tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kolizja z autonomicznym pojazdem - czyja wina?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kolizja z autonomicznym pojazdem - czyja wina?

Autor: Konrad Bartnik 2017.12.27, 13:55 Drukuj

Nadchodzą nowe czasy, w których pojazdy autonomiczne będą równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Pojawiają się w związku z tym nowe wyzwania, na przykład właściwe ustalenie winnych ewentualnych kolizji z takimi pojazdami. Ciekawy przypadek tego rodzaju zdarzył się niedawno w Kalifornii.

Pojazdy autonomiczne, dzięki bogatemu systemowi dookólnych sensorów i wciąż ulepszanym algorytmom zachowań są już jednymi z najbezpieczniejszych i najbardziej przewidywalnych uczestników ruchu drogowego. Rygorystycznie przestrzegają również wszelkich przepisów. Zdarzają się jednak sytuacje nieprzewidziane, w których maszyna nie nadąża z reakcją. W większości takich wypadków winien jest jednak żywy kierowca innego pojazdu.

NAS Analytics TAG

Niedawno w Kalifornii, będącej liderem technologii autonomicznych aut, doszło do zderzenia takiego pojazdu z motocyklistą. Na trzypasmowej autostradzie były akurat godziny szczytu i pojazdy poruszały się w wolnym tempie. Autonomiczne auto jechało środkowym pasem, znalazło jednak lukę na lewym i postanowiło wpasować się między jadącego przodem vana, a podążającego za nim w sporej odległości sedana. Kiedy rozpoczęło manewr, van jadący z przodu nagle zahamował i zrobiło się zbyt mało miejsca na dokończenie manewru. Autonomiczne auto musiało więc wrócić na środkowy pas, z którego zdążyło zjechać mniej więcej do połowy.

Tu jednak zaczął się "czynnik ludzki". Na zwolnionym kawałku środkowego pasa znalazł się bowiem motocyklista, który pokonywał korek, jadąc między samochodami. Algorytmy auta nie przewidziały widać jego obecności, więc doszło do zderzenia bokami pojazdów. Motocyklista przewrócił się i odniósł lekkie obrażenia, z którymi był jednak w stanie wstać o własnych siłach. W powypadkowym raporcie został on uznany winnym tego zdarzenia. W Kalifornii jazda motocyklem między pasami ruchu jest dozwolona, od kierowcy wymagana jest jednak duża ostrożność i ustępowanie pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na danym pasie. W tym przypadku motocyklista nie poczekał na zakończenie manewru przez auto.

Jest to przypadek jakich wiele w codziennym ruchu drogowym. Skłania jednak do przemyśleń. Autonomiczne pojazdy projektowane są jako niemal bezbłędne w swoich działaniach - w kolizji z nimi niemal zawsze winny będzie człowiek. Być może czeka nas kolejna, obok wjechania komuś w tył, złota zasada określająca, kto zawinił.

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG

Czy zamienisz kiedyś motocykl na elektryczny?

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

  • 32 00
    tshirttylred.jpg
    Koszulka T-shirt Ścigacz.pl klasyk z dużym logo na plecach - męska czerwona rozmiary XS-XL
    kup teraz
  • 89 00
    Oxford-Dormex-Indoor-Motorcycle-Cover.jpg
    Oxford Dormex (rozmiar L) -Pokrowiec na motocykl pod dachem
    kup teraz
  • 799 00
    mototentt.jpg
    Mototent garaż na motocykl XL
    (wymiary: 3 x 1,2 metra)
    kup teraz
NAS Analytics TAG
na górę