Poprawa w bran¿y motoryzacyjnej? To bardzo dobra informacja dla Polski
Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) odnotował ważny fakt dla branży motoryzacyjnej. Chodzi o poprawę działania globalnych łańcuchów dostaw, które w 2020 i 2021 roku zostały poważne upośledzone z powodu globalnej pandemii.
Kłopoty producentów i dostawców odbiły się na branży motoryzacyjnej poprzez ograniczenie firmom możliwość nabycia niezbędnych mikroprocesorów, elektroniki i innych podzespołów. Ale problemy z 2020 i 2021 roku są już najwidoczniej za nami i nawet niesprzyjające trendy gospodarcze, których źródłem jej obecnie m.in. nieuzasadniona agresja Rosji na Ukrainę, nie wpływają znacząco na poprawiające się notowania branży motoryzacyjnej.
Efekt? Od maja bieżącego roku PIE notuje w Polsce dwucyfrowe tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu motoryzacyjnego — licząc rok do roku. W sierpniu br. produkcja sprzedana moto-branży była o 40,5 proc. większa niż w poprzednim roku. Z kolei a we wrześniu wzrost wyniósł aż 46,5 proc.
Tylko w sierpniu sprzedano za granicę o niemal połowę więcej wyrobów przemysłu motoryzacyjnego niż w 2021 roku. Godny odnotowania jest fakt, że wartość rodzimego eksportu powyższych produktów od stycznia do sierpnia br. wyniosła 25,4 mld zł.
Dlaczego dane PIE dotyczące polepszającej się sytuacji branży motoryzacyjnej, są dla nas ważne? Trzy lata poważnego kryzysu miało dalekosiężne skutki gospodarcze. Dlatego poprawa funkcjonowania ważnej gałęzi przemysłu może mieć duże znaczenie. Jak duże?
W polskim przemyśle motoryzacyjnym zatrudnionych jest w sumie ponad 200 tys. osób (dane z 2021 r.). Jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów, daje nam to pod tym względem wysokie, trzecie miejsce w Europie.
Ale to tylko jeden element układanki, bo już w 2014 roku motoryzacja przyczyniała się do utrzymania w Polsce ponad 760 tys. miejsc pracy, a obecnie ten wynik jest na pewno znacznie wyższy. Pamiętajmy również, że największy przychód w Unii Europejskiej generuje przemysł, którego branża motoryzacyjna jest ważnym elementem.
Eksperci wskazują, że ożywienie w przemyśle motoryzacyjnym może mieć znaczący wpływ na osłabienie skutków spowolnienia gospodarczego w naszym kraju. Oczywiście branża motoryzacyjna nie uniknie pogłębiających się problemów w skali makro, czyli światowej gospodarki, ale dobra kondycja ważnego sektora bez wątpienia może złagodzić skutki kryzysu w Polsce. I tego się trzymajmy.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze