwo Infrastruktury jeszcze w tym roku zajmie się propozycjami kolejnych ułatwień w procesie rejestracji pojazdów. Wśród planowanych zmian są m.in. możliwość zachowania numerów i tablicy rejestracyjnej, czasowa rejestracja w starostwie poza miejscem stałego zamieszkania oraz likwidacja Karty Pojazdu.
Trzeba uczciwie przyznać, że w ostatnim czasie władze idą kierowcom mocno na rękę, jeśli chodzi o sprawy formalne. Rozwój internetowej bazy CEPiK dał m.in. możliwość zniesienia obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia OC. Z kolei nowe wzory prawa jazdy bez adresu zamieszkania eliminują potrzebę wymiany dokumentu w przypadku przeprowadzki.
Do wykazu planowanych działań Ministerstwa Infrastruktury dołączono właśnie kolejne ułatwienia. Najważniejszym ma być możliwość zachowania dotychczasowego numeru i tablicy rejestracyjnej (w przypadku aut dwóch tablic i nalepki). Do tej pory żeby skorzystać z tej opcji i zaoszczędzić na opłacie za nową tablicę trzeba było być zameldowanym w tym samym powiecie, co sprzedający. Teraz będzie to rozszerzone na cały kraj, pod warunkiem, że pojazd był już wcześniej zarejestrowany w Polsce.
Kolejne propozycje dotyczą rejestracji czasowej, w dwóch wariantach. Pierwszy daje możliwość tymczasowej rejestracji w starostwie miejsca zakupu lub odbioru pojazdu, w celu uzyskania możliwości wrócenia nim na kołach, jeśli mieszkamy na terenie innego. Jak się domyślamy, będzie to dotyczyło głównie maszyn sprowadzonych, bez wcześniejszej rejestracji na terenie RP.
Kolejny wariant rejestracji czasowej do możliwość jej przeniesienia na miejsce tymczasowego zamieszkania, co eliminuje konieczność udawania się z każdą sprawą do starostwa, w którym jesteśmy zameldowani. Warunkiem jest pobyt "zamiejscowy" trwający minimum pół roku. Opcja ta będzie przydatna np. dla studentów, studiujących w innych miastach lub pracowników na czasowych kontraktach.
Ma również zniknąć obowiązek wyrabiania przez importera lub podmiot sprowadzający pojazdy używane z zagranicy Karty Pojazdu. Zmiany kolejnych właścicieli i wprowadzane modyfikacje będą odnotowywanie w internetowej bazie. Ostateczny kształt proponowanych rozwiązań ma być znany do końca czerwca.
Źródło: "Rzeczpospolita"
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarzeniech lepiej głosują nad możliwością wyrejestrowania pojazdów na czas dłuższego braku użytkowania.
Odpowiedz