tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wymiana uszczelniaczy widelca - krok po kroku
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Wymiana uszczelniaczy widelca - krok po kroku

Autor: Lovtza 2016.08.22, 10:03 3 Drukuj

Uszczelniacze w widelcu twojego motocykla nie mają łatwego życia. Muszą bowiem zabezpieczyć szczelność widelca i utrzymać olej w jego wnętrzu, ale ich zadaniem jest także zapobieganie przedostawaniu się do oleju zanieczyszczeń mechanicznych oraz wody. W przypadku maszyn offroadowych jest to zadanie doprawdy karkołomne.

Uszczelniacze wymieniamy nie tylko w sytuacji gdy zaczynają cieknąć, choć w naszym wypadku do działania zmusił nas widoczny na zdjęciach wyciek. Większość producentów motocykli zaleca serwis zawieszenia co dwa lata. Gdy mówimy o wyczynowym sporcie serwis widelca przeprowadzany jest dużo częściej, a kontrola środowiska w którym pracują tłumiki staje się sprawą kluczową dla zachowania parametrów pracy zawieszenia. W wyżej wspomnianych przypadkach wymiana simmeringów jest wtedy zabiegiem rutynowym.

NAS Analytics TAG

Jak się za to zabrać? Nie jest to operacja specjalnie trudna i po odpowiednim przygotowaniu wykonać będzie ją potrafił każdy mechanik amator, który ma odrobinę pojęcia i doświadczenia w obsłudze motocykla. Od czego zaczynamy?

1. Zdjęcie zawieszenia

Zaczynamy od zdjęcia widelca z motocykla. Pierwsza sprawa, to przygotowanie do tego zabiegu samego motocykla. Lekki wóz crossowy można postawić na stołku, tak jak my to zrobiliśmy. Większe i cięższe konie można podstawić albo podnośnikiem hydraulicznym, albo wręcz powiesić na pasach. Niezależnie od tego jak to zrobicie upewnijcie się co do dwóch spraw – że fura się nie obali oraz, że w trakcie zarówno demontażu, jak i potem ponownego montażu widelca będziecie mieli dobry dostęp do maszyny.

W tym momencie warto poluzować śruby na półkach. Następnie demontujemy zacisk (zaciski) hamulcowy i koło. W nowoczesnych motocyklach szosowych zwracamy tez uwagę na czujniki i przewody ABSu i kontroli trakcji, które najczęściej instalowane są w okolicach zacisków hamulcowych i je wykręcamy. Teraz ostatecznie odkręcenie śrub na półkach i poszczególne rury widelca wyjmujemy z zawieszenia.

2. Demontaż widelca

Demontaż samych rur widelca wymagać może specjalistycznego sprzętu. Jeśli wasz widelec zamknięto klasycznymi kapslami, które odkręcić można ogólnodostępnymi kluczami, to wystarczy zachować ostrożność (aby nie uszkodzić mocno eksponowanych miejsc przy półce) i górę rury mamy odkręconą.

Niektóre widelce (np. produkty Ohlinsa) wymagają jednak specjalnych kluczy, bez których tak naprawdę nie ma sensu zabierać się do roboty. Czasem zachodzi potrzeba użycia specjalnych kluczy do odkręcenia śrub w dolnej rurze. Przydaje się wtedy klucz pneumatyczny. Pamiętajmy o tym, że typów widelców jest wiele. W niektórych przypadkach da się rozebrać rurę widelca odkręcając dwie nakrętki (góra i dół), w innych konieczne jest też rozkręcenie wewnętrznej sztycy. W przypadku skomplikowanych wielokomorowych zawieszeń pracy może być jeszcze więcej. Jeśli chcecie wyłącznie wymienić olej i uszczelniacze róbcie wyłącznie to, co jest konieczne do rozłączenia rury wewnętrznej i zewnętrznej. W przypadku zawieszeń typu WP 4CS, lub innych zawieszeń sportowych o zaawansowanej budowie lepiej od razu zlecić pracę specjaliście.

3. Usunięcie uszczelnień i starego oleju

Teraz czas na bardzo ważną część pracy. Delikatnie usuń pierścień kurzowy. Pod nim znajdziesz właściwy uszczelniacz zabezpieczony zawleczką rozpierającą się w rowku. Usuń zawleczkę i delikatnie podważając śrubokrętem wyjmij stary uszczelniacz.

Zlej dokładnie stary olej. W praktyce może to oznaczać że rura powinna wisieć nad wanną przez dłuższy okres czasu. Jeśli olej był w naprawdę kiepskim stanie osiągając stadium „szlamu” elementy wewnętrzne rur widelca warto dokładnie umyć stosowną chemią i/lub przepłukać świeżym olejem.

4. Przygotowanie do instalacji nowych uszczelniaczy

Obejrzyj krytycznym okiem gniazdo uszczelniacza, czy nie ma tam wżerów, zanieczyszczeń lub czegokolwiek, co mogłoby wpłynąć na szczelność uszczelnienia. Obejrzyj też równie krytycznym okiem stan rur wewnętrznych (lag). Na tym etapie prac jesteś w stanie bardzo łatwo ocenić czy lagi są proste, oraz czy chromowana (albo powlekana inną substancją) powierzchnia robocza lag nie nosi śladów uszkodzeń, lub nadmiernego zużycia. Jeśli rury nośne noszą wyraźne ślady uszkodzeń spowodowanych albo wypadkiem, albo samą eksploatacją, twoja praca przy wymianie cieknących uszczelniaczy może okazać się bezużyteczna.

Warto też na tym etapie przyjrzeć się panewkom na których ślizgają się rury nośne. W większości widelców jest to element wymienny i gdy pojawia się nadmierny luz pomiędzy rurami widelca, łatwo można go skasować na tym etapie prac właśnie wymianą panewek.

5. Montaż nowych uszczelniaczy

Gdy kwestia stanu poszczególnych elementów widelca jest ustalona, przychodzi czas na montaż uszczelniaczy. Powierzchnię roboczą smarujemy olejem, aby nie uszkodzić jej w chwili montażu rury nośnej. Uszczelniacz wciskamy na miejsce specjalnym urządzeniem o odpowiedniej szerokości, dzięki czemu simmering będzie dobrze osadzony w rurze. Montujemy zawleczkę i pierścień kurzowy

6. Złożenie rur widelca

Złożenia rur widelca dokonujemy w odwrotnej kolejności do demontażu. W niektórych przypadkach przydać się może pomoc drugiej osoby. W wielu przypadkach potrzebowali będziecie specjalnych narzędzi umożliwiających skrępowanie rur i wkładów. 

Na tym etapie zalewamy też widelec olejem. Są generalnie rzecz ujmując dwie metodologie. Jedna mówi o zalaniu każdej z rur do odpowiedniego poziom liczonego od górnej krawędzie rury przy wpuszczonej ladze. Druga mówi o ilości płynu precyzyjnie podanej w cm3. Przed montażem widelca sprawdź dokładnie jaka procedura i jakie wartości dotyczą Twojego widelca.

7. Instalacja widelca na motocyklu

Teraz czas na najłatwiejszą część pracy, czyli montaż rur widelca w półkach. Instalujemy rury we właściwym położeniu i dokręcamy śruby na półkach właściwym momentem. Instalujemy koło, zacisk(i) hamulcowy, błotnik oraz czujniki jeśli takie są na wyposażeniu motocykla. Sprawdzamy wszystko dwukrotnie. Motocykl jest gotowy do jazdy.

Za pomoc w realizacji materiału dziękujemy firmie 24MX. Części i materiały eksploatacyjne do Twojego motocykla crossowego znajdziesz również w 24MX.

Materiały i części użyte w czasie prac:

Panewski i zabezpieczenia widelca
Uszczelniacze wiedelca
Klucz do rozkrecania widelca
Narzedzeie do wciskania simmeringow
Zawieszenie Redakcyjny KTM 144 SX
Redakcyjny KTM 144 SX
Redakcyjny KTM 144 SX jazda
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia

24mx logo

Stary uszczelniacz
NAS Analytics TAG
Demontaz widelca
Paczka z 24MX
Prox zestaw do widelca
Panewki stare i nowe
Stan rury
Stary Simmering
Dolna panewka widelca
Gorna panewka widelca
Ocena stanu lagi
Czyszczenie sprezyn
Tlumik widelca
Dolewanie oleju
Montaz widelca
Wklad widelca
Widelec 144SX
Komentarze 3
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê