tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Moto3 w Assen: Ivan Ortola wygrywa wy¶cig Moto3 o TT Assen. Colin Veijer pokonany w sprytnym manewrze ostatniej szansy

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.06.30, 11:48 Drukuj

Ivan Ortola wygrał wyścig klasy Moto3 o TT Assen w Holandii. Wykorzystał logiczne myślenie Veijera, by zaatakować go na ostatnim okrążeniu. Daniel Holgado znalazł się poza pierwszą dziesiątką i tym samym szanse na walkę o tytuł mistrzowski oddalają się. Niespodzianką weekendu był Angel Piqueras, który zdobył pole position i ukończył wyścig na 8. miejscu.

W treningach wolnych klasy Moto3 najszybszym zawodnikiem był Colin Veijer, ale David Alonso miał 5. czas, który był o zaledwie 0,197 s gorszy od lidera. Kwalifikacje wygrał Angel Piqueras, który jest tegorocznym debiutantem. Colin Veijer zajął 3. pole startowe, a pomiędzy nimi ustawił się Taiyo Furusato. David Alonso zakwalifikował się dopiero na 13. pozycji, a Daniel Holgado - na 15. Do drugiego rzędu dostali się Ortola, Yamanaka i Nepa.

Na starcie najmocniejszy był Piqueras, który wjechał na prowadzeniu do pierwszego zakrętu, ale naciskał go Ortola. W końcu zaatakował po minięciu zakrętu numer 6 i objął prowadzenie. David Alonso awansował na 9. miejsce. Okrążenie później był już na 7. pozycji. Tymczasem Ortola i Piqueras lekko odskoczyli od Furusato. Ten jednak trzymał się za nimi i okrążenie później awansował na 2. miejsce.

Na 4. okrążeniu Alonso spadł na 8. miejsce i miał za plecami Daniela Holgado. Sytuacja w grupce pościgowej była jednak dynamiczna i chwilę później Alonso był na 6. pozycji. Ortola i Furusato odskoczyli od Piquerasa, który na 6. okrążeniu został wciągnięty przez grupę kilku zawodników, w której jechali m.in. Alonso i Munoz. Alonso wyprzedzał na żółtej fladze i dostał karę oddania jednej pozycji, którą szybko wykonał i spadł przez to na 7. miejsce.

Tymczasem Piqueras został wyprzedzony przez Colina Veijera, który tym samym awansował na 3. miejsce i próbował oddalić się od reszty. Na 9. okrążeniu przewaga Ortoli i Furusato stopniała do zera, bo Veijer dociągnął do nich grupę pościgową. Piqueras szybko stracił kolejne pozycje i był na 7. miejscu.

Na 11. okrążeniu Colin Veijer zaatakował Ivana Ortolę i objął prowadzenie. Z okazji skorzystał jeszcze Furusato, który zepchnął go na 3. miejsce. Ortola dalej tracił pozycje na rzecz Munoza i Fernandeza. Na 13. okrążeniu Daniel Holgado otrzymał ostrzeżenie za wyjeżdżanie poza limity toru, co było o tyle istotne, że cały czas znajdował się blisko lidera klasyfikacji generalnej.

Na początku 16. okrążenia David Alonso był już na 2. miejscu, a Daniel Holgado jechał dopiero na 11., więc to oznaczało sporą stratę tegorocznego faworyta do tytułu mistrzowskiego. Tymczasem Colin Veijer mocno odskoczył i na 4 okrążenia przed końcem miał prawie sekundę przewagi nad Alonso, który nie cieszył się długo 2. miejscem, bo zaatakowali go Ortola i Munoz. Przewaga Veijera nad resztą nadal oscylowała w okolicach 0,8 s, więc był względnie bezpieczny.

Na przedostatnim okrążeniu Ortola znacznie zmniejszył stratę do Veijera, która wynosiła już tylko ok. 0,5 s. Tymczasem Alonso walczył z Munozem o najniższy stopień podium. Na początku ostatniego okrążenia Ortola był już tylko 0,3 s za Veijerem. W końcówce okrążenia jechał w tunelu za jego plecami i szykował się do ataku. Ortola zaatakował Veijera przed szykaną, atakując w sposób, którego Veijer nie przewidział.

Wyścig w Assen wygrał Ortola przed Veijerem i Munozem. David Alonso ukończył rywalizację na 5. miejscu. Daniel Holgado dojechał do mety poza pierwszą dziesiątką. David Alonso ma 154 pkt. i prowadzi w klasyfikacji generalnej. Colin Veijer awansował na 2. miejsce z dorobkiem 115 pkt. Daniel Holgado jest na najniższym stopniu prowizorycznego podium i traci do Veijera 4 pkt.