tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Mistrzostwa Europy Ice Speedway Sanok
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Mistrzostwa Europy Ice Speedway Sanok

Autor: Daniel Kapica 2008.01.31, 14:20 2 Drukuj

strony: 1 2 3

Wyścigi na 400 metrowym torze, na „stalowych rumakach" o wadze 110 kilogramów i mocy ponad 70 koni mechanicznych. Koła ze 120 kolcami wyglądające i działające jak piła tarczowa.

Krótka powtórka z historii.

NAS Analytics TAG

O historii Ice Speedwaya pisaliśmy już wcześniej. Warto jednak zaznaczyć, iż Polska w tej odmianie żużla tradycji nie ma tak naprawdę żadnych. Ostatnich polskich zawodników w imprezach mistrzowskich oglądać mogliśmy w latach 60-tych. Nasi reprezentanci nic nie zwojowali, a o ściganiu na lodzie zapomniano. Kolejną próbę zaadaptowania tej dyscypliny podjęto w połowie lat 90-tych. W Warszawie rozgrywano lodowe Grand Prix. Jednak nie przyniosły one żadnego rezultatu. Wpłynęło na to kilka czynników: w stolicy dawno nie było ligowej drużyny, więc zabrakło również kibiców żużla, ponadto odległość do liczących się ośrodków ligowego speedwaya była za duża. Ponadto nie było kogo dopingować; spolonizowano Rosjan, a kibic łatwo oszukać się nie da.

Drugi zryw miał miejsce rok temu w Sanoku i wygląda na to, że żużel na lodzie zostanie u nas na dłużej. Rozegrano wtedy dwudniowe zawody indywidualne. Bliskość Krosna, Rzeszowa i Tarnowa sprawiła, że pojawiło się wiele fanów żużla. Jak wyglądało to w tamtym roku możecie zobaczyć tutaj

Ścigano się na 400 metrowym torze, o szerokości 12,5 m, którego rekordzistą został Franky Zorn z czasem 61,2 sekundy.

 

Ice Racing Sanok Cup 2008 - Piątkowa rozgrzewka

Dwudniowe zmagania o Indywidualne Mistrzostwo Europy poprzedzono drugą edycją turnieju Ice Racing Sanok Cup. Ścigano się na 400 metrowym torze, o szerokości 12,5 m zarówno za prostych jak i łukach. Rekordzistą tego toru został Franky Zorn z czasem 61,2 sekundy. Osoby funkcyjne ściągnięto z pobliskich ośrodków żużlowych np. kierownikiem startu był Krzysztof Mosoń z Krosna. Nie zabrakło również gościa z dalekiej Zielonej Góry, którym był spiker - Kamil Kawicki. Zaproszono takie gwiazdy jak Aninton Klatovsky, Dimitri Tschatchin, Marian Kreklau, Stefan Pletschacher, Antti Aakko, lodowego weterana, który ma już 60 wiosen - Pera Olova Sereniusa, czy króla sanockiego toru i ulubieńca publiczności Frankiego Zorna. Nie zabrakło również wszystkich Polaków uprawiających tą dyscyplinę sportu: Grzegorza Knappa, Zdzisława Żerdzińskiego i Piotra Hejnowskiego. Cała lista startowa składała się aż z 28 zawodników, co jest bardzo rzadko spotykane zarówno na lodowych jak i klasycznych torach. Formuła przypominała tę stosowaną jeszcze kilka lat temu w klasycznym Grand Prix, gdy po dwóch nieudanych startach zawodnik odpadał z dalszej rywalizacj

Kibice mogli podziwiać znakomitą jazdę Grzegorza Knappa. Knapp odpadł dopiero w półfinale zawodów, przejeżdżając za późniejszymi medalistami IME Frankim Zornem i Romanem Akimenko. Ostatecznie zajął znakomite 5-te miejsce.

 

O ile Żerdziński i Hejnowski zakończyli swoje starty bardzo szybko, to kibice na pocieszenie mieli znakomitą jazdę Grzegorza Knappa. Grzesiek dopiero uczy się Ice Speedwaya, a w pokonanym polu pozostawił m.in. Haralda Simona, Jonnego Tuinstre, Nikolaja Ryabokona, Stefana Pletschachera, Simona Gartmana czy Rene Stellingwerfa. Knapp odpadł dopiero w półfinale zawodów, przejeżdżając za późniejszymi medalistami IME Frankim Zornem i Romanem Akimenko. Ostateczna klasyfikacja II Ice Racing Sanok Cup prezentowała się tak:

1. Franky Zorn (Austria)
2. Antti Aakko (Finlandia)
3. Roman Akimenko (Rosja)
4. Per Olov Serenius (Szwecja)
5. Grzegorz Knapp (Polska)
-. Antonin Klatovsky jr (Czechy)
7. Marian Kreklau (Niemcy)
-. Harald Simon (Austria)
9. Dmitri Tschatschin (Niemcy)
10. Rene Stellingwerf (Holandia)
11. Jan Klatovsky (Czechy)
12. Johnny Tuinstra (Holandia)
13. Graham Halsall (Wielka Brytania)
14. Nikołaj Ryabokon (Rosja)
15. Peter Koji (Szwecja)
16. Stefan Pletschacher (Niemcy)
17. Sven Holstein (Holandia)
18. Jouni Seppanen (Finladnia)
19. Peter Jansson (Szwecja)
20. Nikita Alexeev (Rosja)
21. Simon Gartmann (Szwajcaria)
22. Mario Schwaiger (Austria)
23. Rene Verhoef (Holandia)
24. Johan Lundqvist (Szwecja)
25. Zdzisław Żerdziński (Polska)
26. Piotr Hejnowski (Polska)

27. Josef Keruzberger (Austria)
28. Jo Saetre (Norwegia)

Filmy
 
 
 
 


Pozostałe filmy:

franky zorn wywiad
antti aakko wywiad
akimenko wywiad
grzegorz knap wywiad
final me icespeedway sanok
wyscig nr1 me icespeedway niedziela
wyscig nr3 me icespeedway niedziela
wyscig nr3 me icespeedway sobota
wyscig nr4 me icespeedway niedziela
wyscig nr7 me icespeedway sobota
wyscig nr8 me icespeedway sobota
wyscig nr13 me icespeedway sobota polak
wyscig nr20 me icespeedway sobota polak
zorn akimenko 1 miejsce sobota
knapp wyscig icespeedway sanok
aakko pletschacher 3 miejsce sobota
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
hokeisci
hokeisci 2
zawodnicy
kibice
bieg 6 start
bieg 12 start
jonny tuinstra
akimenko kononov
DSC 1185
gartman holstein
harald simon
nikita alexeev
akimenko
klatovsky
roman akimenko
ryabokon klatovsky
sundelin aakko kononov
sundelin wypadek
franky zorn
Komentarze 2
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê