Fotoradary wykona³y mniej zdjêæ w 2022 roku. Podwy¿ka mandatów zadzia³a³a na wyobra¼niê
W 2022 r. fotoradary zarejestrowały pół miliona mniej przekroczeń prędkości w porównaniu z rokiem 2021. Takie informacje przekazał Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Liczba wykroczeń rejestrowanych przez fotoradary spadła poniżej jednego miliona.
Jak informuje GITD, w 2022 r. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) odnotowało 969 tys. przypadków przekroczenia prędkości. W 2021 r. takich przypadków było 1,4 mln. Rzecznik prasowa GITD, Monika Niżniak wskazała na znaczny spadek liczby wykroczeń powyżej progu 30 km/h. Tu zarejestrowano spadek o 200 tys. przypadków, a więc 62,5 proc. Dodatkowo o 38 proc. spadła liczba przypadków przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym. Dodatkowo większość kierowców niestosujących się do ograniczeń prędkości mieści się w progu pomiędzy 11 a 20 km/h.
Najwięcej wykroczeń w 2022 r. zarejestrował fotoradar w Rudzie Śląskiej, który stanął na tamtejszym zakręcie mistrzów. Urządzenie wykonało ponad 20,7 tys. zdjęć, choć jego obecność nie zawsze pomaga, ponieważ niedawno doszło w tym miejscu do dachowania. W Warszawie najwięcej naruszeń zarejestrowano na moście Poniatowskiego, gdzie jeden z 6 zamontowanych fotoradarów wykonał 11,8 tys. zdjęć. W całej Warszawie fotoradary zarejestrowały 209 tys. wykroczeń.
CANARD obsługuje także zestawy służące do odcinkowego pomiaru prędkości. Te zarejestrowały ponad 160 tys. wykroczeń. Najwięcej zarejestrowano w tunelu trasy S2 na warszawskim Ursynowie. Zestaw mierzący prędkość kierowców jadących w kierunku Poznania wykonał 24,5 tys. zdjęć. Choć liczba przekroczeń prędkości w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy maleje, to nadal wielu kierowców zdaje się nie zauważać gigantycznych tablic świetlnych z ostrzeżeniem o obecności odcinkowego pomiaru prędkości.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze