Jazda na skuterze bez uprawnieñ? To mo¿liwe, ale jest jeden warunek
Pamiętacie jeszcze kartę motorowerową? Obecnie mamy kategorię AM, która zastąpiła kartę motorowerową w 2013 roku. Uprawnienie to przewidziane jest głównie dla młodszych adeptów motoryzacji, ale przecież nie tylko dla nich. O kategorię AM można ubiegać się od 14 roku życia, ale jest ona niejako z automatu przyznawana posiadaczom dowolnej, innej kategorii prawa jazdy. A co jeśli amator dwóch kółek nie ma żadnych uprawnień?
Okazuje się, że taka osoba, po spełnieniu jednego warunku, też może wsiąść i pojechać silnikowym jednośladem. Wszyscy, którzy urodzili się przed 12 stycznia 1995 roku, mogą do woli jeździć motorowerami bez prawa jazdy. Niestety młodsze roczniki nie mają już tego przywileju i muszą zdobyć AM lub albo inną kategorię. Do czego upoważnia AM?
Przede wszystkim do jazdy motorowerem, rozumianym jako pojazd dwu- lub trzykołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość pojazdu do 45 km/h.
Druga kategoria dozwolonych pojazdów, to czterokołowce lekkie, których masa własna nie przekracza 350 kg, a konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Skutery o pojemności 50 cm3 spełniające powyższe warunki są zatem w zasięgu każdej osoby legitymującej się dowolną kategorią prawa jazdy, lub bez prawa jazdy, ale urodzonej przed styczniem 95.
Niestety maksymalna prędkość 45 km/h przewidziana przepisami, w rzeczywistości jest mocno problematyczna. Dlaczego? Kierowcy aut najczęściej nie rozumieją, że skuter czy motorower nie może jechać szybciej, oczekują natomiast, że kierujący jednośladem będzie przyklejony do krawężnika, co oczywiście jest niebezpieczne i może zakończyć się poważnymi kłopotami.
Między innymi z tego powodu znacznie bezpieczniejszy i wygodniejszy jest pojazd o pojemności do 125 cm3, którym można jeździć będąc w posiadaniu prawa jazdy kategorii B. W zasadzie jest to pojazd o pojemności do 125 cm3 i 11 kW (15 KM) mocy, a stosunek mocy do masy własnej musi być mniejszy niż 0,1 kW/kg.
Ustawodawca postawił jednak pewien, dość trudny warunek. Początkujący adept motoryzacji nie może wsiąść na skuter 125 cm3. Musi odczekać trzy lata od zdobycia uprawnień typu B. Za to od grudnia 22 grudnia 2018 r. kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat mogą jeździć motocyklami trójkołowymi z homologacją L5e. Oznacza to, że niespodziewanie dostępne stały się trójkołowce o większej pojemności, np. Piaggio MP3 w wersjach 300, a nawet 500!
Komentarze 1
Poka¿ wszystkie komentarzeCzy jak siê urodzi³em 6.10.1995 czy mogê je¼dziæ bez uprawnieñ skuterem
Odpowiedz