tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kufry, rolka a może siatka? Jak rozwiązać problem bagażu na motocyklu?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kufry, rolka a może siatka? Jak rozwiązać problem bagażu na motocyklu?

Autor: Andrzej Sitek 2022.08.31, 15:29 2 Drukuj

Pomijając niektóre dwukołowe kredensy i trajki, motocykl nie jest z założenia przystosowany do przewożenia dużych bagaży. Ale to oczywiście nie znaczy, że nie możesz zabrać ze sobą zaplanowanego ładunku.

Co zrobić, jeśli nie chcesz zakładać plecaka? Który system będzie najlepszy? Sprawdź, jakie masz opcje.

NAS Analytics TAG

Siatka na fotel pasażera

Siatka motocyklowa jest jednym z najprostszych, co nie znaczy, że mało przydatnych rozwiązań. W przeciwieństwie do innych systemów praktycznie nie zajmuje miejsca. Może zatem posłużyć w sytuacji awaryjnej, kiedy np. zatrzymasz się przy sklepie na małe zakupy a nie masz wpiętych kufrów, plecaka, itp.

Siatkę zakładamy na miejscu pasażera, który może nawet na niej siedzieć. Przewożone przedmioty umieszczamy po prostu pod mocno naciągniętą siatką. Wbrew pozorom to całkiem bezpieczny sposób przewożenia dodatkowego kasku lub innego ekwipunku. Dodatkowo siatki są tanie i można dopasować je kolorystycznie do swoich preferencji lub lakieru motocykla.

Jedną z opcji są również kufry mocowanie na siedzeniu pasażera. Mają niewielką pojemność - najczęściej około 5 litrów, ale za to lepiej chronią przechowywane przedmioty od zwykłej siatki. Można je szybko zdjąć i założyć ale ze względu na małą pojemność nadają się głównie do krótkich przejazdów.

Kufry

Wielbiciele nakedów wystrzegają się ich jak ognia ale nie da się ukryć, że w przypadku dłuższych tras kufry są bardzo przydatne. Część motocykli turystycznych ma zresztą tego typu sprzęt na wyposażeniu. Trudno wyobrazić sobie Hondę Gold Wing bez tych pokaźnych pudeł, podobnie jak Hondę Deauville, w której zastosowano kufry zintegrowane, będące elementem nadwozia.

Kupując kufry warto wpierw zastanowić się nad stelażem, bo ta kwestia jest nawet ważniejsza niż pojemnik. Najlepiej kupić cały zestaw, ale w praktyce nie zawsze tak to się odbywa. Kufry są mocowane po bokach motocykla, na wysokości tylnego koła lub za kanapą, czyli centralnie. Najsolidniejsze są wersje aluminiowe, często z wyposażone w zamki, dodatkowe mocowania i specjalne przegrody w środku. Pojemność kufrów jest spora, najczęściej powyżej 30 litrów, zaś centralnego może bez problemu przekroczyć 50 litrów.

Druga kategoria to różne warianty kufrów z tworzywa sztucznego zarówno renomowanych film, jak i mało znanych producentów. Kufry centralne, poza swoją funkcjonalnością wynikającą z pojemności, mogą być również oparciem dla pasażerki - niektóre są nawet wyposażone w firmowe oparcie, dodatkowe oświetlenie lub odblaski.

Warto pamiętać, że dodatkowe, kanciaste bryły, szczególnie po bokach motocykla wpływają na zwiększenie oporów powietrza, a zatem na zużycie paliwa i hałas. Przy prędkościach przelotowych po dobrych drogach to może stanowić pewien problem. Drugim są ceny, bo komplety renomowanych marek, razem ze stelażem, to wydatek idący w tysiące złotych. Trzeci sprawa to stelaże, które najczęściej pozostają na motocyklu nawet jeśli zdejmiemy kufry - nie wszyscy akceptują ich estetykę.

Sakwy

Dla właścicieli motocykli klasycznych lub neoklasycznych, szczególnie cruiserów, bobberów, chopperów, plastik i metal odpadają, a jedynym akceptowalnym materiałem sakwy jest skóra. Niezliczone warianty i typy sakw są wykonane z różnej jakości skór. Parametrów oceny jest wiele, dlatego rozpiętość cenowa też jest ogromna. Mocowane do stelaży doskonale pasują do stylu klasyków i… właściwie tylko do nich. Ale są trwałe, bardzo pojemne - ponad 70 litrów w komplecie, i naturalne.

Sakwy tekstylne są bardziej uniwersalne niż skórzane, bo ze względu na materiał mogą mieć więcej kieszeni, schowków, dodatkowych patentów. Ich pojemność jest duża, nawet powyżej 60-70 litrów łącznie. Warianty tekstylne wybierane są też dlatego, że częściej występują w mocowaniu bezpośrednio do motocykla, a więc nie wymagają stelaży. Można je po prostu odpiąć i zabrać ze sobą, co ma niebagatelne znaczenie podczas dłuższego postoju. Ta zaleta jest jednocześnie wadą, bo mogą przesuwać się uszkadzając lakier.

Rolki

Występujące również jako torby mocowane na przedłużonym, tylnym oparciu pasażera. Bagaż może wówczas służyć jako oparcie dla pleców kierowcy, chociaż ustawiona niemal pionowo bela może mieć niekorzystny wpływ na prowadzenie motocykla, ze względu na zmianę rozłożenia masy. Rolki mogą być też umieszczone poziomo, ale często wystają znacząco poza obrys motocykla.

Producenci stosują też łączone systemy rolki poziomej z sakwami bocznymi oraz bardzo dużą różnorodność materiałów i wzorów. Pojemność również jest bardzo różna poczynając do kilkunastu litrów do ponad 60 l.

Tankbagi

Świetne rozwiązanie zarówno na krótkie jak i bardzo długie trasy. Tankbagi umieszcza się na zbiorniku paliwa, do którego mocowane są magnesami lub pasami lub obydwoma systemami jednocześnie. Dodatkowy pas przewleczony jest wokół główki ramy. Tankbagi w wersji mini nie różnią się bardzo od krawatów na bak, ale największe modele o pojemności ponad 40 litrów bywają bardzo rozbudowane, łącznie z bocznymi kieszeniami, podziałem na kilka rozłączanych sekcji, łącznie z opcją plecaka. Poza wygodą użytkowania mają też inne zalety, np. rozbicie strugi powietrza w motocyklach bez przedniej szyby lub innej osłony.

Kłopot z rozwiązaniem tego typu pojawia się podczas tankowania, bo większość modeli zasłania korek paliwa. Producenci starają się jednak pomóc użytkownikom stosując mocowania na magnes lub tankbagi z mocowaniem do wlewu paliwa. Dodatkowo warto pamiętać, że umieszczona na baku spora masa wpływa na prowadzenie motocykla, pokaźny pakunek może też zasłaniać zegary i utrudniać skręcenie.

Pewną niedogodnością jest dodatkowo ewentualność zarysowania przez pakunek lakieru na baku. Problem też rzeczywiście może się pojawić jeśli nie zabezpieczymy powierzchni baku lub dolnej części tankbaga. Do tego celu doskonale nadają się gęste gumowe siatki, które można nabyć na metry w dowolnym sklepie budowlanym.

A może by tak samemu?

Oczywiście poza powyższymi rozwiązaniami można spotkać się z różnymi samoróbkami będącymi wypadkową powyższych systemów, ale osobiście uważam, że lepiej zakupić przetestowany, a przede wszystkim opatentowany system bagażowy, który ma gwarancje producenta i oznacza zminimalizowanie ryzyka usterki czy nawet zgubienia bagażu.

Być może uznacie, że zapomniałem o jeszcze jednym systemie, który ma teoretycznie największe możliwości, przynajmniej jeśli chodzi o dużą pojemność. Mowa o wszelkiego rodzaju… przyczepkach. Pominąłem to rozwiązanie z premedytacją, bo jestem zagorzałym przeciwnikiem wszelkiego rodzaju przyczep - nieważne czy jednokołowych, czy dwukołowych. Jedyny wariant, który uważam za dopuszczalny, bo motocykl z wózkiem bocznym - kosz może z powodzeniem posłużyć jako tymczasowa przestrzeń bagażowa.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę