Skandynawia motocyklem 2020. 8 rzeczy, dla których warto pojechać do Skandynawii
Bezkresne przestrzenie, nikła gęstość zaludnienia i widoki tak piękne, że nie umywają się do nich żadne pocztówki - to chyba wystarczające powody by zwiedzić Skandynawię motocyklem?
Dania, Szwecja i Norwegia słyną ze skromności i niespiesznego cieszenia się życiem. Tutejsze drogi pełne są spokojnych kierowców, a nieliczne miejscowości sprawiają wrażenie opustoszałych. Skandynawowie doceniają komfort, dzięki któremu łatwiej im osiągnąć wewnętrzną równowagę i szczęście. Filozofia ta - hygge - obecna jest na każdym kroku.
Skandynawia jest doskonałym miejscem na motocyklową wyprawę, zwłaszcza w tym roku, gdy chcemy odreagować stres związany z pandemią koronawirusa. Bez tłoku, z dala od ludzi, za to blisko przyrody i wspaniałych widoków, możemy zrelaksować i zresetować umysł. Oto 10 powodów, dla których warto pojechać motocyklem do Skandynawii!
Bajeczne drogi
Poza gładkimi jak stół autostradami, które motocyklistów średnio interesują, w Skandynawii są tysiące pięknych tras, skrojonych pod motocykl. Pod tym względem równych sobie nie ma Norwegia, w której niemal każda droga mogłaby wystąpić jako tło dla motocyklowego testu. Te najsławniejsze to oczywiście Trollstigen (Drabina Trolli), Ornevegen (Droga Orłów), Aurlandsvegen, Lysebotnvegen, Sognefjelet, Gamle Strynefjell i Atlantershavaien (Droga Atlantycka). Szwecja słynie zaś w tej kategorii z przepięknej drogi nadmorskiej Nikkala-Seskarö i Vildmarksvägen (Drogi Pustkowia), biegnącej przez odległe i dzikie górzyste tereny.
Darmowe noclegi
W znanej z wysokich cen Skandynawii, możliwość nocowania zupełnie za darmo otwiera ogromne możliwości. Zgodnie ze zwyczajowym Prawem Wszystkich Ludzi (Allemansretten) każdy człowiek jest integralną częścią przyrody i z tego powodu ma prawo do kontaktu z naturą.
W Skandynawii (ale także w Finlandii), można zatem bez przeszkód zbierać grzyby i dziko rosnące owoce, pływać w rzekach i jeziorach, ale też rozbić namiot w niemal dowolnym miejscu, także na prywatnej posesji. Warunek? Nasza obecność nie może zakłócać spokoju gospodarza, a odległość od zabudowań wynosi minimum 150 metrów. Niedopuszczalne jest także hałasowanie, niszczenie przyrody czy śmiecenie.
Urzekająca architektura
Skandynawska architektura słynie ze skromności, choć zdarzają się także okazałe pałace i zamki. Praktycznie każda miejscowość w Danii, Szwecji, czy Norwegii może zachwycić spójnością zabudowy i niezwykłym, przytulnym klimatem. Na szczególną uwagę zasługują jednak Lofoty - archipelag w Norwegii, położony na wyspach Sztokholm, szczególnie stare miasto, Gotlandię i Olandię, Flam w Norwegii, Kopenhagę.
Znakomita kuchnia
Skandynawska kuchnia to ryby, świeże warzywa i proste, ale niepowtarzalne smaki. W Danii prawdziwym hitem i narodowym skarbem są polser - wieprzowe kiełbaski z różnymi sosami serwowane na ulicy z budek. Norwegia słynie ze swojego łososia, szczególnie marynowanego gravlaxa oraz lapońskiego gulaszu z renifera - bidosu. W Szwecji warto spróbować jednej z tamtejszych zapiekanek ziemniaczanych - z łososiem (laxpudding) i z anchois (Jansson frelteste). Na odważnych czeka w Szwecji kiszony śledź, którego zapach dorównuje okrucieństwem Wikingom.
Mosty i promy
To jedna z charakterystycznych cech całego Półwyspu Skandynawskiego, od Danii, aż do Finlandii. Ukształtowanie geograficzne, szczególnie liczba fiordów, wymusza mnogość mostów i promów. Wśród tych pierwszych zdecydowanie najbardziej znany jest Oresundbron - most łączący Danię ze Szwecją. Z przepraw promowych, które szczególnie zapadły nam w pamięć, możemy polecić Gudvangen-Undredal, Lysebotn-Forsand i Geiranger-Valldal.
Parki narodowe
Podróżując po Skandynawii motocyklem nie sposób pominąć pięknych i dzikich parków narodowych. W Szwecji polecamy Park Narodowy Sjofallet w Laponii, przez środek którego biegnie wspaniała, choć czasem niebezpieczna droga. W Norwegii warto zwiedzić siedlisko reniferów w Parku Narodowym Rondane oraz przejechać drogą przez pobliski Park Narodowy Dovre, drogą z Folldal do Dovre.
Urokliwe zakątki
Cała Skandynawia ma setki miejsc, gdzie można poczuć się jak w całkiem innym świecie. A to za sprawą unikalnego mikroklimatu, a to z powodu położenia, albo wreszcie z powodu organizowanych tam imprez. W Szwecji warta polecenia jest wyspa Oland, gdzie zwykle jest znacznie cieplej niż gdzie indziej w tym kraju, dzięki temu panuje tam niepowtarzalny wakacyjny klimat. Miłośnicy sielskich, baśniowych przeżyć powinni zwiedzić region Flam w Norwegii i przejechać się tamtejszą kolejką - Flambaną. Także Lofoty dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń - kombinacja dzikiej przyrody i charakterystycznej architektury, z kolorowymi drewnianymi domkami urzeka od pierwszych chwil.
Atrakcje przyrodnicze
Mnogość cudów stworzoych przez przyrodę, może w Skandynawii zachwycać! Od niezwykłych form skalnych, przez piękne wodospady, aż do prawdziwych ambasadorów tej części świata - fiordów, Skandynawia ma dla ciekawych świata mnóstwo atrakcji. Szczególnie polecamy trzy najciekawsze formy skalne, ogromnie popularne wśród turystów odwiedzających Norwegię - naturalny skalny taras widokowy Preikestolen, wiszący kamień Kjeragbolten i występ skalny zwany Trolltunga (język trola). Warto obejrzeć również charakterystyczną skałę w kształcie grzyba - Kannesteien. Nie sposób pominąć także wspaniałych norweskich wodospadów - Vettisfossen, Langfoss i Kjosfossen.
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarzeWsiadasz na moto i siup na Mazury albo w Biesczady, koronavirus mi nie straszny
OdpowiedzEhh... wszystko już zaplanowane, dopięte prawie na ostatni guzik, a tu masz... jakiś koronawirus i takie ogromne globalne problemy. Ludzkość jest niczym, pyłem, prochem...
Odpowiedz