Ducati Seamless - skrzynia biegów z MotoGP do motocykli drogowych...
Ducati opracowało skrzynię biegów typu Seamless do motocykli drogowych. Dwadzieścia lat temu, kiedy w MotoGP zrezygnowano z dwusuwów, nikt nie spodziewał się, że motocykle drogowe przejmą tak dużo rozwiązań z wyścigowych czterosuwów...
Kontrola trakcji, quick-shiftery, czujniki wieloosiowe, skrzydełka aerodynamiczne czy moc ponad 200 KM - to wszystko trafiło "na ulicę". Ducati próbuje przeszczepić kolejną nowinkę techniczną wykorzystywaną w pojazdach wyścigowych, czyli skrzynię biegów działających podobnie, jak DCT Hondy ale zamiast dwóch sprzęgieł, włosi wykorzystują kombinację odpowiednio blokowanych łożysk tocznych.
Zaletą takiej skrzyni biegów jest przenoszenie momentu obrotowego bez przerwy nawet podczas zmiany biegów. System DCT Hondy w warunkach wyścigowych został zakazany zanim jeszcze je wprowadzono, jednak upór producentów w obejściu przepisów spowodował, że w każdym motocyklu pojawiającym się na starcie wyścigu zastosowano skrzynię biegów typu Seamless.
System Ducati wykorzystuje pojedyncze sprzęgło, przekazujące moment na wałek skrzyni biegów składający się z dwóch częsci załączanych specjalnymi samoblokującymi łożyskami tocznymi. Biegi o numerach nieparzystych - pierwszy, trzeci, piąty - znajdują się na końcu najbardziej oddalonym od sprzęgła, podczas gdy biegi o numerach parzystych (drugie, czwarte i szóste) są przymocowane do drugiej z części wału umieszczonej w pobliżu sprzęgła. Wybór przełożenia pod wpływem siły odśrodkowej łożyska powoduje załączenie dotychczas niepracującej części wałka skrzyni biegów z wybranym przełożeniem. Po przekazaniu napędu następuje rozłączenie napędu z wałka biegu wykorzystywanego poprzenio. W ten sposób przez chwilę napęd jest przekazywany przez obydwa biegi, ale...trwa to krócej niż w systemie DCT Hondy a moment obrotowy docierający na tylne koło jest oddawany bez przerwy na zmianę biegu.
Ducati Seamless jest całkowicie mechaniczne, z tradycyjnie obsługiwanym sprzęgłem, oraz nożną zmianą biegów. Mechaniczna prostota systemu Ducati zwiększa prawdopodobieństwo dalszego rozwoju i ostatecznej produkcji.
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarzeDopiero teraz???
Odpowiedz